Gavur Dağının Ötesi

viyaduk.jpgSon dönemlerde siyasi tartışŸmalarda adı geçen Gavur dağŸı neresidir diye merak edenler için araşŸtırdık.

 

 

Gavur DağŸı (Amanos Dağları), Çukurova‘nın doğŸusunda, Çukurova ile Gaziantep Ovası ve Hatay’ı ayıran dağŸ silsilesine verilen isimdir. Dağın geçişŸinin zor olması sebebi ile Gavur dağı adı verilmiştir. Bugünde otoban yolları buradan Türkiye!nin en büyük Viyadüğü ve tünelleri ile geçilmektedir. Türkiye’nin  en büyük viyadüğü Turgut ö–zal viyadüğü burada bulunmaktadır.

 

Cumhuriyet döneminde Bedizzaman Sait Nursi  buradan geçerken Gavur dağının isminin Nur DağŸı olarak değŸişŸtirilmesini istemiştir. DağŸ ve eteğŸinde bulunan ilçe şimdilerde Nur dağı olarak adlandırılmaktadır. AdanaMaraşŸ yolunun aştığŸı Gavur Dağı Geçidi ve Bahçe yakınında demiryolunun geçtiği Gavur Dağı Tüneli sebebiyle eski ad halen kullanılmaktadır.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

2 Comments

  1. tunahan 18 Ocak 2012 at 19:15

    1-) o viyadük turgut özal değil Atatürk viyadüğüdür 2-)gavurdağı mevkiinde hiçbir tünel bulunmamaktadır hatta otoyolda hiç tünel yoktur…

  2. Ali İzgi 16 Nisan 2012 at 21:33

    O viyadüğün Atatürk Viyadüğü olduğu doğrudur ancak, tunahan kardeşimin o yoldan hiç geçmediği de bellidir. Çünkü Gavurdağlarını geçerken dört tane tünel -bir tanesi Bolu Tünelinden sonra bu otoyol projesinde ki en uzun olanı 2864 m uzunlukta Kızlaç Tüneli mevcuttur- vardır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *