şžİşž KEBAP (Yusufeli)

icis.jpgHİLAL GÜRBÜZ Yusufeli’nin kebabı meşŸhur. Lezzeti çok güzel. Ama yapması meşŸakkatli ve özellikle büyükşŸehir şŸartlarında çok zor. Apartman dairesinde yapamazsınız. PikniğŸe gittiğŸinizde de gönlünüzce ateşŸ yakamayabilirsiniz. O nedenle bu şŸişŸ kebap bizim yusufeli kebabının mangal verisyonu olarak tarafımdan gelişŸtirilmişŸtir.  ¼br> Malzemeler:
1 kilo kuşŸbaşŸı et
1 başŸ soğŸan
1 çay kaşŸığŸı karabiber
Tuz.
Et yağŸsız ise şŸunlar da gerekli:
1 kaşŸık krema(Kaymak)
1 kaşŸık tereyağŸı
çöp şŸişŸ
HazırlanışŸı:
SoğŸan rendelenir. İçine tuz ve karabiber katarak iyice karışŸtırılır. EğŸer etimiz yağŸsız ise tereyağŸı ve kremayı da ilave ederek iyice karışŸtırılır. Elde edilen bulamaç kuşŸbaşŸı etlerle güzelce karışŸtırılıp bir tencerede en az 2 saat dinlendirilir. Aslında pazar günü piknikte yapılacaksa bu işŸlemin cumartesi gecesinden yapılması daha iyi olur. (Dilerseniz et dışŸındaki tüm malzemeleri bir blenderde de hazırlayabilirsiniz).

Daha sonra etler teker teker ve sıkıca şŸişŸlere geçirilir. Alevi geçmişŸ mangalda pişŸirilir. PişŸirirken çatal kullanmadan bir maşŸa ile dört bir tarafı güzelce çevrilerek her tarafının güzelce pişŸmesi sağŸlanır. Gerçek Yusufeli kebabının yerini tutamasa da, lezzeti onu aratmayacak şŸekildedir.
Not: Bu işŸin püf noktası hazırladığŸımız sostadır. SoğŸan mutlaka rendelenmeli veya blenderdan geçirilmelidir. Gerçek kebap kadar uzun süre ateşŸte kalmayacağŸı için soğŸanın su böylece ete kısa sürede rahatça geçer. Eti sosta bekletme işŸi de çok önemlidir kesinlikle 2 saatten az bekletmeyiniz.
¼br> Afiyet Olsun.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *