İlginç Bir Su Kuyusu

kuyu2.jpgkuyu.jpgBURAK ENEZ Ayvalık ile Gömeç arasındaki kıyı şŸeridini ve sahil sitelerini takip ediyoruz. KarşŸımıza Hasan amcamızın küçük çiftliğŸi çıkıyor. Truva ekibi olarak Hasan amcamızın yanına vardık.. Ardından çiftliğŸinin arka tarafındaki 1800€™lü yıllardan kalma Rumlara ait olan dolap kuyusuna götürdü bizi. Otlayan ineklerinin yanından geçerek kuyuya ulaşŸtık.

Kuyu 3-4 metre çapında ve üzerine bir çıkrık ve iki dişŸliden oluşŸan bir Fransız makinesi kurulmuşŸ durumda. ևalışŸma prensibi şŸu şŸekilde; 2-3 metrelik ipe bağŸlanmışŸ birkaç kova çıkrığŸın farklı yerlerine asılı durumda, çıkrık hareket ettiğŸinde kovalarda beraberinde dönüyor ve oyuğŸa takılıp küçük bir hazneye dökülüyor. Kuyunun 2 metre yakınında dikdörtgen şŸeklin büyük bir havuz bulunuyor. Hazneye boşŸalan su borular sayesinde havuza ulaşŸıyor. Havuzun kapağŸı da açılarak üzüm bağŸlarının sulanması sağŸlanıyor.

ÇıkrığŸın dönmesi de at ile sağŸlanıyor. ÇıkrığŸa bağŸlı olan dişŸliye 90 derece açı ile yerleşŸtirilen 2. dişŸliye geçirilen uzun ve sağŸlam bir çubuk da atın beline bağŸlanıyor. At da kuyunun etrafında dönüyor. Boynuna asılan çan sustuğŸunda kuyunun sahibi gelip atı tekrar harekete geçiriyor. At sıcaktan etkilenmesin diye kuyunun yanı başŸına da yabani bir dut ağŸacı dikilmişŸ. Yabani dut ağŸacının özelliğŸi; çabuk büyümesi, büyük yaprakları sayesinde gölgelik oluşŸturması ve meyve vermediğŸi için sinek ve arıların atı rahatsız etmesini önlemesiymişŸ.

Hasan amcamız da bu değŸerlerin korunmasızlığŸından yakınıyor. Kuyuya acilen bir restorasyon yapılması gerekiyor. Türkiye€™miz bu şŸekilde binlerce esere sahip ve büyük bölümü korumasız. İnşŸallah bu eserlerin değŸerlerinin farkına kaybettikten sonra varmayız

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

3 Comments

  1. ö–KKEşž ANALIK 27 Ekim 2007 at 10:07

    selam burak yazın çok güzel olmuşŸ. Ayvalık hakında güzel bilğŸiler vermişŸin… ama ayrıntılara birazx daha yer verirsen okuyucuya bir şŸeyler öğŸretirsin…

  2. seyfullah 25 Eylül 2008 at 12:22

    Slm.Yazın güzel olmuşŸ.ama cümleleri kurarken biraz daha dikkatli olmalısın.Tabi bu benim şŸahsi fikrim………………….

  3. Burak Enez 10 Mart 2009 at 14:46

    Tesekkur ederim universiteye gidince cok guzel yazilar paylasacam insallah

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *