DİYARBAKIR ULU CAMİİ

ulucamii.jpgAnadolu ‘nun en eski camisidir. 639 yılında Diyarbakır’a egemen olan müslüman Araplar tarafından şŸehrin merkezindeki en büyük mabedin (Martoma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşŸturulmuşŸtur. Daha sonra 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı MelikşŸah’ın buyruğŸu ile büyük bir onarım gördüğŸünü, değŸişŸik dönemlerde birçok kez onarım ve eklentilerle bugünkü şŸeklini aldığŸını kitabelerinden öğŸrenmekteyiz. Erken islam döneminin ünlü şžam Emeviye Cami’nin (benzerliklerden dolayı) Anadolu’ya yansıması olarak yorumlanan Diyarbakır Ulu Camii, İslam aleminin 5. ı Harem-i şžerifi olarak kabul edilmektedir.
        Ortadaki büyük avlunun doğŸu ve batısında yer alan maksureleri, güneyinde Hanifiler Cami’i, kuzeyindeki şžafiiler Camii ve Mesudiye Medresesi ve Caminin batı girişŸinin hemen yakınındaki Zinciriye Medresesi ile dinsel ve kültürel yapıları biraraya getiren bir yapılar grubu niteliğŸindedir.
      ulucammi2.jpg  Ulu Cami’nin avlu cephelerinde farklı dönemlere ait Mimari bezekler, kabartma ve yazıtlar büyük bir uyum içerisinde yerleşŸtirilmişŸlerdir. Ki bu da bize sanatın birbiri üzerine eklenerek gelişŸtiğŸi bu yapıda inançların ve hoşŸgörününde uyum içerisinde gelişŸtiğŸini ve gelişŸebileceğŸini kanıtlar gibidir.

http://www.diyarbekir.com/anamenu/ulucamii.asp

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *