HemşŸehrimiz Noel Baba Demre’de

HemşŸehrimiz Noel Baba Demre’de

İnsan inanmak istediğine inanır, bazen hayalin peşine düşer gerçek diye. Bizde umutla düştük hayalin peşine Demre’de. Küçük bir tarih şehridir Demre. Antalya’dan gün ağarırken çıktık yola. Akdeniz’in girintili çıkıntılı kıyılarında ilerledikçe midemiz inip kalktı. Denizin dağdan çaldığı boşluklardan oluşan koylarda demirlemiş tekneler denizin ve ormanın sefasını sürmekte.

myra.jpg

Demre yollarında gözümüze küçük çadır kasabalarını andıran seralar çıkıyor. Bölge için geçim kaynaklarının başında geliyor.

Virajlı yolların sonunda Demre’ye ulaştık. Kendince başkaları için yaşayan küçük bir şehirdir. Şehir merkezinde ilk dikkatimizi çeken şehrin simgesi haline gelmiş Noel Baba heykeli. Sırtında çuvalı ile yoldan geçenlere gülümsüyor.

 

Demre (Myra )  Likyalıların en önemli şehirlerinden birisi olmuş. Şehrin yapılan kazılarda edinilen bulgulara göre M.Ö. 5.yy da kurulduğu tahmin edilmektedir. Tarihi kalıntılardan bir zamanlar şaşalı bir şehir olduğu anlaşılsa da şimdilerde üç beldenin birleşmesi ile küçük bir ilçe durumunda.

 

Şehir merkezinde şehir gezisine başlamadan önce uğranılan ilk yer heykelin hemen yanında kurulan, özelikle Hıristiyan turistlere hitap eden hediyeler satılıyor. Gelen turistlere Müslümanlarda bulunan karınca duası, Ayet el-kürsü surelerinin bulunduğu kâğıtlar gibi kâğıtlara yazılmış dualar hediye ediliyor. Hediyelik eşyalar arasında daha çok Hz. İsa, Hz. Meryem, Saint Nicholasve diğer Hıristiyan inancının sembolleşen isimlerinin resimlerinin bulunduğu ikonlar yer alıyor.

 

Hediyelik ikonların satıldığı bölüme Hıristiyan turistler büyük ilgi gösteriyor. Bazı Hıristiyanlar buraya hacı olmak için geliyor.

 

Ülkemizde yılbaşında hediye getiren bir kişi olarak meşhur olan Noel Baba/Saint Nicholasve, Hıristiyanların Noel Bayramlarında hediye getiren bir efsane olarak anılıyor.

nikolos.jpg

Saint Nicholas ve kilisesine doğru yol alırken az ilerde deve ile şehri gezmek isteyenleri bekleyen develeri gölgede müşteri beklerken görebiliyoruz.  Yol boyunca Noel Baba efsanesinin nasıl ortaya çıktığının hikâyesini diniyoruz. Şehirde yaşayan bir kız vardır. Çeyiz parası yoktur. Bu sebeple bu kızla erkekler evlenmek istemez. Saint Nicholasve namı diğer Noel baba,  kızın evinin bacasından içeriye altın atar. Kızın babası bu durumu fark eder. İnsanlara gizliden yapılan yardımların Saint Nicholasve tarafından yapıldığı efsanesi yayılmaya başlar. Bu güzel davranış daha sonra insanlar tarafından taklit ederek insanlar birbirlerine gizlice yardım ederler.

 

Noel baba olarak efsaneleşen Saint Nicholasve geyikleri ile buz dağlarını aşıp Hıristiyanların kutsal gününde hediyeler dağıtıyor. Ancak Noel baba için yapılan tipleme ve tasvirler gerçeği ile örtüşmüyor. Antalya bölgesinde kar yağmadığı gibi geyiklerle ulaşımda sağlanması mümkün değil. Saint Nicholasve elbisesi de gerçeğe yakın değil. Saint Nicholasve bir rahip ya da denizcilere kılavuzluk eden biri olarak bilinmesi sebebi ile denizci kıyafetiyle sembolleşse daha anlamlı olurdu diye içimizden geçirmeden edemiyoruz.

 

Saint Nicholasve kilisesine kadar bu efsane ile ilgileniyoruz. Kiliseye girerken iki yerde heykeli dikilmiş olarak Saint Nicholasve görüyoruz.  Kilise dışardan verilen desteklerle ayakta durmaya çalışıyor. Kilisede tavandaki Hıristiyan inancının kıssalarını simgeleyen tasvirler dikkat çekiyor. Yine ayaklar altındaki döşemelere işlenen süslemelerde görülmeye değer. Kilisenin bir kenarın da SaintNicholasve’nin mezarı var.

 

İtalyanlar Saint Nicholasve kemiklerinin bir kısmını çalmışlar. Kalan kısmı da Antalya müzesinde sergilenmektedir.

 

Bir Rus Prensi 1862 yılında Kiliseyi restore ettirmiş olup, Ruslar bir kilise çanı ilave ederek kubbeyi bir ilaç tonozu ile değiştirmişler. Bu sebepten olsa gerek Antalya bölgesine gelen Hıristiyan Rusların orta yaş ve üzerindekiler buraya hacı olmaya geliyor. Gençlerin buraya ilgi göstermesi ise bir başka durumdur.

 

Kiliseden ayrılıp Likya’nın en önemli tiyatro ve kaya mezarlarının bulunduğu alana gidiyoruz. Antalya bölgesi antik tiyatrolarla bezenmiş sanki. Bir nevi gösterişin ihtişamın sembolü olan bu tiyatrolar yapısal özelikleri ile göz kamaştırıyorlar.  Myra (Demre) deki bu tiyatro alanı dağın eteğine yapılmış seyircilerin oturacağı alanları yükseltisi için dağın eğiminden yararlanılmış.

 

Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosu Demre’de.. 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasiteli var.. Bugün festivaller ve oyunlar için kullanılıyor. Tiyatro içinde çeşitli figürlerden oluşan heykellerde bulunuyor. Ancak insan kafalı figürler de gözlerin içe doğru oyulmuş olduğunu görüyoruz.

 

Tiyatronun yaslandığı kayalı tepe ise uzaktan pencereli bir dağa benziyor. Dağda bulunan kayalar oyularak mezara dönüştürülmüş. Sanki dağdan bir apartman, pencereleri, balkon kapıları ile asırlardır orada duruyor.

 

Ve tiyatro sahnesinden bizde geçiyoruz. Herkesin oynadığı dünya oyunu gibi Myra’daki tiyatro sahnesinde elinde fotoğraf makinesi ile zamanı dondurmaya çalışan ve tarihe not düşmek için etrafını gözlemleyen bir oyuncu olarak.

 

Biz ve diğer insanlar bu sahnedeki gezi oyunlarını oynarken, asırlar önce bu sahnenin oyuncuları Kaya aralarındaki pencerelerinden bizi izliyorlar uzun uzun …

 

ÖNE ÇIKANLAR

myra1.jpg

Aziz Nikolaos Kilisesi: Aziz Nikolaos Kilisesi ilk olarak 6. yüzyılda Aziz Nikolaos’ın ölümü üzerine yapılmıştır. Günümüzdeki kilise temel olarak 8. yüzyıldan itibaren inşa edilmiştir; 11. yüzyılın ikinci yarısında bir manastır ilave edilmiştir. 1863 yılında Rus Çarı II. Aleksandr binayı ve çevresindeki bölgeyi Osmanlı Devleti’nden satın aldı ve restorasyon çalışmalarına başladı fakat daha sonra Osmanlı Devleti bölgeyi ve kiliseyi geri alıp Ruslara sadece restorasyon yapma izni vermiştir. Restorasyon çalışmaları kilisenin aslını bozacak kadar kötü yapılmıştır ve 1876’da bugün de görülebilen çan kulesi ilave edilmiştir. 1963 yılında kilisenin doğu ve batı kısımları toprak altından çıkartıldı. 1968 yılında Aziz Nikolaos’ın 1087 yılında tahrip edilen lahiti ortaya çıkarılmıştır.

 

Kaya Mezarları: Myra`nın arkasında yükselen kayalık, tepede kurulmuştur. Kayalar oyularak mezarlar kabartma ve yazılarla süslenmiştir.

 

Antik Tiyatro: Kaya mezarlarının altında Romalılardan kalma güzel bir tiyatro mekânıdır.

 

 

EN GÜZEL TAT TARİFİ

Demre Pilavı

 

Malzemeler: 2 su bardağı pirinç, 2 adet orta boy tavuk göğüs eti (tavuk bonfile de olabilir),1 yemek kaşığı tereyağı ya da bitkisel margarin, 1 adet orta boy kuru soğan, 1 su bardağı dolusu konserve mantar, 1 adet dolmalık kırmızıbiber, yarım su bardağı konserve mısır, 2 kahve kaşığı tuz, karabiber, 5 yemek kaşığı doğranmış maydanoz.

 

Yapılışı: Pirinci ılık tuzlu suda 30 dakika kadar bekletin. Tavuk etini kuşbaşı et şeklinde doğrayın. Tereyağını orta boy bir tencerede eritin. Doğradığınız tavuk etlerini tencereye aktarıp orta ısılı ateşte karıştırarak 6 dakika kadar kavurun. Üzerine incecik doğradığınız soğanları da ekleyerek 3 dakika kadar daha soğanlar hafifçe sararıncaya kadar kavurmaya devam edin. Küp şeklinde doğradığınız mantarları da tencereye aktarıp üzerine yıkayıp, süzdüğünüz pirinci ve küp küp doğradığınız kırmızıbiberleri ilave ettikten sonra karıştırarak pirinç taneleri şeffaflaşıncaya kadar 5 dakika kadar kavurun. Üç su bardağı sıcak su, mısır, tuz ve karabiberi ilave edip kısık ateşte pirinç suyunu iyice çekinceye kadar pişirdikten sonra ocaktan alın. Pilavı yaklaşık 20 dakika kadar dinlendirin. Servis yapmadan önce üzerine kıyılmış maydanoz serpip tahta kaşıkla hafifçe karıştırın. Sıcak servis yapın.

 

GÖR: Aziz Nikolaos Kilisesi, Antik Tiyatro, Kaya Mezarları, Andriake, Kekova

 

YAP: Kekova da tekne turuna çık. Myra antik kentini gez.  Soura kalıntılarını gez.. Andriake kalıntılarını ziyaret et. Noel Baba Kilisesini gezebilirsiniz. Demre denizinde dalış yap.
TAT: Kölle, Tandır kebabı, Saç kavurması, Demre pilavı, Taze sebze yemeği, Gözleme ve ayran,  Balık ve Yengeç çeşitleri yöreye ait başlıca yemeklerdendir.

 

AL: Hediyelik eşya dükkânlarımdan Yöreye ve ülkemize özgü hediyelik eşyalar

 

GİT: Finike – Kaş ilçeleri arasında bir yerdedir. Antalya terminalinden kalkan Kaş otobüsleri ile ulaşmak mümkündür. Özel turlarla da gidilebilir. Antalya’ya hava ve karayolu ile ulaşılabilir.

 

HASAN MAHİR

www.hasanmahir.com

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *