İki KomşŸu YuşŸa (as) ve Pirsefa

yusa2.jpgyusa1.jpgKEBİR POLAT  Dostlara Giden yol Zaman bizi alıp gitmek de. Erimekteyiz güneşŸ sıcağŸında eriyen buz kütlesi gibi. Sırtımızda günahtan bir kambur biz onu bırakmak istesek de o bizi bırakmamakta. Yitip giden zaman içinde önümüzü kesmekte günahlarımız. Rahmet kapısından uzaklaşŸmaktayız her dem.

Aylardan ocak henüz ne doğŸru düzgün bir yağŸmur düşŸmüşŸ Gaziantep€™e ne bu zamana kadar kar yağŸmışŸ. Bu rahmet eksikliğŸini azaldığŸı bu çöl mevsiminde, gönül sahramıza birkaç damla gözyaşŸı buluruz umudu ile düşŸtük iki Allah dostunun yoluna Gazi şŸehir Gaziantep€™te.

Bir ritim tutturup bakırcıların çekiç sesleri eşŸliğŸinde bıraktık kendimizi tarihi çarşŸına. SağŸ ve solumuzda el emeğŸi göz nuru bakır işŸlemesi eşŸyalar, yemeniler, elekler, ahşŸap oymalar, antikalar bize eşŸlik ettiler. ֖teden elmacı pazarından gelen baharat kokusu zevkimize zevk kattı.

Tarihi Gaziantep çarşŸısının içinden geçip tarihi çarşŸının Pir Sefa ismi verilen sokağŸına girdik. Belediye tarafından restore edilen çarşŸının tahta kepenklerine vuran güneşŸ ışŸıkları kahverengi ağŸaçların cilalarını parlatıyordu.

Dostlar Huzurundayız

Hemen ileride ki tabela aradığŸımız yere geldiğŸimizi gösteriyordu. Eski Gaziantep evlerinin mimarisinde kullanılan taşŸtan yapılmışŸ Türbe dışŸardan içeride yatan gönül dostları hakkında ipucu veriyordu. Bina bir büyük, bir küçük kubbeden yapılmışŸtı. İçeri girdiğŸimizde bunu anlamak daha kolay oldu. Büyük kubbenin altında YuşŸa As küçük kubbenin altında ise peygamberle komşŸuluk sefası süren Pir Sefa Hazretleri bizi karşŸıladı.

Türbeye girişŸte türbedar için yapılmışŸ bir oda hemen ilerden basamaklarla aşŸağŸı inilerek sağŸda YuşŸa (AS) türbesi sol tarafta ise Pir Sefa hazretlerinin türbesi bulunmakta.

Türbenin müdavimleri, dertlerine Allahtan çare istemek için bu huzur ikliminden dualarını Allah€™a gönderiyorlar.

 ö‡ağŸrılmışŸ Türbedar

Bu mana mekö¢nını türbeye 1980 yılından bu yana hizmet eden Mehmet Bulut amcanın mihmandarlığŸında ziyaret ediyoruz.

Türbenin küçük bir odasında kalan Mehmet amca yeni demlediğŸi çay ikramı ile beraber burada nasıl ve neden bulunduğŸunu bizimle paylaşŸınca bu sırlarla dolu hayatın bizi hep hayrete düşŸürdüğŸünü anlıyoruz.

Karnında bir hastalığŸa yakalanan Mehmet amcanın sürekli karnı şŸişŸer. Tedavi olmasına rağŸmen bu sorununu gideremez. Emeklide olmuşŸtur bu hastalıkla uğŸraşŸır. Bir gün evde otururken telefonu çalar. Arayan kişŸi kim olduğŸunu sorar. Biraz muhabbetten sonra €œ Seni YuşŸa (AS) çağŸırıyor yarın yanıma gel€ der. Bu kişŸi Gaziantep vakıflar Bölge müdürüdür. Mehmet amca kalkar müdürün yanına gider ertesi günün sabahında. Müdür kendisine türbenin anahtarını verir, bu görevi Allah sana layık gördü hadi git türbeyi aç ve hizmetinde kusur etme der.

Mehmet amca nasıl bir olayın içinde olduğŸunu bilmeden anahtarı alır gelir. Türbeyi açar. Güzelce temizler oraya hizmet etmeye başŸlar.  Bir hafta sonra müdürün kendisini nasıl bulduğŸunu, neden kendisinin bu işŸe görevlendirildiğŸini merak eder. Kalkıp tekrar vakıflar Bölge müdürünün yanına gider. Bir hafta boyunca kafasına takılan soruyu sorar. €œ Telefon Numaramı nerden buldun, neden ben€ Müdür €œorayı karışŸtırma€ der. Ancak Mehmet amca ısrar etmektedir.

Müdür üzerine notlar alınan bir takvim yaprağŸını çıkarır. Üç tane telefon numarası yazmaktadır burada. İlk üç numarayı tanımasa da son telefon numarası kendi evine aittir. Müdür olayın nasıl olduğŸunu Mehmet beye anlatır.

Türbe tamir edilip bir türbedar aranır. Vakıflar Bölge Müdürü eline kalemi alır aklına gelen numaraları yazar ve o numaraya telefon açar. ÇivirdiğŸi ilk numarada bir bayan çıkar. Bayandan birde fırça yer. İkinci numarayı çevirir adam kabul etmez. Üçüncü numarada Mehmet Bey çıkar. Görev onundur. Hayatta herkes aradığŸını bulmuşŸtur. Bazen de aradığŸımız bizi bulmuşŸtur. O gün bugündür burada türbedarlık yapmaktadır. Gaziantep ve diğŸer yerlerden burayı ziyarete insanların geldiğŸi görülüyor. ֖zelikle yaz ayların da iki Allah dostunu ziyaret gelenler çok oluyormuşŸ.

HZ YuşŸa (AS) Hz Musa (AS) yeğŸeni aynı zamanda peygamberdir. Pir sefa Hazretlerinin ise Ensar€™dan biri olduğŸu, Müslümanların Gaziantep€™i HZ ö–mer döneminde fethi sırasında şŸehit olduğŸu ve peygambere komşŸu olması için buraya gömüldüğŸü anlatılmaktadır.

 Yıllardır burada taşŸtan şŸehir Gaziantep€™e manevi havasını değŸişŸtiren bu iki gönül dostunu burada ziyaret etmek mümkündür.

İki KomşŸuya Veda

Yahudi soyundan gelen Hz YuşŸa peygamberin ayakucuna sığŸınmışŸ Arap bir Müslüman€™ın ona komşŸuluk ettiğŸini görünce dinlerin ırkların önünde en yüce birleşŸtirici değŸer olduğŸunu görüyoruz.

İçimizdeki zamansız ayrılık veda kapısını çalınca geldiğŸimiz yöne doğŸru geri dönüyoruz. Bu dünyada bir birine komşŸu olan bu insanlara sonsuzluk ö¢leminde komşŸu olmayı dilemekten başŸka bir dua seçeneğŸi kalmıyor bizlere. yusa3.jpg

 TÜRBENİN YAPILIşžI

Türbeler yerin altında bir mağŸarada bulunmakta iken zamanla üzerine ev yapılmışŸ. Üzerinde bir evin olduğŸu fark edilince ev sahibine başŸka bir ev verilerek burası türbe yapılmışŸ. Gaziantep valisi Abdulkadir Aksu döneminde (1984€“1987) Gaziantep€™in ileri gelen ailelerinden NakıpoğŸlu Ailesinin katkısı ile bugün ki hale getirilmişŸtir.

Yahudi soyundan gelen Hz YuşŸa (AS) mın kabrini görenlerden Bir Yahudi, mezarın konumuna göre bir Yahudi Kabri olduğŸunu belirtmişŸtir. Yahudiler ölülerini Kuzey güney yönünde gömer. Müslümanlar ise ö–lüleri yüzleri kıbleye dönecek şŸekilde gömer. Buda Anadolu€™da mezar yönlerinin doğŸu batı istikametinde olduğŸunu göstermektedir. Türbedar Mehmet amcanın anlatımına göre burası tamir edilirken iki kişŸi mezarı açıp baktıklarında kuzey güney yönünde gömülü olduğŸunu görmüşŸler. Bunu Müslüman ö¢detine göre doğŸu batı yönünde yeniden defnetmişŸler.

Pir Sefa Hazretleri Kimdir


Rivayete göre; Pir Sefa, Hz. YuşŸa’nın türbedarı olup ölünce buraya gömülmüşŸtür. DiğŸer bir rivayete göre, Pir Sefa Medinelidir ve Ensar€™dandır. Gaziantep’in Müslümanlar tarafından fethinde Hz. Ali kumandasında buraya gelmişŸ Karaçomak’la yan yana savaşŸırken, gövdesi ikiye bölünerek şŸehit olmuşŸtur. Bunun üzerine Hz. ֖mer YuşŸa’nın yanına defnettirerek “Kendini Peygamberi ZişŸan ile komşŸu ettim.” demişŸtir.  Pir tasavvufta mürşŸidi kö¢mil yerine kullanılan bir kelimdedir.  Sefa ise rahatlıktır. Pirsefa ise rahatlığŸın başŸı anlamına gelmektedir.   Pirsefa hazretleri uzun sakallı olduğŸu için savaşŸ meydanlarında sakalı ikiye ayrılır ve havalanırmışŸ. Bu zamanlarda onu görenler    “pirim sefalandın” derlermişŸ. Bundan ötürü adı “Pirsafa” kalmışŸ.

Halkın anlattığŸına göre Pirsafa (2) Karaçomak (3) ö–kkö¢şŸiye (4) Malik Ejder (5) Ashaptan imişŸ. Gaziantep€™in Müslümanlar tarafından fethinde şŸehit düşŸmüşŸler, Saad ibni Ebi Vakkas’la (6) kızının da bu taraflarda şŸehit olduğŸu ayni rivayetlerin edilmektedir.

YUşžA ALEYHİSSELö‚M

Kuran€™ı kerimde geçen peygamberlerden 17.sidir. İsrö¢iloğŸullarına gönderilen peygamberlerden Mö»sö¢ aleyhisselö¢mdan sonra gönderilmişŸ olup Mö»sö¢ aleyhisselö¢mın yeğŸeni veya vekiliydi.

İsmi YuşŸa olup, Hıristiyanlar YeşŸö»  olarak adlandırmışŸlardır.  Yusuf aleyhisselö¢mın neslinden gelen Nö»n’un oğŸludur.  Annesi Musa aleyhisselö¢mın kız kardeşŸidir. YuşŸa aleyhisselö¢m Musa aleyhisselö¢ma bildirilen dinin esaslarını insanlara tebliğŸ etti. Mısır’da doğŸan YuşŸa aleyhisselö¢m, Musa aleyhisselö¢mın hususö® talebesi, halis hizmet görücüsü ve en yakın dostlarındandı. Musa aleyhisselö¢m Firavun’un zulmü üzerine Allahü teö¢lö¢nın emriyle kendine inanan ve tö¢bi olanlarla birlikte Mısır’dan Tih sahrasına hicret ederken YuşŸa aleyhisselö¢m da onunla beraber bulundu.

Yahudilerin başŸına geçerek çok sayıda savaşŸ yaptı. İsrö¢iloğŸullarını Arz-ı Mev’ö»d’a yerleşŸtiren YuşŸa (AS) onlara Musa aleyhisselö¢ma nazil olan Tevrat€™ı okudu ve hükümlerini açıkladı. Onların Allahü teö¢lö¢ya iman ve ibadet üzere kalmalarına çalışŸtı. YuşŸa aleyhisselö¢m, Musa aleyhisselö¢mın vefatından sonra yirmi yedi yıl insanlara Allahü teö¢lö¢nın emirlerini bildirdi. Yüz yirmi yedi yaşŸında vefat etti.

YUşžA (as) MUCİZELERİ

Sular Yol Olur

YuşŸa aleyhisselö¢m, Eriha’yı fethetmek üzere İsrö¢iloğŸullarını topladı. Yolculuk esnasında şžeria (Ürdün) Nehrinin suları çok olduğŸu için geçemediler. Nehrin üzerinde köprü de yoktu. YuşŸa aleyhisselö¢m dua edince şžeria Nehrinden bir yol açıldı. İsrö¢iloğŸulları o yoldan geçtikten sonra sular tekrar eskisi gibi akmaya devam etti.yusa4.jpg

Dualar Surda Gedik Açar

Bir şŸehrin fethi esnasında kuşŸatma uzun sürmüşŸtü. Bütün çalışŸmalara rağŸmen surlarda gedik açılmamışŸtı. YuşŸa aleyhisselö¢m dua etti. Allahü teö¢lö¢nın kudretiyle yer sarsılıp kalenin surları yıkıldı. YuşŸa aleyhisselö¢m ve ona inananlar şŸehre girip fethettiler.

GüneşŸ Onun İçin Batmaz

YuşŸa aleyhisselö¢m Kudüs şŸehrini fethetmek için muhasara etti. Bir cuma günü akşŸamüzeri güneşŸ batarken, güneşŸin bir müddet daha batmaması için Allahü teö¢lö¢ya yalvardı: ”Ey Allah’ım! GüneşŸi geri al!” diye dua etti. Allahü teö¢lö¢nın emri ve takdiri ile batmak üzere olan güneşŸ yükseldi. Bir müddet daha gündüz devam edip Kudüs fethedildikten sonra battı.

Ahmet bin Hanbel’in Müsned’inde bildirdiğŸi hadis-i şŸerifte; ”GüneşŸ hiçbir kimse için batmaktan alıkonulmaz. Ancak Beyt-i Mukaddesi fethetmek için gittiğŸi gecelerden birinde YuşŸa aleyhisselö¢m için batmaktan alıkonuldu.” buyruldu.

YUşžA (AS) KABRİ NERDEDİR

 YuşŸa (AS) ait olduğŸu belirtilen ve günümüze kadarda ulaşŸan üç kabir yerinden bahsedilmektedir. Bugün bunlardan biri BağŸdat, biri İstanbul Beykoz bir diğŸeri de Gaziantep€™tedir.

BağŸdat€™taki bahsedilen türbeden bahseden kaynağŸa rastlanmamaktadır. YuşŸa (AS) mın İstanbul hiç uğŸramadığŸı kaynaklarda belirtilmektedir.

1892 yalında Maarif Nezareti tarafından çıkarılan peygamberler tarihinde YuşŸa (AS) kabrinin, Nablıs veya Halep civarında olduğŸu söylenmektedir. Osmanlı döneminde Gaziantep Halebe bağŸlı bir şŸehir olduğŸu için kabrinin Gaziantep€™te olduğŸu düşŸünülmektedir. Gaziantep yöresinde yaşŸadığŸını güçlendiren bir kanıtta, Tevratta anlatılan €œYuşŸa bu sözleri Rabbin şŸeriatı kitabında yazdı ve büyük bir taşŸ alıp orada onu rabbin makdesinde olan bir butum ağŸacının altına dikti.(bab 24 no.26) burada geçen butum ağŸacı Gaziantep yöresinde yetişŸen fıstığŸın atası olarak kabul edilen sakız ağŸacının atasıdır.

YuşŸa (AS) her nerede defnedilmişŸ olsa da bazen türbeler bazen makamlar hepsi birer ahrete giden dostun bu dünyadaki bize hatırasıdır. Bu amaçla bu türbeleri vesile ederek Allah dostlarına dua etmelidir.

 BİR KÜÇüK OLAY

Türbelerin türbedarı Mehmet amca; bir gün İstanbul€™dan bir adamı bir türbeyi ziyarete geldiğŸini birisinden zamanın parası ile yüklü bir para alacağŸı olduğŸunu belirtir. Borçluların vermemesi üzerine bunu almasının mümkün olmadığŸını eğŸer alırsa türbeye yardım edeceğŸini söyleyerek buradan ayrılır.

BeşŸ gün sonra aynı adamı türbede görür. Adam İstanbul€™da evine vardığŸında telefonu çalar. AlacağŸı paranın hazır olduğŸu gelip alabileceğŸi belirtilir. Parayı alır evine gitmeden tekrar Gaziantep€™e gelir. Söz verdiğŸi yardımı türbeye yapar.

 YOL NOTLARI

Türbe ziyaretine giden yol tarihi Gaziantep çarşŸılarının içinden geçmektedir. Güzel hediyeler alınabilir. Bakır işŸlemeleri, eski ayakkabı yemeni, sedef kakmalı ürünler alınabilecek en gözde hediyelerdendir.
Otellerde kalınabileceğŸi gibi taşŸtan yapılmışŸ butik otel olarak kullanılan eski Antep evlerinde de kalınabilir.
Gaziantep baklavası, kebapları ve yöresel yemeklerinden yuvarlama yenilmeden dönülmemelidir.
Tarihi camiler, hamamlar, hanları görmeden dönmemelidir.
Türbenin halıları eskimişŸtir. Güzelce bir elden geçirilse türbe daha güzel olacaktır.
Yetkililerin bu iki dostun mekö¢nını tanıtılması gerekmektedir. Yeteri kadar bu mekö¢n tanıtılmamışŸtır.
 

NASIL GİDİLİR

Gaziantep€™e çoğŸu yerden uçakla ulaşŸmak mümkündür. Karayolu ile de ulaşŸılabilir. Gaziantep€™te Kale altı civarlarında bulunan tarihi Gaziantep bakırcılar çarşŸısının arka sokağŸında ziyaret etmek mümkündür.

KAYNAKAR

Gaziantep Evliyaları (1964) Cemil Cahit Güzel bey

FOTOALBÜM

Kimden hz yuşŸa-pirsefa

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

 1. Ahmet AKKURT 19 Haziran 2008 at 09:02

  Türbe ziyaretine giden yol tarihi Gaziantep çarşŸılarının içinden geçmektedir. Güzel hediyeler alınabilir. Bakır işŸlemeleri, eski ayakkabı yemeni, sedef kakmalı ürünler alınabilecek en gözde hediyelerdendir.
  Otellerde kalınabileceğŸi gibi taşŸtan yapılmışŸ butik otel olarak kullanılan eski Antep evlerinde de kalınabilir.
  Gaziantep baklavası, kebapları ve yöresel yemeklerinden yuvarlama yenilmeden dönülmemelidir.
  Tarihi camiler, hamamlar, hanları görmeden dönmemelidir.
  Türbenin halıları eskimişŸtir. Güzelce bir elden geçirilse türbe daha güzel olacaktır.
  Yetkililerin bu iki dostun mekö¢nını tanıtılması gerekmektedir. Yeteri kadar bu mekö¢n tanıtılmamışŸtır.
  AHMET AKKURT ERZURUM -İSPİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *