İmsak Mevsimi

İmsak Mevsimi

Geçenlerde kapı çalındı; baktım €œimsö¢kiye€ gelmişŸ, yanında bir de kocaman tüpgaz. Hangisi hangisinin hediyesidir bilemedim. Anladım ki €œimsö¢k mevsimi€ gelmişŸtir ve imsakiye bu taze mevsimin €œokuntu€su sıfatıyla evimize şŸeref vermektedir.
 

İmsö¢kiye, belki de dünyanın bir aylık süreyi göstermek üzere hazırlanmışŸ tek takvimidir. Bütün takvimler yıllıktır ama imsö¢kiye sadece Ramazan€™a dairdir. Kütük takvim şŸeklinde defter tarzında değŸil de tek sayfalık bir çizelge sö»retinde tertib edilmesi, başŸıyla sonunu aynı anda göz menziline getirir. Bir ay süreyle evlerde gayrı takvime bakılmaz; imsö¢k mevsiminin başŸ aktörü imsö¢kiyedir ve imsö¢k fikriyle başŸı hoşŸ olanlar, zamanı bu otuz günlük takvimin işŸaretlerine göre tasarruf ederler. Günün bütün alışŸıldık faaliyetleri, yeni takvime ve bu takvimin gösterdiğŸi zamanlara göre tanzim edilir. İmsö¢k mevsiminde zaman da bir imsö¢k unsuru olarak öne çıkar ve gündelik hayatın nabzını idare eder.  

 

€œBir şŸeyden el çekme, perhiz€ demektir imsö¢kın ilk anlamı; Ramazan€™a mahsus mö¢nö¢ kalıbı ise oruca başŸlama ö¢nını işŸaretler. İmsö¢kle birlikte €œoruç, sahur, iftar, i€™tikö¢f, fıtır, teravih€ gibi özel kavramlar gündelik hayatın belli başŸlı rükünleri haline geliverirler. Ramazan, hayatımıza tevö¢zu ile değŸil, sadece kendisine mahsus kelimeleri, ö¢detleri, ibö¢detleri, kavrayışŸları ve zamanlarıyla birlikte saltanatlı bir cülö»s ile gelir ve kendinden olsun veya olmasın her şŸeyi kendi rengine büründürür. 

Nice akşŸamcılar vardır, €œimsö¢k vakti€ni tebellüğŸ edip kemö¢l€“i ciddiyetle ağŸızlarını çalkalayıp fıtratlarına dönerler. İmsö¢k, kalpleri yumuşŸatır, toplumsallığŸımızı yeniden hatırlatır ve benizlerde insö¢nö® bir solgunlukla çiçeklenir. Hasbö® oruçlar simö¢yı ışŸıklandırır, çehrelere o güne kadar fark edilmemişŸ bir güzellik boyutu ilö¢ve eder, nefsi €œimlö¢€ya çeker ve insanı yüceltir. İmsö¢kiye, böyle bir mevsimin takvimidir işŸte. Mes€™ul ruhları muhatab alan bir egemenlik bildirisidir. Dileyen bu hükümranlık ikliminde rö»hunu en ince terbiyelerin salamurasına yatırıp teskin eder ve rahmet, bu mevsimde yediveren gülleri gibi herkese kendi nasibine düşŸenden hisseyö¢b olması için sebö®ldir. Kiminin nasibine bir kırmızı horoz şŸekeri düşŸer, kimine tebessüm; hangisinin daha efdal olduğŸunu kim bilebilir? Dünya nimetlerinin şŸeddö¢dö® sofralar üzerinde tepeleme yığŸıldığŸı iftar şŸölenleri de imtihan vesilesidir, duru çorbaya kuru ekmeğŸin doğŸrandığŸı fukara sinileri de; hangisinin daha efdal olduğŸunu kim bilebilir? 

İmsö¢kın zirvesi sabır ve tefekkürdür; alışŸageldiğŸimiz gündelik nimetlerden geçici olarak uzaklaşŸmak ö¢sö¢bı da imtihana çeker. Haklı öfkelerin zafer lezzetini sabırla değŸişŸtirenler, ödüllerini €œkemö¢l€ kategorisinden alırlar; kav gibi tutuşŸanlara ise haklı olarak €œniçin boşŸ yere aç kalıp kendine ezö¢ ettin ki€ diye sorulduğŸu olur. 

İmsö¢k mevsiminin iftarlarından daha cö¢zibeli olan €œsabö»r€ makamında karar kılmaktır çünkü sabrın iftarı yoktur ve o, sonu olmayan bir perhizdir. Ramazan ayının gerçek galipleri, sabır, temkin ve tefekkürü bir şŸahsiyet nişŸö¢nesi haline getirmişŸ olanlardır. 

İmsö¢k günlerinde gariplik hali kaldırılmışŸtır; evinden, sevdiklerinden, yurdundan çok uzaklarda imsö¢k mevsimine tutulanlar için hüzün yoktur çünkü onlar tek başŸlarına bir ümmet gibidirler. Bereket ve rahmet, sadece sofralarımıza düşŸen ilö¢ve yiyecekler değŸil, ruhlarımızın yelkenlerini doldurması gereken inanç ve fikir rüzgö¢rlarıdır. 

İmsö¢k mevsimi herkese kutlu olsun; tebellüğŸ eden, etmeyen herkese barışŸ, bereket, inanç selameti ve arınma vesilesi olsun; imsö¢kiyeler evlere dağŸıtılmışŸ; imsö¢k mevsiminin saltanatı başŸlamışŸtır. 

Hamdolsun!


AHMET TURAN ALKAN

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *