Gaziantep’te Kebap Has Sofram’da Yenir

Gaziantep’te Kebap Has Sofram’da Yenir

Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış Gaziantep, Tarihi, Kültürü, El sanatları ve en önemlisi yemekleri ile lezzet avcılarının gözde mekanı oldu.Gastronomi şehri ilan edilmesi ile beraber Gaziantep dünya gündeminde özgün lezzetleri ile yerini aldı. Gaziantep’te hizmet veren Has Sofram yöreye özgü kebap çeşitleri ile birlikte Sivas yöresinin tatlarını şehre taşıyarak Gazianteplilere ve Turistlere yeni, özgün farklı lezzetler sunuyor.

Has Sofram Kuruluş Hikayesi

hassoKendine Has konsepti ve et çeşitleri ile hizmet veren Has Sofram’ın ismindeki Has özgü anlamı olarak kullanılmamış. İşletmeyi kuran Hakkı, Azat, Saim kardeşlerin baş harflerinden oluşuyor. Her ne kadar isim hikayesi bu olsa da lezzet çeşnisi, pişirme teknikleri ve sunumu ile kendine has/özgü bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

On yıl Sivas’ta mobilyacılık yapan Saim Sak, Sivas’ta yaşadığı sürece Sivas köftesine aşık olmuş. Bu ete tutkunluk Gaziantep ve Sivas lezzetlerini bir araya getirmesine sebep olmuş.

Mekana Kırmızının Kışkırtıcı Tonlar Hakim

Mekan dekorasyonunu işletmeci Saim beyin mobilya sektörünün izlerini görebiliyoruz. Ahşap giriş ile mekana nostaljik bir hava katılmış. Girişte üstü açılır, kapanır veranda şehir manzaranı sevenler ve yemekten sonra duman sefası sürmek isteyenler için güzel bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Duvarlardaki fıstık yeşil tonlar hem natürelliğe hem de Gaziantep’in fıstığının rengine gönderme yaparak yerelliğe vurgu yapılmış. Ahşap masadaki turkuaz mavisi dikkat çekiyor. Ahşap kırmızı koltuklar, masadaki kırmızı güller mekanda kırmızı tonların hakim olmasına sebep olmuş.

hassofra18Mekan iki katan oluşuyor, alt katta, kebap ocağı, sunum tezgahları fırın menülerinin ve sıcak pide ekmeğinin pişirildiği fırın göze çarpıyor. Üst kat özelikle gurup organizasyonları için geniş bir mekan olarak göze çarpıyor. Düğün, Doğum günü, İş yemekleri, Kadın günleri için kullanılan bir mekan.

Üst katta İbadet ihtiyacı için mescit ve lavabolar bulunuyor. Mekan özelikle hijyen konuşuna çok dikkat ediyor. Kebaplar orta yerde pişiyor. WC ve lavabolar temiz ve şık. Türkiye’de pek alışık olmadığımız bir durumla karşılaşıyoruz. Her masada diş sağlığına dikkat edenler için tek kullanımlık diş fırçası ve macunu bulunuyor.
Gaziantep ve Sivas Lezzetleri Bir Arada

Has Soframda menüsünde Sivas ve Gaziantep lezzetleri bir arada sunuluyor. Sabahları doğal ürünlerden oluşan kahvaltı, yöreye ait fıstıklı katmer, Sivas yöresine ait kangal sucuk dikkat çekiyor.

Mekanda Gaziantep kebap çeşitleri Kuşbaşı, Kıyma, Patlıcan kebabı, Kaşarlı Et Köfte,Tavuk çeşitlerini Gaziantepli ustanın hünerli ellerinden tadabiliyorsunuz.

Mekanın en iddialı olduğu menü ızgaralardan oluşuyor. Sivas Köftesi, Kuşkuyruğu, Pirzola ve her hayvanda yarım kilo bulunan lokum (Küşleme) Sivaslı ustanın ellerinde sanata dönüşüyor.

Mekanda her gün ana yemek ile beraber, Mercimek, Mantar veya Tavuklu çorba ikram ediliyor. Salata, özel soslu soğan, cacık ikramın en güzel tamamlayıcıları olarak göz dolduruyor.Yöreye özgü lahmacun ve lahmacunun sebzeli hali olan peymacunu'da ara sıcaklarda tatmanız mümkün.


Etler Çok Özel

Has Sofram'da dikkat çeken en büyük özelik etin terbiyesiz olması. Et baharat ile boğulmuyor. Bu sebeple etin kendine has lezzetini ruhunuzda hissediyorsunuz.

Kahramanmaraş Göksun, Osmaniye Bahçe, Gaziantep Nizip ilçelerinde bulunan yaylım hayvanlarının eti kullanılıyor.

Et pişirilirken, direk ateşte pişirilmiyor. Ateş küllendirilerek et yavaş yavaş pişiriliyor. Bu sebeple ette duman kokusunu hissetmiyorsunuz. Yavaş piştiği için et hem sulu hem yumuşak oluyor.

Sunum Sıcaklığı

Mekanda en dikkat çeken özelliklerden birsi de yemekler isteğe göre istenilen oranda veriliyor. Bu şekilde hem israfın önüne geçiliyor hem de kişi kendi bütçesine göre yiyebiliyor. Lezzetlere göre fiyatlar çok makul görünüyor.

Kebap ve Izgara çeşitlerinde günün çorbası ikram ediliyor. Izgaralar bir anda sofraya getirilmiyor. Ne yerseniz yiyin etler sofraya azar azar getiriliyor. Bu şekilde tüm etlerinizi sıcak sıcak yemenin keyfini yaşıyorsunuz. Her gittiğinizde birbirinden farklı sürpriz ikramlarda işin neşesi oluyor.

 

Has Bir Resital

Gaziantep' kadim kültürünü ve Sivas ve Gaziantep lezzetlerini tatmak için yola çıktı iseniz mutlaka Has Sofra'ya uğramanızı tavsiye ederim. Özellikle küllendirilmiş ateşte pişmiş ağzınızda etin en has halini hissedeceğiniz, yavaş yavaş, sıcak sıcak tadacağınız köfte, Kuşkuyruğu, Pirzoladan oluşan spesiyal ızgara resitalini yaşamanızı öneririm.

HASAN MAHİR

İLETİŞİM
Budak Mah. Ali Fuat Cebesoy Bul. Aydınlar Apt. NO:54/B Şehitkamil/ Gaziantep
Tel:444 9 589
HAS SOFRAM BİR TIK ÖTEDE

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *