Foto Avcıları Aranıyor

foto_safari Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında bu yıl 2.si düzenlenecek olan “Festivalde Gaziantep” konulu “Görüntü Avcılığı Yarışması (FOTOMARATON)”01- 04 Ekim 2009’da Gaziantep il sınırları içerisinde yapılacaktır.

FOTOMARATONUN AMACI:  Ülkemizin önemli sanayi kentlerinden biri olan ve fıstıkla bütünleşen Gaziantep’in tarihi, kültürel yapısını fotoğrafın görsel gücü ile tanıtmak, Fotoğraf sanatına katkıda bulunmak, Ülkemizin değişik yerlerinden gelen fotoğrafçılarla Gazianteplileri kaynaştırmak.

Fotomaraton’a katılan yarışmacıların seçilen fotoğraflarını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arşivine kazandırmak. Uluslararası boyutu olan Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali günlerinde şehirdeki aktivitelerin ve Gaziantep’in her yönüyle Fotomaraton kapsamında belgelenmesini sağlamaktır. KOŞULLAR: Fotomaraton’a Jüri üyeleri dışında tüm fotoğrafçılara açıktır.

Etkinlik 01 – 04 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılacaktır. 4 gün sürecektir.Fotomaraton’a katılacak fotoğrafların bu tarihlerde çekilmiş olması gerekmektedir. Katılımlar başvuru sırasına göre kabul edilecektir. Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz olabilir. Fotoğrafların çekim bilgilerine ulaşmak gerektiği takdirde, organizasyon komitesi orijinal çekimi isteyebilecektir. Çekimler JPEG formatında 72 dpi çözünürlükte kısa kenarı en az 20 cm olacaktır.Her katılımcı en fazla 5 adet fotoğrafla yarışmaya katılabilir.Düzenleme Kurulu, olağanüstü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli gördüğü durumlarda program değişikliği yapabilir.

Fotomaraton sonucunda, derece ve sergileme ödülleri alan fotoğraflar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GAFSAD arşivinde saklanacaktır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu fotoğrafları sahiplerinin ismini belirtmek kaydı ile tanıtım amaçlı kullanabilir.Fotoğraflara basit müdahaleler kabul edilecektir. (Birden fazla fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar, fotoğrafın orijinalinde olmayan her hangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarıldığı, HDR (High Dynamic Range) fotoğraf kabul edilmez), Fotoğrafın yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Fotoğrafın orijinal yapısını bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık, renk ayarı ve toz alımı yapılmış fotoğraflar kabul edilir. Seçici kurul, yapısı oynanmış fotoğrafları açıklama yapmadan kabul etmeyebilir. İtirazlar kabul edilmeyecektir. Seçici Kurul, isterse fotoğrafların müdahalede bulunulmamış ilk görünümünü isteyebilir.Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.  

Fotoğrafların işaretlenmesi:Kayıt sırasındaki sıra numarası rumuz olarak kabul edilecektir.Teslim edilecek fotoğrafların adları bu rumuz ile markalanacaktır.Birden fazla fotoğrafla yapılan başvurularda, fotoğrafa sıra numarası da verilmelidir. Rumuz 009 ise (009–1) gibi. KONAKLAMA: Konaklama yapılabilecek otellerin adres, telefon numarası gibi iletişim bilgileri, otellerin özellikleri gibi bilgiler, www.gafsad.org internet sitesinde duyurulacaktır, otelde kalmak isteyen katılımcılar konaklama rezervasyonlarını kendileri yapacaklardır.  FOTOMARATON PROĞRAMI 01 Ekim 2009 Perşembe;Fotomaraton sabah 08.00 den itibaren başlayacaktır.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonunda oluşturulacak buluşma merkezine kayıt yaptıran katılımcılar, konaklama yerlerine yönlendirilecektir.

Katılımcılar gün boyu serbesttir, fotoğraf çekebilir.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak akşam yemeği sonrasında katılımcılar iki gün boyunca ( Cuma, Cumartesi ) Gaziantep’in değişik yerlerine yapılacak geziler için kayıt yatıracaklardır. Araç ve kumanyaların sayısı bu kayıtlara göre hazırlanacağından, kontenjan sınırlaması yapılabilinir.  02 Ekim 2000 Cuma:Kayıt yaptıran katılımcıları gezi bölgelerine götürecek otobüsler Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünden sabah saat 08.00’de hareket edecektir. Öğle yemeği kumanya olarak verilecektir. Fotoğraflarını erken teslim edeceklerin fotoğrafları 02 Ekim 2009 saat 10.00’da teslim alınmaya başlanacak.Akşam, Çetin Emeç salonunda fotoğraf etkinlikleri yapılacaktır. 03 Ekim 2008 Cumartesi:Saat 08.00’de otobüsler ile gezi bölgelerine hareket edilecek, (Katılımcıların farklı turlara katılmaları, yeni bölgeleri görme ve farklı fotoğraflar çekme açısından yararlı olacaktır).Akşam, Çetin Emeç salonunda fotoğraf etkinlikleri yapılacaktır

04.Ekim 2009 Pazar:Fotoğrafların teslimi saat 10.00’da tamamlanacak.Jüri saat 12.00’da toplanacaktır. Ödül töreni saat 19.00’da yapılacaktır. JÜRİ:Beyhan ÖZDEMİR ( İFOD Başkanı, 9 EÜ. GSF Fotoğraf Böl. Bşk )Faruk AKBAŞ ( Belgesel Fotoğrafçısı)Halil İbrahim TUTAK ( KAFSAD – GAFSAD )Haluk UYGUR ( AFAD )Hasan YELKEN ( GAFSAD )Mustafa ESER ( MFD )Reha BİLİR ( FOTOSEL )  ÖDÜLLER:1.lik Ödülü : 3000 YTL2.lik Ödülü : 2000 YTL3.lük Ödülü : 1000 YTLMansiyon : ( 3 adet ) 500 YTLAntep fıstık Festivali Özel Ödülü Plaket ( Antep fıstık Festivalini Belgeleyen Fotoğraf )GAFSAD özel Ödülü: Plaketwww.fotoğraflar.net özel ödülü, 2 Adet Kişisel Web SitesiSergilemeler 100 YTL ( en az 50 adet ) Düzenleme Kurulu Hasan Yelken www.hasanyelken.comSema MarangozHalil GÜLHülya YıldızYakup YENER www.fotograflar.net Muhtar Akyol Gökhan DAĞDEVİRENAlaattin ERMAN

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *