İz Bırakanlardan İzler

sumele.jpgCEYDA FİDAN Birçok tarihi ve turistik yerimiz var. Bunlar sadece Anadolu insanıyla değŸil, tüm dünya insanlarıyla da ilgili. Her milletin ayağŸı değŸmişŸ benim ülkemin toprağŸına, giderken bir şŸeyler bırakmışŸlar, kendilerinden izler. İşŸte bunlardan biride Trabzon’un Maçka İlçesinin Altındere Köyü sınırları içinde Altındere vadisine hakim KaradağŸ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerinde kurulmuşŸ olan Sümela Manastırı.. Halk arasında €œMeryem Ana€ ile anılır. Vadiden yaklaşŸık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şŸehir dışŸında, ormanlarda, mağŸara ve su kenarlarında kurulma geleneğŸini sürdürmüşŸtür.
Meryem Ana adına kurulan manastırın €œSümela€ adını siyah anlamına gelen €œmelas€ sözcüğŸünden aldığŸı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğŸu koyu renkli KaradağŸlardan geldiğŸi düşŸünülmekte ise de, Sümela kelimesi buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağŸlanabilmektedir.
Rivayete göre; Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375€“395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulmuşŸ olan manastır 6. yüzyılda İmparator Justinianus’un manastırın onarılarak genişŸletilmesini istemesi üzerine generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmişŸtir.
Sümela Manastırının şŸimdiki durumuyla varlığŸını 13.yüzyıldan itibaren sürdürdüğŸü bilinmektedir. 1204 tarihinde kurulan Trabzon Komnenosları PrensliğŸi’nden III. Alexios (1349€“1390) zamanında manastırın önemi artmışŸ ve fermanlarla gelir sağŸlanmışŸtır. III. Alexios’un oğŸlu III. Manuel ve sonraki prensler döneminde de Sümela yeni fermanlarla zenginleşŸtirilmişŸtir.
DoğŸu Karadeniz kıyılarının Türk egemenliğŸine girmesini takiben Osmanlı PadişŸahları pek çok manastırda olduğŸu gibi Sümela€™nın da haklarını korumuşŸlar, bazı imtiyazlar vermişŸlerdir.
Sümela Manastırı’nın 18. yüzyılda bir çok bölümü yenilenmişŸ, bazı duvarlar fresklerle süslenmişŸtir. 19 yüzyılda büyük binaların ilave edilmesi ile manastır muhteşŸem bir görünüm kazanmışŸ, en zengin ve parlak dönemini yaşŸamışŸtır. Bu dönemde son şŸeklini alan manastır pek çok yabancı seyyahın ziyaret ettiğŸi, yazılarına konu edilen bir yer haline gelmişŸtir.
Trabzon’un 1916€“1918 yılları arasındaki Rus işŸgali sırasında manastıra el konulmuşŸ, 1923’den sonra tamamıyla boşŸaltılmışŸtır.

Sümela Manastırında yer yer sökülerek alınmışŸ olan ve oldukça harap bir görünüm taşŸıyan fresklerde işŸlenen başŸlıca konular İncil’den alınmışŸ sahneler, Hz. İsa ve Meryem Ana hayatıyla ilgili tasvirlerdir.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *