Erzurum Çifte Minareli Medrese

cifteminare1.jpgcifteminare.jpgGÜRBÜZ HİLAL Erzurum’un simgelerinden Çifte Minareli Medrese’nin kitabesi olmadığŸından, gerçek adı ile ne zaman yapıldığŸı kesin olarak bilinmemektedir. Kuvvetli ihtimal Medrese€™nin “1250’li yıllarda Çifte Minareli Medrese’nin Selçuklu Sultanı Alö¢eddin Keykubad’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından yaptırıldı” şŸeklindedir. Bu nedenle medrese Hatuniye Medresesi diye de adlandırılmaktadır.
Açık avlu medreseler planında, kesme taşŸtan, iki katlı, dört eyvanlı yapı, özellikle ön cephesindeki süslemeleriyle dikkat çeker. Bitkisel motifli rizlerle çevrili taç kapıda görülen hayat ağŸacı, kartal ve ejder motifleri Orta Asya kökenli olduğŸu bilinir. Cephede minare kaideleri öne doğŸru çıkıntılıdır. İki minare arasında nebati geometrik tezin atlı istalaktitli Taç Kapısı vardır. Minare kaidelerinin alt ön kısmında müstakil bir komi üzerinde iki “Selçuk Arması” vardır. Batıdaki armada, altta ağŸzını açmışŸ iki yılan, ortada dilimli bir yaprak, bunun üstünde çift başŸlı bir kartal vardır. DoğŸuda bulunan simetriğŸine yaprak ve kartal işŸlenmemişŸtir. Dam hizasında çift kat kornişŸ içerisinde çinililerle süslü ortasında Allah-Muhammet ve dört halifenin ismi yazılıdır. Sütunların meydana getirdiğŸi minarelerin üzerleri çini tezyinatlı şŸerefe altları istalaktitlidir.
şžerefelerin üst kısmı bir rivayete göre hiç yapılmamışŸ, bir rivayete göre de yıkılmışŸtır. Eser bütünüyle 35 x 48 metre karelik bir alanı kaplar. Taç kapıdan genişŸ bir avluya geçilir. Avlunun etrafı sütunlarla çevrilidir. ֖ğŸrenci odaları avlunun etrafında yer alır. Bu gün yıkık olan güneydeki eyvana bitişŸik kümbet vardır. Kümbet kübik bir kaide üzerine pologonal bir gövde ve konik külahtan oluşŸmaktadır.

Medrese Selçuk stilinde 13. asrın sonlarına doğŸru yapılan, önemli bir hadise ile yapımı yarım kalan ve “Fakülte KarşŸılığŸı” tedrisat yapan Çifte Minareli Medrese mimari yapısı taşŸ oyma ve kabartma ve çini süslemeleri ile muhteşŸem bir şŸaheserdir.
Sultan 4. Murat tarafından bir süre tophane olarak kullanılmışŸ daha sonrada kışŸla olarak kullanılmışŸtır. Tebriz kapı€™daki medrese açık avlu medreselerinin Anadolu’daki en büyük örneğŸini teşŸkil etmektedir.         

Erzurum merkezinde Selçuklular zamanın da yapılan medrese, dini ilimler konusunda öğŸrenci yetişŸtiren zamanın üniversitesidir.Bu kadar güzel bir mimariye sahip olan medrese günümüzde ziyaretçilere açılmışŸtır.Yolunuz düşŸerse o eşŸsiz mimariyi görmeden geçmeyin .Sevgiyle kalın.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Ebru 11 Şubat 2013 at 14:46

    offff ya ben başka bişey arıyom bunlar başka bişey çıkarıyolar……….

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *