Hayrettin Tokadi Hz Huzur İkliminde

tokadihz1.jpgRECEP Kö–KTÜRK “Mademki insansın, mademki duyuyor, düşŸünüyor ve seziyorsun, öyleyse büyük hakikati bulmak için gönlünü ve idrakini yoracaksın. Duyduklarını ve bulduklarını münasib kimselere söyleyeceksin.”
Mevlana böyle buyuruyor…

Zaman ikindi vakti gün sukute akıyor..insanların bir telaşŸı ve hareketliliğŸi var camii avlusunda kiminde heyecan kiminde bir duygusallık hakim sonunda hoca efendinin otobüs içersindeki kısa bir konuşŸması ile ve duası ile yolculuğŸumuz başŸlıyor ..kişŸisel dualar salavatlar tekbirler ve sonunda okunan kuranla otobüste bir manevi havanın rüzgarları esmeye başŸlıyor yolculuk  ama nereye değŸilmi..otobüsteki yaşŸlı teyzemİze sorduk bizde teyze yolculuk nire…verdiğŸi cevap tam anadolu kadınına yakışŸan bir cevap..yavrum dedi tebessümle “sevgiliye varmak için sevenlerin izini takip etmeye” ne güzel bir cevaptı…izini takip..gönül gönül beraber olma aşŸkı ve şŸevkii.

İşŸte bu atmosfer içersinde bolu tünellerinden çıkınca  otobüsümüz o akşŸamın deruni sesizliğŸinde sol tarafa saparak yol almaya başŸladı ormanın içersine asırlık ağŸaçların bağŸrında kendini saklamaya çalışŸan fakat insanların onu aradığŸı gönlüne bir nasib aşŸk damlası akıtmak istediğŸi HAYRETTİN TOKADİ HAZ türbesine  doğŸru.. yakın bir yerde park ederek bizlerde ormanın içersindeki bakımlı yoldan yürüyerek caminin ve türbenin mekanına varıyoruz  akşŸam namazı kılındıktan sonra  kafiledekilerle birlikte bu mübareğŸin kabri başŸında göz yaşŸlı dualar edildi..insanlar belki gönül dostları ile ünsiyet kurdu allahu alem

AğŸaçların yaprak hışŸırtıları  ve kuşŸların cıvıltıları ayrı renk ve hava veriyordu bu manevi atmosfere caminin doğŸallığŸı ve çile hanenin otantik yapısı da hoşŸ bir görünüm arz ediyordu..

Çöken sis tabakası ile insanlar ve  bu mübarekler adeta bütünleşŸiyordu sanki işŸte buydu sevmek seven sevilirdi  onlarda sevmişŸler hala sevilmeye devam ediyorlardı.  Buralar bir huzur mekanı idi allah dostlarının bulunduğŸu mekanlar..doğŸanın kucağŸında ….

Hayrettin tokadi haz büyük ulemalardan allah dostların dan insanı sevmeyi acizlerin, gariblerin ve mazlumların elinden gönül gözü ile tutmayı kendine şŸiar edinen bir mübarek  bir allah dostu yaratılana yaratandan ötürü şŸefkat duyan bir şŸefkat abidesi….tokadihz2.jpg

HER FANİ GİBİ ODA VEFAT ETMİşž ASIRLAR ö–NCE AMA ONLAR ö–LMEMİşž HALA CANLI VE DİRİ BAK MEVLANA NE GÜZEL DER..

“ö–ldüğŸüm gün, tabutum yürüyünce, ben de bu dünya derdi var sanma. Bana ağŸlama, “yazık yazık, vah vah” deme. şžeytanın tuzağŸına düşŸersen, “vah vah”ın sırası o zamandır.”

Biz gittik, kalanlar sağŸolsunlar. DoğŸan mutlaka ölür. Kötüysek, kötülüğŸümüzle geçtik gittik. İyi idiysek, anın bizi hayırla.”

Hayırla anılma isteğŸi güzel bir duygudur. Güzel izler sürüp hayırlı bir hayat yaşŸayanlar, hayırla anılmayı hak ediyorlar. Onlar ölümden sonra da, geride kalanlara, güzellikler sunmaya devam ediyorlar.

GerçekleşŸtirdikleri hizmetler söyledikleri sözler, bir sanat eseri gibi göze ve gönüle tesir eden davranışŸlar dilden dile dolaşŸtıkça onlar, insanları eğŸitmeye devam ediyorlar.

Sen, ey anlayışŸ güzelliğŸinin sahibi! Dünya’dan her gideni öldü sanma. Nice ölüler vardır ki, hep diri kalırlar, fakat insanların ekserisi bunu farkedemez. Aksi de söz konusudur; tekrar tekrar öldürülmesi gereken ölüler de vardır.

Bizim gelip geçtiğŸimiz “dünya istasyonu”ndan, sonraki nesiller de gelip geçecektir. İnsanlık kervanı olarak yollardayız. MahşŸer sabahından sonra bir başŸka dünyada toplanacağŸız. O dünyanın ihtişŸamı sözlere sığŸmadığŸı gibi, acıları da dayanılır gibi değŸildir.

Bu toplanışŸta sevenlerle beraber olmak arzu ve işŸtiyakımızla o gönül mekanından ayrılıyoruz ..ve başŸka mekanlara doğŸru otobüsümüz süzülüp gidiyor bizlerde yeni mekanların aşŸkı ve hasreti bu mekanın manevi havasını derin derin içimize çekiyoruz.ve bir yandanda veda terennümü olan şŸu sözü mırıldanıyoruz…İşŸte geldik, gidiyoruz, şŸen kalasın fani dünya….şŸen kalasın…..sevgi emek ister hadi biraz emek verelim dostlerim biraz…


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. kübra 05 Haziran 2008 at 15:06

    gercekten cok guzel bı sıte olmus basarılarınızın devamını dılerım.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *