Kapı Tokmaklarındaki Sır

Kapı Tokmaklarındaki Sır

Anadolu’nun eski yapılarından birbirinden farklı kapılar ve kapı tokmakları görülür. Bir kapı üzerinde birden fazla kapı tokmağı neden bulunur? Hiç merak ettiniz mi? İşte cevabı

Kapılar insanların dış dünya ile irtibat kurdukları ilk mekândır. Kapılardaki tezyin, kullanılan malzeme, işçilik, binadakilerin yaşam felsefesi hakkında ipuçları verir.
Anadolu’da çok sayıda şehirde kapı tokmakları İslamiyet’te ki kadın erkek ilişkisini düzenleyen kurallara göre şekillenmiştir. Birbirine nikâh düşmeyen kadın erkeklerin karşılaşmasını engellemek için kapı tokmakları cinsiyete göre şekillenmiştir.

Anadolu mimarisinde ev kapılarında bulunan çoklu kapı tokmakları yaşam tarzını yansıtır. Bazı yörelerde iki, bazı yörelerde üç tokmak bulunur. Tiz ses çıkaran tokmak kadının geldiğini, tok ses çıkartan tokmak çalındığında gelenin erkek olduğunu anlaşılır. Bazı yörelerde üçüncü tokmak vardır ki oda daha tiz sesi ile kapıyı çalanın çocuk olduğunu gösterir. Kapıdaki sese göre evdekiler pozisyon alır. Gelen erkekse kapıyı erkek kadın ise kadın açar.
Farklı Kapı tokmakları olması Anadolu’da inançta mahremiyetin, kültür de nezaketin, mimaride zarafetin göstergesidir.
Keşfetmek için yolaçık.
cifttokmali kapilar

cover_tokmak

uctokmalikapi

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *