Darende Tatları

Darende Tatları

7000 yıllık bir tarih, Darende…Hititlerden günümüze gelmiş bir yerleşim yeri. Günpınar Şelalesi, Zengibar Kalesi, Somuncubaba Cami, Hantaros Kalesi, Mehmet Paşa Külliyesi bu cennet köşede görebileceğiniz tarihi ve doğa harikası yerlerden sadece birkaçı…Tohma Kanyonunun düzenlenmesi ile beraber ilçe de rafting turizmi de ilerleme kaydetmiş durumda. İlçenin kayalıkları dağcılığa yeni başlıyan sporcular için bol bol pratik yapma imkânı sunuyor.
Battal Gazi’nin amcası Hasan Gazi türbesi de Darende de,Zengibar Kalesi’nin içinde yer almaktadır.İlçede her yıl geleneksel olarak kutlanan Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Kültür etkinliklerine yurdun heryerinden binlerce izleyici katılmakta.

 

Darende’ye gitmişken yöresel yemeklerinden yemeden dönmek olmaz tabi ki. Burada herkesin ençok bildiği yemek düğün kebabı olarak da bilinen Darende kebabı, yanında mutlaka pilav veriliyor ve mis gibi ayranla içinizi ferahlatıyorsunuz.(düğün kebabı denmesinin nedeni genelde sünnetlerde,düğünlerde Darende de verilen yemek budur.Özellikle düğün yemekleri sabah erken saatte başlıyor bu güzel ilçede)Ispanaklı ekmek,herise,yoğurtlu çorba yöreye ait değişik lezzetlerden…Misafir olduğunuz evlerde taze sütten yeni yapılmış sütlaçlar,evbaklavaları size ikram edilmekte.Benim favorim Darendeli evhanımı Sn Şükran Ölçer’in tatlıları.Tabiki Darende deyince akla gelen enönemli tatlardan biri kayısı,kurusu ya da mevsimine denkgelirseniz yaşı hepsi güzel kayısının.

 

Türkiye’nin hemen hemen her iline yayılmış ticari zekaları ve başarılarıyla ünlü insanlarının doğduğu   bu güzel ilçeyi yakından görmeli, hem tarihi hem de içinizdeki macera tutkusunu yaşamalı, ayrıca yöreye özgü güzel tatlarla damak zevkinizi geliştirmelisiniz.İlçede konaklamak için pek fazla seçeneğiniz yok, 3 yıldızlı Tiryandafil otel ya da Öğretmenevinde konaklayabilirsiniz. İlçenin Malatya’ya uzaklığı 90 km olduğundan ulaşım için havayolunu tercih edenler Malatya’ya geldikten sonra yeniden bir karayolu yolculuğu yapmak durumunda kalacaklar.Yazımı Darendeli’lerin kendilerine yakıştırıp söylemekten gurur duydukları bir cümleyle bitiriyorum:olmayasın 3 beldenin birinden,Darende’den Divriği’den Gürün’denJPeki ne demek bu?Onu da Darende gezinizde bu güzel ilçenin muhabbetti doyumsuz insanlarına sorun, öğrenin.

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

5 Comments

 1. Engin 03 Nisan 2009 at 10:38

  Elinize, dilinize sağlık…. Darende hakkında merak uyandıran bir yazı olmuş…

 2. darendeli 04 Nisan 2009 at 10:40

  darendeli olarak yazınızı okumak çok gurur verici yüreğinize sağlık.darendeyi bilmeyenler ne demek istediğinizi anlayamazlar gidip görmeleri lazım.

 3. Hazeyn Arif Ol 04 Nisan 2009 at 11:46

  Sayın Editör, 7 bin yıllık geçmişiyle bölgenin önemli bir mihenk taşı pozisyonunda bulunan Darende’yi sayfalarınıza taşımanızdan ötürü teşekkür ederiz. Bu gezinizin ileriki zamanlarda da tekrarlanmasını arzu ediyoruz. Dikkatimi çeken bir nokta var ki- “Biraz kısa geçmişsiniz”- biraz nefesimiz kursağımızda kaldı.
  Ayrıca basılı derginiz bayilirde yada kırtasiyelerde buluyormu? Tavsiye olarak ta çıkan derginizin bir ay geç takip bile olsa PDF dökümanını koysanız bence yerinde olur.
  Tekrardan emeğine ve kaleminize sağlık, iyi çalışmalar…

 4. Mevlüt Sönmezler 08 Nisan 2009 at 19:46

  yukardaki satırların sahibi 3 okuyucumuza da gönülden teşekkürler,yeni yazılarda yeni tatlarda buluşmak dileğiyle,saygılarımla,Mevlüt Sönmezler

 5. ibrahim alaattin ateş 09 Nisan 2009 at 22:24

  Mevlüt bey elinize sağlık Darendemizin artık kabuğunu kırıp ülkemiz hatta dünyadaki turizm değeleri arasında yerini aldığın görmekteyiz. Sizin yazınızın yayınlandığı bu dergide, Türkiye Çocuk dergisi mart 2009 sayısında özellikle darende turizmine değinildiğini görüyor ve mutlu oluyoruz

  sağolun var olun

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *