Kilis Katmeri

kiliskatmer.jpgAYşžE YONCA Gaziantep€™in bir zamanlar gölgesinde kalan Kilis€™te tatlarda biraz Halep biraz Gaziantep karışŸımı özelikler gösterir. Gaziantep€™te sabah kahvaltısında yenilen katmer Kilis€™te tatlı olarak tüketiliyor. YapılışŸları birbirinden farklı olan Katmerin Kilis versiyonunu tatmanızı önereceğŸiz bu sayımızda. Kilis Katmerinin en büyük özelliğŸi içine konulan kaymağŸın güzelliğŸinden kaynaklanıyor. ֖zelikle bahar aylarında gidilirse mutlaka tadılması gereken lezzetlerden birsi.

ö–zel olarak hazırlanan hamuru, taze kaymağŸı ve şŸeker şŸerbetinin, usta ellerde bir araya getirilmesi ile oluşŸan katmer,  tatlı sevenlere gerçekten farklı bir damak lezzeti sunuyor

Katmer, Kilisliler tarafından oldukça bol tüketilen bir tatlı olmasının yanında, hafif ve yöresel bir tatlı çeşŸidi olması nedeniyle turistlerinde ilgisini çekiyor. 

MALZEMELER:·  400 gr baklavalık un·  AldığŸı kadar su·  4 parça sahan kaymağŸı·  Kızartmak için sıvıya🷠 Tuz
şžerbeti  için:
·  2 su bardağŸı tozşŸeker·  1 su bardağŸı su
Üzeri için:
·  1 çay bardağŸı çekilmişŸ antepfıstığŸı HAZIRLANIşžI:* şžeker ve suyu bir kapta kaynatıp soğŸumaya bırakın. Unu hamur yoğŸurma kabına alın. AldığŸı kadar su ve tuz ekleyip kulak memesi kıvamında bir hamur yoğŸurun. Hamurdan cevizden biraz daha büyük 8 parça koparıp sıvıyağŸla yağŸlayın. Hamurları bir tepsiye aralıklı olarak dizip üzerini streç folyoyla kapatın. YaklaşŸık 2 saat dinlendirin.* Tezgö¢hı unlayıp hamurları merdane ile biraz açın. Hamurun bir ucundan tutup havada başŸınızın üzerinden çevirerek tezgö¢hın üzerine vurup açın. Hamurun ortasına bir parça kaymak yerleşŸtirip zarf şŸeklinde kapatın. Kızgın yağŸda iki taraflı kızartıp soğŸuk şŸerbete ilave edin. Malzeme bitinceye kadar işŸleme devam edin. Katmerleri servis tabaklarına alın. Üzerlerine antepfıstığŸı serperek ılık olarak servis yapın.

kiliskatmer1.jpg
About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *