Kadınlara Ayrı Erkeklere Ayrı Kapı Tokmağı

277578Anadolu’daki eski evlerin kapıları iki tokmaktan oluştuğunu biliyor muydunuz? Nezaket ve inceliğin bir göstergesi olarak kapılara kadınlar ince, erkekler için tok ses çıkartan kapı tokmakları yapılmakta idi.

Eski evlerin yıkılması, kapı zilinin hatta kameralı kapı zillerin ortaya çıkması ile birlikte bu kültürde yok oldu. Gaziantep’te restore edilen eski Antep evlerin kapılarında bu kültür yeniden yaşatılıyor. Gaziantep’te yerel yönetimlerce aslına uygun yeniden yaşama kazandırılan evlerin tokmakları da eski kültüre göre yapıldığı görülüyor.

Edebiyatçı Mahmut Özpay çift tokmakları kapıların mahremiyetin bir gereği olduğunu belirtti. Özpay” İnce ses çıkartan tokmakları kadınlar çalar, misafirin kadın olduğu anlaşılırdı. Evin hanımı kapıyı açardı. Tok sesli tokmağı ise erkekler çalar, kapıda erkeklerin olduğu anlaşılırdı. Kapıyı evin erkeği açardı.” dedi

Aile hayatında ve evindeki nezaket ve kibarlık daha kapının girişinde başlatan bir kültürden gelen insanların çocuklarının ise kapı çalmayı bile bilmemesi çok acı olarak görülüyor.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *