Dolardaki Yükseliş Tatil Hayallerini Vurdu

Dolardaki Yükseliş Tatil Hayallerini Vurdu

Dolardaki yükseliş, ekonomideki kriz en çok gezginleri etkiledi. Son yıllarda ülke genelindeki ekonomik gelişim, tatile çıkma kültürünü artırırken ülke ve yurt dışı gezilerinde büyük artışlar olmuştu. Ancak Türk halkı son dönemde dolardaki yükseliş, ekonomik kriz beklentisi, güvenlik sorunları nedeni ile tatile çıkılmıyor. Bu durum hem gezginleri hem de ulaşım sektörü ile turizm sektörünü vurdu.

TATİL ÖNCELİKLER ARASINDAN ÇIKTI
Dışarıdan gelen yabancı Turistler güvenlik gerekçesi, ülkeler arası sorun sebebi ile Türkiye’ye gelmeyince Turizm sektörü umudunu iç turizme bağlamıştı. Ancak doların yükselmesi ile Türk halkı öncelikleri arasından tatil ve seyahat etmeyi çıkarttı.

Gezginler Seyahate çıkmıyor. Aileler tatil planlarını erteliyor, İş dünyası zorunlu olmadıkça iş görüşmelerini iletişim araçları ile yapıyor.

Gezi, Tatil, İş gezilerinin azalması tur firmaları, şehirler arası otobüs firmaları ve hava yollarını vurdu.THY BATIYOR
Sektördeki vahameti ise Türkiye’nin imajı olarak gösterilen THY’nin durumu gösteriyor. Son günlerde zor günler geçiren THY; 5 iç hat 17 dış hat seferlerini iptal etti. 30 uçak yere indirildi. Bazı uçaklar yabancı firmalara kiralanıyor.

TÜRSAB ALTERNATİF PEŞİNDE

TÜRSAB iç piyasada alternatif turlar için çeşitli projeler yapıyor. En son Gaziantep Keşfet sloganı ile Hürriyet ve TÜRSAB Gaziantep’te çeşitli toplantılar yaptı. Bakanlıklar krizden çıkış için toplantılar yapıyor, Projeler üretiyor. Ama yakın gelecek adına umut ışığı görünmüyor.

Yola çıkmak isteyen gezginler, tatil planları yapan aileler gezi hayallerini bir süre daha erteleyecekler. Dolardaki yükseliş durmadıkça tatil hayalleri başka bahara kalacak görünüyor.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *