Eshabı-ı Keyf Nerededir?

ashabikeyf1.jpg”İmanlı gençlerdi onlar. İnançları için ayrılmak zorunda kaldılar memleketlerinden. Putperest bir kralın zulmü vardı başlarında. Öldürmek istiyordu onları inançlarından. Kaçıp sığındılar bir mağaraya. Mağara sardı onlar yüreğine. Korudu onları Yaradan.’Rahmet et bize demişlerdi’ onlar Yaradan’a. Uyuttu, bir gün diye bildikleri 300 yıl onları. Uyandılar uykularından; yüzler başka, insanlar başka, ceplerindeki para geçmez olmuş… Yemliha,Mekselina,Mislina,Mernuş,Debernuş,Şazenuş,Katetatayuş ve yol arkadaşlar köpekleri Kıtmirdi onlar. Eshab-ı Keyf(mağara arkadaşları)’ti o iman dolu yürekler.”
 
Yüzyıllardır pek çok tarihçinin, araştırmacının merak konusu olmuştur Eshab-ı Keyf. Hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar tarafından inanılmaktadır. Hakkında pek bilgi olmadığı için nerede olduğu konusunda pek çok söylenti var. Asya’da, Avrupa’da, Afrika’da sayısı 30’dan fala mağaraya Eshab-ı keyf denilmiş. Sadece Anadolu’da üç ayrı yerde(Afşin, Tarsus, Efes) Eshab-ı keyf mağarası var.
   
Afşin’deki mağara ilçenin 7 km. kuzeybatısında. Mağara üzerine 1200 yıllarda Maraş Emiri Nusretüddin Hasan Bey tarafından külliye yaptırılmış. Külliyenin yapımında genellikle taş kullanılmış ve külliyenin giriş kapısında Türk taş işlemeciliği ile işlenmiş. Külliyede cami, kadınlar mescidi, medrese, ribat, han ve paşa çardağı yer almaktaymış. Şuan sadece kadınlar mescidi ve cami kullanılmakta.
 
Kur’an’da Keyf Suresinin 9–26. ayetler Eshab-ı Keyfi anlatmakta. Surede mağara üzerine ibadet yerlerinin yapılacağı, mağaranın güneş ışığını alışı gibi konular hakkında küçük bilgiler verilmekte. Nitekim Afşin’deki mağarada da bu yapılar bulunmakta.
 
Son yıllarda dünya genelindeki Eshab-ı Keyf olduğu söylenilen mağaralarda ve çevresindeki yapılarda yapılan incelemelerde asıl Eshab-ı Keyf’in Afşin’de olduğu araştırmacılar tarafından ortaya konulmakta.     
    
Alman Şark Enstitüsü Başkanı Dr. Franz BABINGER 1957 yılında Eshab-ı Keyf mağaralarını incelemiş ve şunları söylemiş:”Ben Eshab-ı Keyf’in yeri olarak dünyadaki şu yerleri inceledim; İspanya’da, İtalya’da, Yunanistan’da, Kıbrıs’ta, Efes’te, Tarsus’ta ve son olarak Afşin’e geldim. Afşin’deki mağarayı günlerce inceledim; çevresini, yörenin konumunu vs her şeyi inceledim. Bir astronomi uzmanı, bir
arkeolog, bir tarih uzmanı, dinler tarihi yazan, araştıran bir yazar… Bu mevki nasıl incelemesi gerekir ise o şekilde inceledim ve şu neticeye vardım: Ya Kur’an’ı inkâr edeceksin ya da bu mağaranın konumunu değiştireceksin veya değiştirmekle olmaz her şeyi gerçek fışkıran topraklardan götürmek lazımdır. Benim bir araştırmacı olarak Hıristiyan âleminden elde ettiğim bilgiler münasebetiyle şunu iddia ediyorum Eshab-ı Keyf, efsus(Afşin)tadır.”

Mağaranın yapısı, konumu ve araştırma sonuçları bizi biraz Eshab-ı Keyf’in Afşin’de olduğu konusunda ikna eder gibi. Buyurun Afşin’e, bir de siz gezin.
gaziosman_659@hotmail.com

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

3 Comments

  1. elif 24 Mart 2010 at 17:42

    eshab-ı keyf albümünü görüntüler misiniz?

  2. nuran 21 Aralık 2010 at 00:01

    değerli yazarımızın ufak bir yazım hatasını düzeltmek isterim bir mahzuru yoksa,Eshabı keyf değil ESHABI KEHF olması gerekiyor.Kitabımız kuran da kehf suresi diye isimlendirilmiştir.keyf suresi diye bir suremiz yoktur.

  3. ALPEREN BAŞBUĞ 03 Eylül 2011 at 10:52

    Gerçek yeri Mersin TARSUS ta bulunmaktadır…

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *