Kalkanda Güzel Pansiyon

Kalkanda Güzel Pansiyon

Çok önemlidir bir seyahatte konaklayacağın yer; temiz olmalı, ucuz olmalı,konforlu olmalı, merkezi olmalı,sessiz olmalı ,kahvaltısı güzel olmalı ,manzaralı olmalı, evindeki sıcaklık olmalı v.b v.b
…İstersek bu maddeleri çoğaltabiliriz tabi ki,beklenti meselesi…Herkesin bir otelden,motelden,pansiyondan beklentisi farklıdır ancak belli  noktalar hiç kuşkusuz ortaktır.Temizlik vazgeçilmezdir mesela,banyonun yatakların temizliği çok önemlidir..Sonra yaz sıcağında odanın klimasının olması ya da soğuk kış gününde içinizi ısıtan sıcaklığın olması,mühim meseledir.Havalar Adana’da yağmurlu giderken çıktığımız yaz tatilinde mola yerlerimizden biriydi Kalkan.
Ölüdeniz’in ardından Kalkan’da bir gece konaklayıp Akdenizin eşsiz koylarındaki deniz yolculuğumuza devam edecektik eşimle beraber. Kalkan’ın yıldızlı otellerinden birini tavsiye etti çevre esnafı ancak resepsiyondan verilen fiyat sezon için oldukça yüksek olduğundan ve maalesef önbüro personelinin tutumu ukalaca olduğundan odaya bakmak içimizden gelmedi,kapıdan geri döndük..Kalkan’ın o meşhur yokuşlarını tırmanmak için kullandığımız merdivenler bizi gizli bir saraya götürdü. Kleo Pansiyon. Kalkan’ın içinde Yalıboyu mahallesinde Kalkan halk plajına 50 metre yürüyüş mesafesinde, emekli Nermin ve Nafiz Rişvanoğlu çiftinin işlettiği 5 odalı şirin bir pansiyon.

 
Nermin Hanım öyle bir karşıladı ki bizleri kapıda az önceki yıldızlı otelin ön büro personeline ders olmalıydı bu karşılama. Her zaman yaptığımızı yaptık, vakit kaybetmeden odaları görmek istedik ,Nermin  Hanım kendi evinin odalarını temizler gibi temizlettiği mis kokulu odalarını gösterdi,çarşaflar lavanta kokuyordu,tuvalet banyo insanın yüzüne gülüyordu, havlular bembeyazdı,e tabi ki sıcağa inat klima da vardı,üstelik fiyatta çok makuldu.

Pansiyondaki odalar yeterince geniş,buzdolabı klima var ancak tv yok,çünkü burda tv ye ihtiyaç yok..Bence bir odanın enbüyük ayrıntısı banyonun temizliğidir ki Kleo Pansiyonda banyo ve tuvalet pırıl pırıl..Yataklar rahat,odanın Fransız balkonu çiçekler içinde.
Odayı beğenince fiyat pazarlığına girdik,Nermin Abla Antepli ben Darendeli olunca pazarlık çok uzun sürmedi ve odamıza yerleştik. Kalkan plajı yukarda da bahsettiğim gibi pansiyona 50 metre, giyip mayoları attık kendimizi denize,su mevsim itibariyle henüz soğuk ancak girince denize 1-2 dakikada alışıyor vücudunuz,sanki akvaryumdasınız deniz gözlüğüne ihtiyaç yok çıplak gözle dipte yüzen balıkları izlemek mümkün.Plajda şezlong ve şemsiye ücretli.
Kalkana gelmişken denize bu kadar yakınken akşam yemeğinde balık yiyelim diyoruz ancak Kleo da yiyecekseniz yemeği sabahtan veya birgün önceden söylemek gerekiyor Nermin Ablaya ki hazırlık yapsın zira pansiyon ufak olunca mutfak her daim hazır değil biz de çarşıya doğru yürümeye başlıyoruz akşam yemeği için..Her restaurantın önünde menü var, fiyatları bilerek oturuyorsunuz yemek yiyeceğiniz masaya, içiniz rahat ediyor böylece.
Ancak balıkları görünce fikrimizden vazgeçiyoruz çünkü denize bu kadar yakın olmanıza rağmen çoğunlukla Size sunulan balıklar maalesef çiftlik,kültür balıkları..Musakka’nın 25 tl ye satıldığı bir yerde zaten kültür balığı da olsa balık fiyatlarınız Siz düşünün…
Musakka demişken İngilizler bayılıyormuş musakkaya,öyle ki bir mekanın adı Musakka. Yemek fiyatları denize yakın olan mekanlarda çok yüksek,Bonfile 40-45 tl,Adana kebap ise 25-30 tl ki Adana’nın en meşhur kebapçısı için bile bu fiyat çok yüksek..Denizden uzaklaştıkça,Kalkan’ın iç sokaklarına doğru yürüdükçe bulduğunuz mekanlarda fiyatlar az da olsa düşüyor..Yemeğin ardından bir iki mekan gezip pansiyonumuza geri dönüyoruz..Sabah teras katına çıktığımızda harika bir manzara bizi bekliyor,emin olun muhteşem bir manzara eşliğinde sabah kahvaltınızı yapıyorsunuz..Kahvaltının enbüyük süprizi Nermin Hanım’ın elleriyle kızarttığı hamur,sanki anneniz kahvaltı hazırlıyor ve Siz masada annenizin hazırladığı eşsiz lezzetleri tadıyorsunuz zira masadaki reçellerin hepsi Nermin Hanım’ın kendi imalatı..Sizin için hazırlanan porsiyonlar biterse gerek Nermin Hanım gerek Nafiz Bey tabaklarınızı doldurmak için hazır bekliyorlar..

Kahvaltıdan sonra bavulumuzu toparlayıp tekrar düşüyoruz yollara,vedalaşırken Kleo pansiyonla,bu pansiyonun şirin,güleryüzlü,samimi işletmecileri Nafiz Ağabey ve Nermin Ablayla üzülüyoruz da hafiften,geride bir yakınımızı bırakıyormuşcasına…Ancak biliyoruz ki geçersek birgün yeniden Kalkan’dan konaklamak için bir yer aramayacağız,çalacağız evimizin kapısını,Kleo pansiyonun terasında yudumlayacağız akşam keyif çaylarımızı

..0 242 844 16 33 ya da 0 542 344 85 84 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz Kleo pansiyona,Nermin&Nafiz Rişvanoğlu çiftine..  www.klepension.com internet adresleri, fiyat ve adres için internet sitesini de ziyaret edebilirsiniz.. Alacağınız konaklama ücreti bölgeye göre çok makul,inanın.
Odalar konusunda ise enufak bir soru işareti olmasın aklınızda,gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz..Yeni bir mekanda görüşmek ümidiyle,güzel geçsin günler ve geceleriniz,saygılarımla…

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *