Fırat’ta Alabalık Keyfi

firatalabalik1Şehir bunaltınca yakın yerlere de hemen sığınacak bir liman arar insan. Kendini oraya atmak, rahatlamak, küçük bir huzur bulmak ister. Bizlerde öyle yaptık. Birkaç dostla bir hafta sonu düştük düşün yoluna. Rotamız Gaziantep’in Araban ilçesi.

Yol boyunca zaman denizine oltalar attık. Hatıralar vurdu oltamıza. Geçmişten hüzün gelecekten umut tuttuk. Muhabbetin rengi, sesi koyulaştıkça yollar azaldı. Bir saatlik yolun akabinde Arabana vardık. Küçük bir ilçe burası Araban.

Arabanda bizi karşılayan iki dostu da alarak yanımıza Arabanın içinde geçerek Fırat ırmağına uzanan yolu tuttuk. Bu yol Anadolu’yu Güneydoğuya bağlayan ara yollardan birisi. Yolun sonu Fırat’ta bitti. Öteye geçmek için köprü yok. Güneye geçmek için Birecik köprüsüne gitmeden buradan araçlar sallarla karşıya geçiyor.

Fırat’ın yolumuzu kestiği yerde, yolun hemen sağında bulunan küçük bir balıkçıya misafir olduk. Tarlabaşı Alabalık Tesisleri mütevazı bir yer. Fırat dağların arasında sıkışmış. En görkemli ihtişamı ile akıyor. Fırat’ın kenarı ile dağın eteğine sıkışmış bir küçük bina. Asmadan bahçesi var. Asmanın gölgelediği yerde otururken, Fırat’ın boğazdan getirdiği rüzgârın serinliği insanı alıp uzaklara götürüyor. 

Hemen ayaklarımızın altında Fırat’ın soğuk suları içerisinde dubalardan yapılmış balık çiftliği var. Balıklar hem Fırat’ın içinde yaşıyor hem de suyun özgürlüğünün dışında kalıyorlar.

Balıkları söyledik. Çalışan elamanlardan birisi dubaların içerisindeki balıklardan istediğimiz kadar yakaladı. Onları temizledi. Sonrasında servi edildi. Balığın yanında yörede yetişen domates biber ve soğandan yapılmış salata iştahımızı artırdı. Sebzelerin tazeliği salatanın güzelliğine güzellik katıyor.

Balıklarımızı yerken Fırat’ın akışına bıraktık bir süre kendimizi. Her dem akıp gidiyor Fırat. Ve aynı suda iki defa diyen filozofu hatırlıyoruz.

Balıklarımızı yerken rükûya gider gibi güneş eğildi Fırat’ın üzerine. Dağın gölgesi düştü suların böğrüne.

Balıklarımızı yedikten sonra çaylarımızı içtik Fırat’ın türkülerine eşlik ederek. Biraz dinlenmenin arkasından yanımız da getirdiğimiz karpuzumuzu kestirdik. Yüreğimiz serinledi.

Rükudan kalkan güneş dağların arkasına secde eder gibi kayıp gitti. Anladı ki yaşayanlara yine akşam oldu. Bir günüde Fıratın sularına hediye ettik.

UNUTMA
Balıkçıya gitmek istediğinizde telefon açmanızı öneririz. Bazen ekmek olmuyor. Yada ekmeğinizi yanınızda götürün.
NASIL GİDİLİR
Gaziantep’ten Adıyaman yolundan Arabana gidilir. Araban içerisinden geçilerek Fırat istikametine giden yoldan 3-4 km lik gidilir.

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *