Ergenekoncular Tatilde

yasah.jpg

TRUVA Ülke genelinde fikirlerin çakıştığı ve sosyal statülerin yer değiştirmeye başladığı günümüzde ayrımcılık tatil beldelerine kadar sıçradı. Bir zamanlar tatilleri sadece kendilerinin özgürlük alanı zanneden bir kısım elit insanlar plajları, havuzları Anadolu insanına vermemek için direniyor.

 

Her alanı kale olarak gören ulusalcı, çağdaş, demokrat, laik, Atatürkçü gibi kisvelerin arkasına saklanan bir kısım insanlar kamusal alandaki yasakçılıklarını özel alanda sürdürmeye çalışıyor.

 

Ülkeyi karıştırmak için kozmopolit yapısından dolayı Mersini üst seçen çoğunluğu emekli askerlerden oluşan bir gurup, özel alanlarda da despot yönetimlerle tatilcilerin tatilcini zehrediyor. Tatilciler bunları Tatil Ergenekoncuları olarak anıyor.

 

 HAVUZDA KAPALI MAYO YASAK 

Mersinin TECE beldesinde özel Söğütlü Pınar tatil sitesinde bulunan emekli askerler site yönetimine baskı yaparak havuza bikini dışında haşema vb giyim tarzları ile insanları sokmuyorlar. Girenleri görevliler vasıtası ile çıkartıyorlar.

 

120 dairelik sitede herkesin ortak kullanım alanı olan havuza yönetimce aldıkları  havuza elbise ile girilmez kararından yola çıkan emekli askerler haşema kapalı mayo gibi giysilere elbise statüsüne sokarak bunlarla havuza girmek isteyenleri almıyor. Havuza girenleri de baskı yaprak çıkartıyor.

 

İZİNSİZ LOZAN KUTLAMASI

Emekli binbaşı  Ergün Akıcının öncülüğünü yaptığı emekli askerler  sitede canları istedikleri zamanda çeşitli gayri resmi toplantılar yapıyorlar. Lozan anlaşmasının yıl dönümlerinde sitenin içerisinde resmi izin almadan Lozan kutlaması yapıyorlar.

 mersin4.jpg

BU SEZON LOZAN

Bu seneki Lozan kutlamalarında site içerisindeki Atatürk büstü önünde, 15-20 kişilik bir gurup halinde toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda Lozan anlatılırken günümüz meseleleri üzerine de hakarete varan siyasi mesajlar verildi. Lozan anlaşmasını İsmet İnönü’nün zaferi olarak kutlayan bu guruptan site sakinleri rahatsız olmalarına rağmen asker kimliklerini kullanan bu insanlara karşı sessiz kalıyorlar.

 

Bir zamanlar kamu alanlarında üniformalarının arkasına sığınıp despotizm yapan bazı askerlerin emekli olunca özel alanlara, hatta tatil sitelerine kadar girmeleri burada ideolojik uygulamalar içerisine girmeleri halk tarafından endişe ile karşılanıyor.

 

Tatil huzurun ve dinlenmenin sivil olarak rahat etmenin en güzel yeri olması gerekirken birileri tarafından çatışma ortamlarına ve örgütlenme yerlerine dönüşüyor.

 

Ülkede her gün terör ile insanımızın yeteri kadar huzuru zaten kaçıyor. Bir zamanlar devlet üniformanın imtiyazlarını emekli olunca da kullanmak isteyenlerin yaptığı ayrımcılık halkın huzurunu kaçırmaya yetiyor.

 

 İLK OTELELERDE BAŞLADI

Kamusal alanda yapılan ayrımcılık özel alanlara otellerle taşınmıştı. şimde de

 

özel sitelere kadar inmeye başladı. Bu ayrımcılığın sonun nereye varacağı merak ediliyor.

 

SORUNUN NE?mersin6.jpg

Sorunun temelinde toplumsal sınıf çatışması yatıyor. Bir zamanlar sahilleri kendilerinin kabul eden toplumun muhafazakar insanlarının buralara gelmesinden rahatsız olan bir gurup muhafazakarların sahillere inmeye başlaması ile beraber özel yaşam alanlarının daraldığı tehdit edildiğini düşünüyor.

 

Muhafazakar kesim ise kamusal alanda ve özel alanda yaşam tarzlarına müdahale eden laikçi kesimi yaşamları için tehdit görüyor.

 

ÇÖZÜM

Çözüm daha fazla hoşgörü, daha fazla tahammül, daha fazla diyalog. Sahillerde, denizlerde, Türkiye’de hepimizin ve hepimize yeter.

 

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

10 Comments

 1. HASAN 14 Aralık 2008 at 17:48

  bu bir saçmalıktır resmen. 1 grup emekli asker değŸil 1 kere sitenin adını lekelemek için saçma sapan şŸeyler le ortaya çıkıyorsunuz.

 2. HASAN 14 Aralık 2008 at 17:49

  işŸiniz gücünüz yokmu lan sizin…

 3. gökçen 20 Aralık 2008 at 15:25

  iftiranın böylesii yanii..başŸka iişŸiniz gücünüz yok bunlarla mı uğŸraşŸıosunuzz..tamamenn yalan bi haberr çok merak eden yazın gelsin görsünn..süper bi ortam kıskananlar çatlasınn

 4. TRUVA 20 Aralık 2008 at 17:43

  AÇiKLAMA

  HABER TRUVA DERGİSİ YAZARLARI TARASINDAN YAޞANMIşžTIR. ELİMİZDE VİDEO Gö–RÜNTÜLERİDE VARDIR.

  lozan anma toplantısı sitede yapılmışŸ
  havuza giren haşŸemalı, bayanlar hatta çocuklar sitenin havuz görevlisi Ahmet tarafından uyarılmışŸtır.

  İsterseniz önümüzdeki yaz haşŸema ile girmeyi bir deneyiniz.
  TRUVA GEZİ DERGİSİ YALAN YAZMAZ.saygı ile

 5. mustafa 04 Ocak 2009 at 22:24

  turuva dergisi yazarları bahsettiğin site örnek bir sitedir site de hertürlü etkinlik yaşanır.10 kasımda kutlanır, 30 ağustosta kutlanır lozanda kutlanır 29ekimde kutlanır daha yazmama gerek yok herhalde.haşemo işini gelince konuyu lütfen saptırmayalım size hiç yakıştıramıyorum.tamamen haşemo mayo havuz şartlarına temizlik sağlık vb konularda uygun olmadığı için yani sağlık açısından sakıncalı olduğundan (çünkü o haşemo mayoyla havuza giren bay yada bayan ın vücudu ıslanmaz o yüzden bütün mikroplarda mayonun üzerinde olabilir 1 kişi haşemo mayoyla havuza girecek diye site sakinlerini tehlikeye atamayız
  o zaman o haşemoyla girmek isteyen arkadaşım denize girsin tuzlu su hem daha faydalı yada illa havuza girmek istiyosada o zaman duştan geçtiğinde vücudu ıslanacak şekilde bizimde sağlığımızı tehlikeye atmadan normal mayoyla girsin tamammı arkadaşım lütfen konuyu saptırmayalım
  ayrıca 30 ağustos zafer bayramını , türkiyenin tapusu olan lozanı kutlamak için sizin derginizdenmi izin almamız gerekiyor anlıyamadım bunu bir açıklayın lütfen size iyi ama saptırılmadan yapacağınız eleştriler için başarılar diliyorum

 6. Hasan Mahir 05 Ocak 2009 at 14:17

  Eğer kamuya açık bir toplantı yapılırsa bu emniyete bildirilmesi, izin alınbması ve emmniyetten bir görevlinin gelerek o konuda rapor hazırlması gerekir. yoksa önüne gelen istediği yerde kutlama yapar. yarın birileride aponun doğum günü kutlar, Diğeri tarikat propagandası yapabilir.

  Site özel yaşam alanıdır. Haşema için sağlıksız demek gibi bir yetkiniz yoktur. mayoların içirisindede çok daha fazla mikrop olabilir. bu diğerlerinin sağlığını tehdit eder. size göre hazvua girenden sağlık raporu almak gerekir. Bu havuza girenlerin giyim tarzına müdehaledir. Her yaşayan kişi sizinle aynı haklara sahiptir. sizin mantığınızla düşünürsek, rahatsız olmayı düşünen kişi denize gidebilir fevkalede.

  Öte yandan sitenizde “10 kasımda kutlanır” demişsiniz. 10 Kasım sizin için bayram olabilir ancakMilletimiz için 10 kasım Atatürk’ü anma günüdür.

  dilerim insanlar arasında ayrım yapmadan sitenizde daha huzurlu yaşayabilirisiniz

  saygılarımla

 7. Haydar Babur 17 Ocak 2009 at 12:52

  Dünyanın neresinde havuza duş almadan girilir?Tesettürlü giyimle alınacak duş ile vücut baktarilerden ve mantar sporlarından arınabilir mi?Bunun mümkün olmadığını Truva Dergisi ile Hasan Mahir bilmez mi?Tabiiki bilirler.Toplumda çatışma yaratmağa çaışanlar kendileridir.Havuz olayını bahane edip emekli askerler konu edilerek şanlı ve yüce ordumuza saldırmağa çalışıyorlar.120 haneli sitede sadece 2 emekli subay ve 1 emekli astsubay vardır.-keşke daha çok olsalardı-Site yönetimine bu arkadaşların yön verdiği,kuyruklu yalandır.Truva Dergisi ile Hasan Mahirin Lozan Barış Antlaşmsının kutlanmasından neden rahatsız olduklarını da anlıyamadım.Tüm dünya ülkelerinin Türkiye Cumhuriyetini devlet olarak tanımasına esas teşkil eden Lozan B.Antlaşmasının unutulmaması bir yurttaşlık görevidir.Lozanın söğütlüpınar sitesinde kutlanmasına mühendis ve öğretmenler karar vermiş,emekli subay arkadaş da katkıda bulunmuştur.Kısaca,lozanı halk kutlamıştır,kutlamağa da devam edecektir.24 temmuzda herkesi bekleriz.Gönülleri kaldırırsa cumhuriyet düşmanları da gelsin.

 8. selay 18 Temmuz 2010 at 03:06

  Lozan Kutlamasını bölücü terör örgütünün gizli bir eylemi gibi görülmesi çok utanç verici.Bu toprağın insanı bugün özgür yaşayabiliyorsa bunu başta Atatürk’e ve onun yakın çalışma arkadaşlarına borçludur.Biz bir fincan kahvenin 40 yıl hatrına inanan bir milletiz ama kurtarılarımıza karşı aynı vefayı göstermiyoruz galiba. Ben sitesinde Lozan’ı kutlayan kitleyi gönülden kutluyorum.Bundan sonra yaşadığım sitede de kutlanması için uğraşacağım.Havuz kıyafetine gelince de lütfen havuzlarımızın bile bölünmesini sağlamayın, havuz kıyafeti bellidir ve bu suyun vücuda değmesini sağlayan mayodur ha siz illaki suya gireceğim diyorsanız denizlerimizden yararlanın ki havuz sağlığını tehlikeye atmayın, lütfen havuz nasıl temiz tutuluru araştırın.

 9. sevil 18 Temmuz 2012 at 00:03

  ya anlamadığım siz kimsizniz ya bu sitedemi yaşıyosunuz? yok siteyi askerler ele geçirmiş yok işte haşemoyla havuza alınmıo falan.siz o haşemoyla gırenleri biliyormusunuz veya tanıyormusunuzda ayrımcılık diyorsunuz amacınız haber yapmak kötülemek site bu haberi kim werdiyse baya bi yarası var demekki .yok elimizde video war bilmem ne ..e ozaman cemaatlerin yaptıgı toplntıları falanda yayınlayın .amacınız ne gercekten merak edıoyorum

 10. Yusuf 22 Ağustos 2012 at 19:59

  bn bu sitenin bir sakiniyim ahmet ddiniz havuz görevlisi bu sitenin bir çalısanı burdan ekmek yiyor parasını kazanıor site yönetimi haşemalı ve elbiseli biri alınmicak demişse onun düşünme ve yorum yapma sansı yok yapmak zorunda çünkü oda emr kulu

  2. olarak bnm akrabalarım kapalı ve onlarda havuza girmek istior ama haşemadan dolayı giremiolar buna bir çözüm buluna bilir ama gidipte siteyi kötülemek ii deildir

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *