Haydarpaşa’dan Yemene Hüzünlü Bir Öykü

Haydarpaşa Tren Garı Son seferine çıktı. Anadolu ile iki yıllığına bağlantısı kesilecek. Daha sonra trenler ve insanlar daha hızlı gelip gidecek Haydarpaşa’ya. Bu günün anısına yıllar öncesi bir hatırayı yazmak gerekir.
Osmanlı yedi düvele savaştığı birinci dünya savaşı sonrasında en hüzünlü cephe şüphesiz ki Yemen Cephesidir. Sonrasında gidip de gelmeyenler için türküler yakılmıştır askerlerin arkasında.
Yemen cephesine asker taşımak için Haydarpaşa Gar’ından askerler Trene binerler. Trenin içerisinde ne oturacak nede ayakta duracak yer vardır. Asker cepheye gitmelidir. Başka tren yoktur. Trene binemeyen askerler garda kalmıştır. En son akla bir çözüm gelir. Elliye yakın asker tren vagonlarının üzerine biner. Vagonlar üzerinde yemene kadar gideceklerdir. Çünkü vatan onlardan ölmeyi hizmet beklemektedir.
Düdük çalar tren hareket eder. Arkasından hüzünlü eller sallanır. Tren daha beş dakika yol almamıştır. Bugün ki Fenerbahçe stadının yeri papazın bahçesidir. Tren rayları papazın bahçesinin ortasından geçmektedir. Papaz trenlerden rahatsız olduğu için rayların üzerine köprü yaptırmıştır. Tren buraya geldiğinde yapılan köprüye girer. Köprü alçaktır. Sadece tren geçebilir. Üzerindeki askerler köprüye çarparak bir bir dökülürler sonsuzluk denizine. Şehitler kervanına katılırlar.
Bugün son tren kalkıyor Haydarpaşa’dan. Yarın hızlı trenler gelecektir. Ama gidenler sonsuzluğa bir daha geri dönmeyecektir.
Rahmetle

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. rent a car ankara 26 Nisan 2012 at 21:56

    Çok güzel tarihi bir yazı olmuş. Böyle bilinmeyen konuları gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *