İzmir’in Kokoreçisi Baki Usta

İzmir’in Kokoreçisi Baki Usta

Bu sakatat olayı risklidir, hele birde konu kokoreçse. Avrupa birliği bile buna kafayı takmıştı bir dönem. Arkadaş ! uğraşma benim kokoreçimle ben seninle uğraşıyormuyum ? Yabancı mihrapların oyunları bunlar aldanmayın… 🙂

Kokoreç bir Yunan yemeği

Kokoreç aslen yunan mutfağının bilinen en eski yemeklerinden biridir.

Ortadosklar yüzyıllardan beri Paskalya günü mutlaka kokoreç yerler. Bir hafta boyunca kiliselerde uzun ayinler düzenlenir. Paskalya Cuması, eğlenceli ve zevk veren hiçbir şey yapılmaz. Cumartesi gece yarısı, papazlar Hz. İsa’nın dirilişini ilan ettikten sonra, havai fişek gösterileri olur, pazar ise yeme içme ve eğlenme günüdür. Kokoreç ise Yunanlıların Paskalya Pazarı’nın özel yemeğidir.

Yunanistan sahil kesimleri ile Türkiye’de Ege Kıyıları gerek yemek kültürü açısından da benzerlik gösterir. Geçmişte Türk ve Yunan mutfakları birbirlerinden alışveriş yapmışlardır.  Kokoreç’ de bu alışverişin sonucunda iki yakanın insanları tarafından sevilerek tüm Anadoluya yayılmış bir lezzettir artık.

İstanbul usulü kokoreç değilde klasik usul seviyorsanız baki ustanın marifetli ellerine bırakın kendinizi. Özenle seçilmiş süt kuzu kokoreçler adeta lokum kıvamında. Benim için en iyi kokoreçcilerin başında geliyor Baki usta. Gerçek süt kuzu, yumuşacık ve tertemiz. Kimyon ve pul biberle tatlandırdıktan sonra ayran ile yemenıizi tavsiy ederim. Baki ustanın kokoreçi yedikten sonra asla ağzınızda bir yağ tabakası bırakmaz.

instagram : yeme_icme_askina

facebook : yeme, içme aşkına

Baki usta

6221 Sokak No 8 / 2 Şemikler Karşıyaka – İzmir

0232 330 59 18 – 0532 432 42 50

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *