Karadeniz YeşŸil Rüya

camlihemsin.jpgHASAN MAHİR Dalgaları hırçın masmavi bir deniz.Küçük koylara sığŸınmışŸ balıkçı tekneleri. Hırçın dalgaların öfkesini kesmek için bir anda başŸkaldıran sahil boyu uzanmışŸ dağŸlar. Sırtını dağŸlara yaslamışŸ, yüreğŸini Karadeniz€™e bağŸlamışŸ, neşŸeli insanların yaşŸadığŸı yeşŸil cennettir Karadeniz.
Maviden çalınmışŸ yeşŸili keşŸfetmek için orta Karadeniz€™den doğŸu Karadeniz€™e doğŸru bir yolculuğŸa çıkmaya ne dersiniz. Karadeniz yolculuğŸumuz Orta Karadeniz€™in şŸirin bir ilçesi Niksar€™dan başŸlayıp, doğŸu Karadeniz€™in sahil boyunca uzanan yollarında devam edecek.
Niksar Tokat€™ın bir ilçesi Karadeniz iklimi ile İç Anadolu€™nun karasal ikliminin geçişŸ Bölgesi olan tarihi eserleri ile ün yapmışŸ bir şŸehir. şžehrin küçüklüğŸü yanında tarihinin büyüklüğŸü bizi büyülüyor. Niksar€™ın meşŸhur suyundan Sularımızı içtikten sonra yola düşŸüyoruz. Niksar€™ı çıkar çıkmaz virajlar yüksek dağŸlarınböğŸründe uzayıp gidiyor. Niksar€™ın ö‡amiçi Yaylasına vardığŸımızda sıcak hava yerini serin bir havaya bırakıyor. ևamiçi yaylası adından da anlaşŸılacağŸı üzere çam ormanlarının içerisinde insanları huzura çağŸırıyor.
Virajlar bizi yükseklere taşŸıdıkça etrafımızda yükselen çam ağŸaçları yerini gürgen ağŸaçlarına bırakıyor. Bir çobanın türküsü takılıyor kulaklarınıza €œAkkuşŸ€™un gürgenleri€ diye başŸlayan. Anlıyoruz ki Ordu ilimizin AkkuşŸ ilçesine gelmişŸiz. AkkuşŸ bir bakıma Karadeniz boyunca uzanan dağŸların zirve noktasında bulunuyor. Kıvrımlı yolların içerisinde mercedes taksilerin yanından kağŸnı arabalarını ve yöreye özgü üç tekerlekli motorlu araçlara rastlamak mümkün. AkkuşŸ€™tan sonra yukarı doğŸru çıkan yolumuz bu kez aşŸağŸı doğŸru inmeye başŸlıyor.
AkkuşŸ€™la beraber Karadeniz yaylalarına, köylerine rastlıyoruz. Karadeniz€™den yükselen mavi renkli deniz suları dağŸ yamaçlarında her daim görebileceğŸimiz sislere dönüşŸüyor. Sislerin dokunduğŸu ormanlar denizden getirilen mavi suyun yardımı ile yeşŸile dönüşŸüyor. Bu sebeple dağŸlar, başŸı dumanlı yeşŸil türbe gibi gelip geçeni selamlıyor. Uzaklardan başŸı dumanlı görülen bulutların içerisine dalıyoruz yer yer. Karadeniz Bölgesi sabahları ve AkşŸamları genelde sisli ve yağŸmurlu geçer. GüneşŸ vurduğŸunda cam gibi parlıyor yeşŸilin üzerindeki su damlacıkları. Aniden sis kaplıyor her yanı. Eski siyah beyaz televizyonlar gibi karıncalanıyor manzara bir anda.
YeşŸil dağŸların içerisinden geçen derelere kenarlarına, tepelerdeki düzlüklere kurulmuşŸ köyler yada dik yamaçlara sıkı sıkı tutunmuşŸ evleri görmek mümkün. Evler Bölgedeki yetişŸen ağŸaçların etkisi ile ahşŸaptan yapılmışŸ. Bazı evler nerede ise hiç çivi kullanılmadan bir birine geçen ağŸaçlardan yapılmışŸ. Bazen en yakın komşŸu evin arası bir kilo metreye ulaşŸıyor. Evlerin yanında depo olarak kullanılan Küçük kulübeler, özellikle yörenin geçim kaynağŸı olan mısırları saklamak için kullanılıyor. Yerden yüksek olan sadece yere ayakları basan bu kulübeler nerede ise her evin yanında bulunuyor.

YeşŸilin ve doğŸanın güzelliğŸine kendimizi kaptırdığŸımız için geçen zamanın farkına varmamışŸsız. Kendimizi Ünye Kalesinin keskin bakışŸları arasında gördük. Ünye sahilde bir düzlüğŸe sıkışŸmışŸ  ama Kale daha içerilerde bir tepenin zirvesinde bulunuyor. Kaleyi belki çok sayıda ordular kuşŸatmışŸ ama beklide kaleyi tek fetheden ordu YeşŸil. EğŸer yöreyi bilmezseniz bayrağŸın da, farkına varmazsanız kalenin varlığŸını yeşŸil örtüden dolayı görmeniz mümkün değŸil.
Ünye€™nin içerisinde geçerken bir fırına uğŸrayıp yöreye has taşŸ fırını ekmeklerinden alıyoruz. Ekmekler çok büyük yapılmışŸ. Ekmeklerin büyük yapılmasının sebebi var. Birincisi taze kalması, ikincisi yollar engebeli, şŸehirler, köyler dağŸınık ve ulaşŸım zor olduğŸu için, insanların fırına her gün gelmekte zorlanıyor. Büyük ekmeklerden alarak  belki haftada bir ekmek almak için fırına uğŸruyorlar.
Ünye€™nin içinden geçerek sahil yoluna indiğŸimiz de Karadeniz€™in mavi düşŸlerine tanıklık ediyoruz. Martılar Balıkçı teknelerinin üzerinde balık artıklarını toplamak için bekleşŸiyorlar.  Karadeniz martıları ve Karadenizliler dünyadaki çok insandan daha şŸanslılar. Çünkü Martıların ve Karadenizlilerin ortak geçim kaynağŸı ve beslenmelerindeki en büyük yere sahip Hamsileri var.  Hamsinin denizdeki kıvraklığŸı Karadenizlilerin genlerine de işŸlemişŸ. Bu sebeple Karadenizliler çok hareketli insanlardır. Türküleri Kemençenin hızına ayak uydurup hareketlilik kazanmışŸ. Horonları türkülere eşŸlik etmişŸ oda hareketli figürler ile insanın kanını kaynatıyor. uzungol.jpg
Yolumuz Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin€™e doğŸru ilerliyor. Bir yanımız Karadeniz bir yanımız yüksek dağŸlar. DağŸların eteklerinde fındık bahçeleri, Rize€™ye doğŸru ö‡ay bahçeleri, yer yer mısır tarlaları bizi takip ediyor. Bahçeler arasında uzanan patika yollarda sırtlarında sepetlerle Karadeniz kadınları  umutlarını taşŸıyorlar evlerine.¼br> Sahil boyunca ilerledikçe denizle dağŸlar arasında en ufak bir düzlük yerleşŸim yeri olmuşŸ.  Sahil kenarlarında bulunan düzlüklere kullanılarak nerede ise denizin ortasına dikilmişŸ martı beyazı minareler dikkatimizden kaçmıyor.
Sahil boyunca dizilmişŸ illerin ortak yanı hepsinin yeşŸil olması. YeşŸil her şŸehirde, her yamaçta farklı tonlarda bulunuyor Karadeniz€™de. Her şŸehrin kendine özgü yaşŸam şŸekli, giyim tarzı, konuşŸma şŸivesi, tarihi ve doğŸal güzellikleri var.
Karadeniz€™le hemen kenarında yükselen dağŸlar, arasında bir sözleşŸme yapılmışŸ sanki. DağŸlar suların taşŸmasını önlüyor. Karadeniz€™in içindeki öfkeyi kesiyor. KarşŸılığŸında Karadeniz buharlaşŸıp yağŸmur oluyor dağŸları yeşŸile boyuyor. Ama dağŸlar biraz mağŸrur burada. MağŸrurlukları onları bencil yapmışŸ. EğŸer dağŸlar biraz eğŸilmişŸ olsalardı YeşŸil cennet Anadolu€™nun içlerine kadar yayılabilirdi.
Bize Karadeniz€™le, onunla beraber uzanan dağŸlar arasındaki anlaşŸmayı bilmiyoruz. Ama bilmemiz gereken bir tek gerçek var. Karadeniz€™de yeşŸilin bütün tonlarını görmek isteyenler için dünyada ender yörelerden birsi.  Tavsiyem bu yaz önünüzde tatil varsa, yeşŸilden başŸkasına rezervasyon yaptırmayın.
¼/p>

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *