İstanbul Bienali Başlıyor

bianelKoç Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından yürütülen 11. Uluslararası İstanbul Bienali 12 Eylül 2009 Cumartesi günü sanatseverlere kapılarını açıyor. Dünya sanatçılarının yakından takip ettiği bir sanat platformu olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali, 8 Kasım 2009 Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek. Koç Holding’in 2016 yılına kadar sponsorluğunu üstelendiği Bienal, bu yıl ‘İnsan Neyle Yaşar’ temasını taşıyor.

Koç Holding’in gençlerde çağdaş sanat bilincini oluşturmak ve çağdaş sanata olan ilgiyi artırmak hedefiyle sponsor olduğu Uluslararası İstanbul Bienali’nin 11incisi başlıyor. Bienal 12 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında Fındıklı’da İstanbul Denizcilik İşletmeleri’ne ait alandaki 3 numaralı Antrepo, Tophane’deki Tütün Deposu ve Şişli’de yer alan Feriköy Rum Okulu olmak üzere 3 mekanda toplam 6000 m2’ye varan alanda 120’yi aşkın proje ile sanatseverlerle buluşacak.  

Koç Holding’in sponsor olduğu 11. Uluslararası İstanbul Bienali‘nde, 4 kadın küratörün seçtiği, 40 ülkeden dünya sanat çevrelerinde yakından tanınan ya da keşfedilen 69 sanatçı ve sanatçı grubunun çalışmaları yer alacak. Bienal’e çalışmalarıyla 9 Türk sanatçı katılacak. Koç Holding’in desteklediği 11. Uluslararası İstanbul Bienali’nde ayrıca İstanbul’un çeşitli bölgelerine yayılmış pek çok özel proje de yer alacak.

Dünyanın en çok ilgi gören üç sanat etkinliği arasındaki Bienal’e tam destek
Koç Holding, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bir toplumun gelişmesi ve geleceğinin şekillenmesinde sanatın çok önemli olduğu bilinciyle hareket ediyor. Dünyanın en fazla takip edilen 3. bienali olan ve Türkiye’nin yurtdışında en fazla ses getiren sanat faaliyeti olan Bineal’i destekleyen Koç Holding, üniversite öğrencilerinin etkinlikleri ücretsiz takip edebilmeleri için de bir proje yürütüyor. Proje çerçevesinde, 11. Uluslararası İstanbul Bienali’ni Koç Holding’in desteğiyle tüm üniversite öğrencileri ücretsiz olarak gezebilecekler.

Bienal ana teması: İnsan Neyle Yaşar?
Hırvat Küratör Topluluğu WHM/ What, How& For Whom/ (Ne, Nasıl ve Kimin İçin) küratörlüğünde düzenlenecek 11. Uluslararası İstanbul Bienali ana teması “İnsan Neyle Yaşar”. Bienal bu başlığı Bertolt Brecht’in 1928 yılında Elisabeth Hauptmann ve Kurt Weill ile birlikte yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan ’İnsan Neyle Yaşar?’ adlı şarkıdan alıyor. WHW tarafından ’İnsan Neyle Yaşar?’ olarak belirlenen İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi, Brecht’e yeniden keşfedilmesi ve yeni kuşaklara gösterilmesi gereken bir klasik olarak bakmayı değil, geçmişin saklı kalmış tarafları üzerine bugün artık düşünmeye başlamayı ve sanatın, toplumsal olana müdahale ve estetik jest arasındaki eski ilişkilerin gözden geçirilmesi ve yeni ilişkiler kurulması açısından nasıl olasılıklar barındırdığını araştırmayı öneriyor.

11. Uluslararası İstanbul Bienali’nde KP Brehmer, Nam June Paik, Sanja Iveković, Hans-Peter Feldmann, Danica Dakić ve Rabih Mroué gibi dünyaca tanınmış sanatçıların yapıtları yer alacak. Bienal’e davet edilen Türk sanatçılar ise: Nevin Aladağ, Yüksel Arslan, Cengiz Çekil, Işıl Eğrikavuk, İnci Furni, Nilbar Güreş, Aydan Murtezaoğlu & Bülent Şangar, Erkan Özgen ve Canan Şenol.

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *