Kelaynaklara Uluslararası Koruma

kelaynak33Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde koruma altında bulunan ve daha önce iki kez göçe gönderilen ancak başarısızlıkla sonuçlanan kelaynakların göçü bu yıl uluslar arası koruma yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Dünyada anavatanı Türkiye ve Mısır olan, Türkiye’de ise sadece Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde koloni halinde yaşayabilen kelaynakların neslinin devamını sağlamak amacıyla üçüncü defa göç yolculuğu yaptırılacak. Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Birecik Kaymakamlığı ile Doğa Derneğince yürütülen ortak çalışmada son 2 yıldır 5 Kelaynak kuşunun göçe gönderilmesi ve hepsinin de doğa şartlarına yenik düşerek telef olmasından dolayı bu yıl uluslar arası bir koruma yöntemiyle göçe gönderileceği belirtildi.

Birecik ilçesinden geçen Fırat Nehri kıyısı yanında bulunan koruma istasyonundaki kafeslerde tutulan ve içgüdüleriyle hareket edebilmeleri için Şubat sonu ile Mart ayı başlarında doğaya bırakılan Kelaynaklar için bu yıl da göç için bir çalışma başlatıldı. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için göç etmelerine izin verilmeyen kelaynaklardan 5’i ilk kez, 2 yıl önce belirli aralıklarla göç etmiş, ancak bir kısmı Ürdün’ün başkenti Amman ve İsrail yakınlarında zirai ilaçların kullanıldığı doğa şartlarına yenilerek telef olmuştu.

Doğa Derneği Şanlıurfa Bölge Sorumlusu Turan Çetin, halen Birecik’teki Kelaynak Üretme İstasyonunda kafeslerde tutulan ve sayıları 95 olan kuşların Çevre ve Orman Bakanlığı ile Birecik Kaymakamlığı işbirliğiyle Şubat sonu ve Mart başlangıcında doğaya bırakılacağını söyledi. Ağustos ayına kadar doğada üreme adına çiftleşme ve her türlü içgüdüsel faaliyetlerini teleskop yardımıyla gözetim altına tutacaklarını belirten Çetin, Ağustos ayı sonunda ise bu kuşları yine kafeslerine koyacaklarını ve 6 aylık süreçte yaşanan gelişmeleri gözlemleyip analiz edeceklerini söyledi. Çetin, geçtiğimiz yıllarda göç yolculuğuna gönderilen kuşların telef olmasından dolayı bu yıl daha kapsamlı ve uluslar arası bir koruma yöntemiyle gönderileceğini anlatarak şunları söyledi: “Yaptığımız incelemeler sonucunda 1950 yılından bu yana Kelaynaklar halen geniş kapsamlı bir göç olayı yaşamamışlar. En son 2 yıl önce kuşların sırtlarına GPRS cihazının takılarak uydudan takip ettik. Ancak İsrail ve Ürdün’ün başkenti Amman yakınlarında bu cihazların hareketsiz olduğunu gördük. Suriye’deki Doğa Derneği yetkililerini arayıp uydudan tespit edilen cihazların yerlerini söyleyerek kontrol etmelerini istedik. Arkadaşlarımızın kontrolü sırasında hareketsiz olan Kelaynakların doğa şartlarına yenilerek telef olduğunu gördük. Bu yıl daha farklı bir çalışma yapacağız. Bunun için Çevre ve Orman Bakanlığıyla yaptığımız görüşmelerde uluslar arası korunma yöntemiyle 2 veya 3 kuşu tekrar göçe göndereceğiz. Bundaki amacımız kuşların doğada tamamen yabani olduklarını ve içgüdüsel hareket etmelerini sağlamayı hatırlatmaktır. Artık Kelaynakların göç rotasını öğrendik bu yolu biliyoruz şimdi onların tekrar göçe gönderirken doğa şartlarından nasıl koruruz onun çalışmalarını yapıyoruz.”

Doğa Derneği olarak Kelaynaklarla ilgili yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alındığını aktaran Çetin, üremelerini sağlamak ve anavatanı Birecik ile Mısır olduğu halde kısa sürede 100’ün üzerinde Kelaynak kuşunun kafeslerde barındığını sözlerine ekledi.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *