Gaziantep Hayvanat Bahçesi

ayi.jpgkugu.jpgHASAN MAHİR YaşŸadığŸımız dünyadaki varlıklardan kendimize en yakın gördüklerimiz hayvanlardır. Hareketleri, bakışŸları, duruşŸları canlılıkları ile biz insanlara hep yakın olmuşŸlardır. ևoğŸumuz evimizde evcil hayvanlardan besleriz. ևoğŸumuzun geçim kaynağŸı hayvanlardır. Hepimizin hayvanların bize olan yakınlığŸını daha iyi görmek isteriz. ֖zellikle onları doğŸal hayatın içerisinde görmek insana büyük mutluluk verir. Ancak biz doğŸa düşŸmanı insanlar, ormanları yok ederek doğŸal yaşŸam dengesini bozmuşŸuz. Bu yüzden hayvanları doğŸal ortamlarında yeşŸil ormanların içinde, mavi suların derinliğŸinde görmemiz özel bir gayretimiz olmadıkça çok zor.
Sizi doğŸal bir hayatın içerisinde hayvanlar alemine yolculuğŸa çıkarmak istedim. Ancak bu mümkün değŸil. Ama yinede sizi Hayvanlar alemine bir yolculuğŸa çıkaracağŸım Gaziantep Hayvanat bahçesinde. ֖ncelikle şŸunu belirteyim ki Hayvanat bahçesi bazılarımız için Hayvan hapishanesi olarak düşŸünülebilir. Gaziantep hayvanat bahçesi bin dönümlük bir arazi üzerinde hayvanların doğŸal ortamına uygun bir şŸekilde yapılmışŸ. şžuanda beşŸ yüz dönümlük bir alan hayvanlara tahsis edilmişŸ durumda.
Hayvanat bahçesi Burç ormanlarının içerisinde bulunmakta. Burç ormanlarında çam ağŸaçlarının altında kebap yelleyen insan yığŸınları arasından geçip hayvanat bahçesinin yolunu tutuyoruz. FotoğŸraf makinelerinizin pozlarının çok olmasına dikkat edin.
Hayvanat bahçesi  görevlilerinden ö–zgül Yazıcı hanımla hayvanat bahçesini dolaşŸacağŸız. ֖zgül hanım Ziraat mühendisi olarak burada çalışŸıyor. İlk geldiğŸi gün hayvanlardan çok korkarmışŸ. Müdürleri burada çalışŸırsan hayvanlardan korkmamayı öğŸrenmen gerek diyerek odasına bir timsah ve piton yılanı bırakmışŸ. İlk başŸlarda korkan ö–zgül hanım hayvanları beslemeye başŸlayınca onlardan zarar gelmeyeceğŸini görmüşŸ. Artık korkularını aşŸmışŸ hayvanlardan zarar gelmeyeceğŸini öğŸrenmişŸ. Sevgiye insanlar ihanet etse de hayvanlar kolay kolay ihanet etmez.
Hayvanat bahçesini  gezmek için en az iki saat ayırmanızı öneririm. Bahçeyi gezmek için üç alternatifiniz var. İster traktörle çekilen tren vari bir araç, isterse fayton, isterseniz yürüyerek gezebilirsiniz.
Hayvanat bahçesine girdiğŸimizde ilk gözümüze çarpan açık havuz. Burada KuğŸular, ördekler, Mandarin ö–rdeğŸi, pelikan cinsi Perde Ayaklı hayvanlar bulunuyor. Havuzun içerisinde havaya doğŸru su püskürten fıskiyenin altında yüzen hayvanların keyifleri keyfinize keyif katıyor. Dünyada ender bulunan siyah kuğŸuların dünyada kuruma altına alınmışŸ. Burası FotoğŸraf makinenizi kullanmaya en elverişŸli yer.�
Havuzun hemen sağŸına düşŸen bölümde maymunlar var.  Maymunları gördüğŸünüzde sempatik hareketleri ile insanları ne kadar çağŸrışŸtırdığŸını düşŸünüyorsunuz. Darvin hatırlayıp, İnsanların maymundan türediğŸine tam inanacağŸınız geliyor. Ancak aklınızı kullandığŸınızda hiç kimse dedelerinin maymun olamayacağŸı kanısına varıyor.balik.jpg
Maymunları ziyaret ederken Babun maymunlarına dikkat etmenizi öneririm. Bu maymunlar ata erkil bir aile yapısına sahipler. DişŸi Maymunlar erkek maymun izin vermedikçe yemeklerine başŸlamıyor. Bu sebeple önce erkek karnını doyuruyor sonra dişŸiler erkeğŸin izni ile yemeğŸe başŸlıyor. Maymunlar bölümünde 8 tür 32 maymun var. BeşŸ adette şŸempanze bulunmakta.
Maymunları dünyasından kurtulup su altı dünyasına girmeye ne dersiniz. Büyük ve bölüm bölüm akvaryumlarda çeşŸit çeşŸit balıklar doğŸal ortama uygun şŸekilde dizayn edilmişŸ akvaryumlarda yüzüyorlar. Deniz balıklarının suyu Akdeniz den getirilmişŸ. 21 adet akvaryum var. Bunların 18 tatlı su üç tanesi de deniz balıkları için ayrılmışŸ.Balıklar Hin okyanusu, amazonlardan getirilmişŸ balıklar.  Akvaryumu gezerken ince ve şŸeffaf özellikleri ile Cam/ Buz balıklarına dikkatiniz çekerim. Bu balıkların kılçıkları dışŸardan görünüyor. BalığŸın kılçığŸı hariç bütün organları başŸ kısmında bulunuyor.
Akvaryumun içerisinde yanan ışŸıklar haricinde salonda ışŸık yok. Bu şŸekilde denizaltında havası verilmeye çalışŸılmışŸ.
şžimdi kuşŸ seslerinin bol, kanat çırpıntılarının az olduğŸu KuşŸ kafesine giriyoruz. KeşŸke bu hayvanlarla bir ormanın derinliğŸinde başŸ başŸa olsaydık diyorsunuz. Burada papağŸanları, bülbüller, turnaları, taçlı turnaları, leylekleri, kanaryaları görmeniz mümkün. Burada da Angut kuşŸunun ilginç bir özelliğŸine dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu kuşŸlar tek eşŸlilik ilkesine bağŸlı kuşŸlar. ֖yle ki eşŸleri öldüğŸünde onların başŸında yas tutuyorlar. EşŸlerinin ölümünden sonra başŸka bir eşŸ edinmiyorlar.
KuşŸ cenneti diyebileceğŸimiz bu kafes kanat çırpmayı seven  kuşŸlar için bir tutsak olsa da biz insanlar için çok sayıda türü görmek için bir fırsat.
KuşŸ kafesinin hemen altında kümes hayvanları diyebileceğŸimiz hayvanlar var. Bıldırcınlar, tavuklar, sülünler burada yaşŸıyorlar.
Yine büyük bir kafes içerisinde dişŸilerine kur yapan Tavus kuşŸlarının açılmışŸ kanatları sizleri büyülüyor.
KuşŸlara gelmişŸken yırtıcı kuşŸlar için yapılmışŸ kafese de bakmakta yarar var. Kartallar, BaykuşŸlar, Akbabalar, şŸahinler biraz daha sakin yere çekilmişŸ keskin gözlerle  etrafı süzüyorlar. İnsanların meraklı bakışŸları onları fazla etkilemiyor.zurafa.jpg
Güzel görünümlü kuşŸlar ve balıklar dünyasından çıkıp vahşŸi dünyaya oradan da büyük ormanların sakinlerine doğŸru yol alacağŸız. Hayvanat bahçesi genişŸ olması sebebi ile iki bölüme ayrılmışŸ gibi. Kuzeyde yırtıcı hayvanlar, Aslan, kaplan leopar, kurtlar bulunmakta. Güneyde ise daha sakin Karacalar, Alageyikler, dağŸ keçileri, Lamalar, ceylanlar bulunmakta.
Hayvanlar arasında bu şŸekilde bir ayrımın yapılmasındaki amaç Hayvanların birbirlerinin kokularını ve seslerini duymalarını engellemekmişŸ. ֖zelikle ceylanlar etraflarında yırtıcı hayvan kokusu ve sesi aldıklarında strese giriyorlarmışŸ. ÇiftleşŸmekten çekiniyorlarmışŸ.
ö–zellikle Alageyikler üzerine dikkatiniz çekmek isterim. Bunların boynuzları her yıl mart ayında kırılıyor. Yenisi çıkıyor. Yeni çıkan boynuzla beraber bir bir çatal yada halka daha büyük oluyor. Buda onların yaşŸlarını gösteriyor.
Bunlar yanında timsahlar ve yılanlar için özel bir bölüm var. Yılan fobisi olanlar camın arkasından gördükleri yılanlara yakın olmanın heyecanını hissederek korkularından uzaklaşŸa bilirler.
Develeri, başŸlarını göğŸe kaldırmışŸ Zürafaları, Tibet öküzlerini görmeniz mümkün. ֖zellikle atlar bölümünde Midilli atları boyları ile dikkatiniz çekecektir.
Atları filimler de görmüşŸ. Hep üzerlerinde olmak istemişŸseniz ama fırsat bulamamışŸsanız. Bu fırsatınızı burada değŸerlendirebilirisiniz. Atlara binmek için özel bir alan yapılmışŸ meraklıları için kaçırılmaması gereken bir fırsat.
Bütün hayvanların hem yazlık hem de kışŸlık olmak üzere barınakları bulunmakta. Tropikal hayvanlar sıcak istedikleri için onların bölümleri alttan ısıtmalı.
Hayvanat bahçesi meraklılarına son bir müjde  verelim. ֖zellikle denize meraklı Yunus BalığŸı severlerin sevineceğŸi bir haber. Yeni yapılacak büyük bir havuzda yunus balıkları sizler için gösteri yapacak.
Hayvanları gördünüz, saatler geçti yoruldunuz. Dinlenmeniz, bir şŸeyler atışŸtırmanız gerektiğŸini düşŸündüğŸünüz de hayvanat bahçesinin en yüksek yerinde ağŸaçların arasında bulunan Lokanta- Kafede bir şŸeyler yiyebilir, ö‡ayınızı yudumlaya bilirsiniz. Etrafınızda hayvanlar, burnunuzda ö‡am kokuları, ciğŸerlerinizde bol oksijen ve önünüzde Gaziantep€™ten bir kesit manzara.
Siz bu güzellikler içinde bırakıp ayrılırken Hayvanlarla insanlar alemi arasındaki bir zıtlığŸı Bize eşŸlik eden ö–zgül hanımın gözlemi ile verelim. İnsanlar arasında en süslüleri ve bakımlıları kadınlardır. Hayvanlar aleminde ise en gösterişŸli ve süslü hayvanlar erkeklerdir.
250 tür ve 4000 binden fazla hayvanla Gaziantep hayvanat bahçesi meraklı yüzlerce ziyaretçisini her gün ağŸırlıyor.
Gaziantep€™i gezmek için aylarınız ayıramanız gerekir. Ama tavsiyem hayvanat bahçesini gezmek için mutlaka bir gününüzü ayırın, diğŸer insanlardan şŸanslı olduğŸunuzu göreceksiniz

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

2 Comments

  1. akif 12 Mayıs 2009 at 18:55

    ya çok çok güzel bir yer hoş ferahlatıcı bir yer herkes gitsin bence

  2. ece 02 Ocak 2012 at 15:38

    bence çok güzel

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *