Gaziantep Tarihi Eser Pazarı Oldu

Gaziantep Tarihi Eser Pazarı Oldu

Gaziantep Üniversitesi’nden arkeolog Eyüp Ay, IŞİD’in yağmaladığı tarihi eserlerin satışında, neden bu kentin merkez olduğunu anlattı. Ay, “Bürokratlar, güvenlik görevlileri ve tüccarların dahil olduğu örgütlü bir kaçakçılık yapısı var, yasalar uygulanmıyor, sınır denetlenmiyor” dedi.

IŞİD’den sonra Palmira
© SPUTNİK/ MİKHAİL VOSKRESENSKİY
Rusya: IŞİD, Suriye’den çaldığı tarihi eserleri Gaziantep’te satıyor
Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Güvenlik Konseyi’ne yazdığı mektupta, IŞİD ve diğer cihatçı grupların, Irak ile Suriye’den yağmaladıkları tarihi eserlerin satışında Gaziantep’in merkez olduğuna dikkat çekti. Bu yönde bilgiler daha önce de basına yansımıştı.
Sadece IŞİD’in günlük gelirinin 2014 yılında 1 milyon ile 5 milyon dolar arasında değiştiği tahmin ediliyordu.

Örgütün ana gelir kaynağının Türkiye’nin güney koridorunun merkezde yer aldığı petrol ticareti olduğu belirtilirken, tarihi eserlerin yağmalanıp satılmasıyla da önemli miktarda gelir elde ediliyor.

Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Ay, kentteki tarihi eser kaçakçılığı hacminin milyon dolarları bulduğunu söyledi. Ay, eşsiz eserlerin Türkiye üzerinden satıldığını kaydetti.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/roportaj/20160408/1022037776/suriye-tarihi-eser-kacakcilik-gaziantep.html#ixzz45Gliw8Gg

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *