EZO GELİN AşžKSIZ HÜZÜN

ezo4.jpgezo.jpgYıllardır dilden dile dolaşŸan Ezo gelin hikayeleri bir aşŸk hikayesi olarak anlatıldı filimler de, kitaplarda. Oysa Ezo gelin Anadolu kadının hüzünlü bir gerçeğŸiydi. İçinde ihanet, gurbet, ayrılık, hasret, çile, acı gelenekler olan bir dramdı. Anadolu ile  OrtadoğŸu arasına kurtuluşŸ savaşŸından sonra giren sınırlar onlarca Ezo gelin dramını ortaya çıkardı. ֖zelikle Güneyimizde çizilen Irak ve Suriye sınırları asırlarca birbiri ile yaşŸamışŸ insanların dostluklarının bitişŸ, akrabalıklarının hasrete dönüşŸmesine sebep oldu. Bu sınır çizgisinin sembol ismi Ezo gelin oldu.
Ezo gelin adı ile meşŸhur olan kadının öyküsü, Gaziantep€™in OğŸuz eli ilçesine bağŸlı kendine has bir kültürel kimliğŸi olan Barak ovasında ki UruşŸ (Dokuzyol) köyünde yaşŸandı. Asıl adı Zöhre€™dir(1909-1936). Ona neden Ezo denildiğŸi ise bilenmemektedir.
Ezo gelin geç kızken güzelliğŸi Barak€™ta herkesin dilinde dilden dile dolaşŸırmışŸ. Evleri yol üzerinde kuyunun yanında bulunduğŸu için yoldan geçenler su içmek için dururlarmışŸ. Su istedikleri bu yerden suyu sunan Ezo olunca su daha da çok içilir olmuşŸ. ֖yle ki Ezo€™nun   güzelliğŸini duyanlar onu görmek için özel olarak su içmeye gelirlermişŸ.
Ezo Andolu€™da evlenmek için imkanların kısıtlı olduğŸu bir dönemde Berder ( değŸişŸikle) evlenir. Köyde başŸkasını seven şžido Hanifi (Açıkgöz) SevdiğŸi kızla evlenmek için Berder yapmak ister. Ancak karşŸı tarafın ailesi buna izin vermeyince bu evlilik gerçekleşŸmez. SevdiğŸine kavuşŸamayan şžido Hanifi Halasını Ezo€™nun ağŸabeyine verir. Kendiside Ezo ile evlenir.
Ancak şžido Hanifi eski sevdiğŸi kızı bir türlü unutamamaktadır.Barak€™ın müzik kültürü ile büyüyen şžido Hanifi, sazı ile sözü ile eski sevgilisi için türküler yakar. şžido Ezoyu ihmal eder.  Ezo aldığŸı duyumlarda aldatıldığŸını düşŸünür ve evliliğŸinin on yedinci ayında evi terk eder.
GeleneğŸin acı tarafı, Berder usulu evlendikleri için Ezo€™nun ayrılmasından Sonra aralarında bir sorun olmayan AğŸabeyi€™de Ezo€™ya karşŸı aldığŸı Hazik kadından ayrılır. şžido Hanifi dul olan halasını SevdiğŸi kızın ağŸabeyine veriri sevdiğŸi kızı alır. Bu şŸekilde belki ilk sayılabilecek dul bir berder gerçekleşŸir.
Berder geleneğŸine kurban olan Ezo içine kapanır. Evden dışŸarıya çıkmaz olur, kimse ile konuşŸmaz dünyaya küsmüşŸ bir barak gülüdür.
Suriye ile Türkiye€™yi ayıran sınırlar çizilmişŸ ama gidip gelmeler hala vardır. Aileler bölünmüşŸte olsa da  bu gidip gelmeler esnasında Ezo€™yu yine Suriye€™deki teyzesinin oğŸlu Abuzer Memey ister. Ezo altı yıl gibi bir dul kalma durumundan sonra bu teklifi kabul eder. Barakta çok sayıda isteyenle evlenmemesine rağŸmen Suriye€™deki biri ile evlenmesi birazda kendinden ve bulunduğŸu çevreden kaçışŸtır.
Suriye€™deki evleneceğŸi kişŸi zengin değŸildir. DüğŸün yapılmayacaktır. Gelin alayı gelip Ezo€™yu götürecektir. Gelin alayı gelmek üzere iken Ezo ortalıktan kaybolur. İlk evliliğŸinden şŸansı olmayan Ezo için akrabaları endişŸelenmeye başŸlar. Herkes Ezo€™yu aramaya başŸlar. DüğŸün alayı geldi gelecektir. Ancak birazdan Ezo sırtında bir çuvalla görülür. Herkes Ezo€™nun sırtındaki çuvalda ne olduğŸunu merak eder. Ezo çuvalı getirdiğŸinde herkes çuvalın içinde toprak olduğŸunu anlayınca, anlamsız bakışŸlarla Ezo€™ya bakar. Ezo toprağŸı vatan hasreti çektiğŸi zamanlar öpüp koklamak öldüğŸünde mezarına konması için götürdüğŸünü söyler. Zaten hüzünlü olan akrabaları hepten hüzünlenir.
Ezo giderken, sevgisini, aşŸkını vatanını bırakmanın acısı ile kavrulur. Arkasından gitmemesi için çok uğŸraşŸılır. Hatta Eski eşŸi şžido Hanifi sazını bu kez varken kıymetini bilmediğŸi Ezo için çalmaya başŸlar.
Artık her şŸey bitmişŸtir. DüğŸün alayı Barak ovasının düzlüğŸünde kaybolmuşŸtur. Geride sadece yanık türküler, acı tınılar kalmışŸtır.ezogelin.jpg
Ezo€™nun Suriye€™deki eşŸinden altı çocuğŸu olur. Birkaç yılda gelip vatanında hasret giderir. Her geldiğŸinde heybesine toprak doldurup götürür. Takii sınırlar kapanıp, dostlukların akrabalıkların arasına mayınlar döşŸenene kadar.
Gurbet ve yoksulluk Ezo€™yu yataklara düşŸürür. Derdine verem derler. Ezo öleceğŸini anlamışŸtır artık. Gurbet kılcal damarlarına kadar işŸlemişŸtir. Vasiyet eder. Mezarımın taşŸına €œ Bahtı kara Ezo Gelin burada yatıyor. Türkiye€™ye doymadan gurbet ellerde veremden öldü€ diye yazılmasını ister. Mezarında Bozhöyük€™ün Türkiye€™ye bakan tarafına gömülmesini ister.
Mezar taşŸına istediğŸi yazılmasa da HöyüğŸün Türkiye€™ye bakan yönüne gömülür (1956). Büyüklerin çizdiğŸi sınırlar Ezo Gelin€™in tam kalbinin üzerinden geçer. YokluğŸun, kültürün getirdiğŸi Berder geleneğŸi  Ezo€™ya kızılcık şŸerbeti içirir.
Suriye ile Türkiye arasında dostluk rüzgarları esmeye başŸlayınca Ezo gelin mezarı (1999) yılında Türkiye getirilir. DoğŸduğŸu, sevdiğŸi, ihanete uğŸradığŸı, geleneğŸe kurban gittiğŸi köyüne getirilir.
Bir zamanlar dostlukların yaşŸandığŸı bu coğŸrafya€™ya bir dönem kinden, nefretten sınırlar çizilmişŸti. Belki nice bilinmeyen Ezo gelin dramları yaşŸandı. şžimdilerde Türkiye ile Suriye arasında esen sıcak rüzgarlar kin buzullarının erimesine sebep oluyor. Gaziantep€™te açılan Suriye konsolosluğŸunun önü her gün yüzlerce geçmişŸ zamanın çarklarında kaybolmuşŸ Ezoları aramak için Suriye€™ye gitmek isteyen insanlarla doluyor.
¼/p>

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

4 Comments

 1. antepli 27 Şubat 2007 at 20:28

  bir kanalda yayınlanan ezo gelin filminn gerçekle Ezo gelin olayı ile bir alakası yoktur. sadece ezo gelin ismi sömürülmektedir.

 2. merve 06 Haziran 2007 at 15:18

  hocam çok güzel olmuşŸ…

  tüm gerçekleriyle işŸte ezo gelin hikayesi…

  elinize emeğŸinize sağŸlık.

 3. s.pele 16 Kasım 2007 at 23:24

  ay ezo gelini cok buyuk zevkle izliyoruz bu bizim ilk ezomuzdu nice nice ezolar var ve ezo dizisini kadim beyle olan tum dizilerini buyuk bir beyeni ile izliyoruz izlemeye devam ediyoruz kadim bey ve ezo birbirlerine cok yakisiyorlar kadim beyde erkek ezomuz onunda derdi var acilamiyor kaderleri ayni ezoyla onlari cok seviyoruz ya

 4. hüseyin 15 Ekim 2008 at 20:11

  bir kere ezo gelin filmi ezo gelinin hayatıyla alakası yoktur bende ezo gelinin köylüsüyüm

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *