Kahvaltıda Keyfi Beyran

Kahvaltıda Keyfi Beyran

Gaziantep yöresinde özelikle sabahları kahvaltılık olarak Beyran içilir. Tadındaki lezzeti, bol baharatı ile farklı bir tat olarak karşımıza çıkar. Sabah namazından sonra servise başlanılan ünlü Beyrancılarda müşteri kalabalıklarını görmek mümkündür.
Et, pirinç ve acılı, baharatlı farklı bir lezzet tatmak isterseniz Gaziantep’te sabah erkenden bir Beyrancının yolunu tutmanızı öneririz. Gündüzleri de çeşitli lokantalar da servis yapılsa da en büyük rağbeti sabahları ve geceleri görmektedir.

Beyran’ın etleri, pirinci ve suyu ayrı ayrı kaplarda hazır olarak lokantalarda bulundurulur. Siz sipariş verdiğinizde altı kuvvetli yanan ocaklarda bakır kaplara konularak Beyran karışımı yapılır. Sıcak şekilde servis edilir.

Gaziantep’te Beyran içmek isterseniz tadını tam olarak anmak Beyran keyfi sürmek için bilinen mekânlarda yemenizi öneririz.

M a l z e m e l e r

1 kg. kemikli gerdan,

300 gr. pirinç

100 gr. yaprak biber,

100 gr. tuz,

50 gr. karabiber,

10 diş sarımsak,

100 gr. beden yağı (iç yağı)

HAZIRLANIŞI:

Bir tencerede 1 kg. et suyla yüksek ateşte kaynara çıkıncaya kadar kaynatılır ve bu arada etin kefi alınır. Kaynara çıkan etin ateşi kısılır ve haşlanıncaya kadar kaynatılmaya devam edilir. Başka bir tencerede 300 gr. pirinç haşlanır, 15 dakika daha sonra haşlanmış bu pirinçler 5 porsiyon olacak şekilde tabaklara konur. Pirinç üzerine 200 gr. et suyu, sarımsak, yaprak biber, tuz, karabiber konur ve limon sıkılır, kaynayıncaya kadar ısıtılır ve servise sunulur.

GAZİANTEP YENİLECEK MEKANLAR

METENAT

KELEBEK

BEYOĞLU

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *