Çorum Müzesi

corum.jpg

 1968 yılından itibaren 33 yıl hizmet veren müze binası, Çorum’da son yıllarda hareketlilik kazanan arkeolojik kazılar ve elde edilen eserlerin yoğunluğu nedeniyle ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiştir. Bunun üzerine Çorum Endüstri Meslek Lisesi yanında bulunan, H.1332 yılına tarihlenen ve yapıldığı günden bu yana Hastane, Ziraat Mektebi, Makine Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet veren bina, 1986 yılında Yeni Çorum Müze binası olarak fonksiyona edilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığından devralınmıştır. 1988 yılında yangın geçiren bina, 1989 yılında Müze hizmet binası olarak kullanılmak üzere restore edilmeye başlanmıştır. Restorasyon çalışmaları tamamlanan yeni Çorum müzesi 11.03.2003 tarihinde ziyarete açılmıştır.
Kültür Bakanlığı, Gayri Menkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş olan yeni müze binasında, Arkeolojik ve Etnoğrafik teşhir salonları mevcut olup, bu salonlar birbirinden bağımsız olarak düzenlenmiştir.
Dört kat şeklinde düzenlenen Arkeolojik eser salonunun ilk katında, Alacahöyük, Kuşsaray ve Büyük Güllücek kazılarında bulunmuş olan Kalkolitik Çağ eserleri ile başlayan kronolojik bir teşhir yapılmıştır. Yine bu salonda Eski Tunç Çağına ait Alacahöyük kazı buluntuları ile müzeye satın alma yoluyla kazandırılan aynı döneme ait eserler sergilenmektedir. Bu katta Eski Tunç Çağı Alacahöyük prens ve prenses mezarlarından “L” Mezarı aslına uygun olarak teşhir edilmektedir. Bu bölümü takiben Çorum ili sınırları içindeki arkeolojik kazılarda (Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük, Yörüklü Hüseyindede) açığa çıkartılan Hitit dönemi eserleri ile Boğazköy-Hattuşa’da açığa çıkartılan yapıların mimari kesiti ve magazinler, fotoğraflar ve tanıtım levhaları eşliğinde sergilenmektedir. Aynı katta Yörüklü kazısında bulunan ve Eski Hitit dönemine tarihlenen iki adet kabartmalı vazo teşhir edilmektedir. Birisi, Çankırı-İnandık kabartmalı vazosu gibi dört frizli olup, diğeri daha küçük ve boynu üzerinde tek kabartma friz bulunmaktadır. Müze koleksiyonunda özel bir yere sahip, üzeri çivi yazılı Hitit kralı II. Tuthaliya’ya ait (M.Ö.1430) ünik bronz kılıç’ta yine aynı katta sergilenmektedir.
Hitit yazılı belgeleri (Çivi Yazılı tabletler) ile başlayan 2. katta, Boğazköy-Hattuşa kazılarında arşiv halinde bulunan kil mühür baskılı bullaları, kronolojik olarak Ortaköy-Şapinuva kazı buluntusu Çivi Yazılı tabletler ve mühür baskılı bullalar izlemektedir. Yine Ortaköy-Şapinuva kazısı küçük buluntuları yanında Hitit ve çağdaşı dönemlerine ait mühürler de bu katta teşhir edilmektedir.
Ortaköy-Şapinuva seramik eserlerinin teşhiri ile başlayan 3. katta, Pazarlı kazısında açığa çıkartılmış olan Frig Dönemi buluntularını aynı döneme ait Boğazköy-Hattuşa ve Alacahöyük buluntuları izlemektedir. Bu kattaki kronolojik sergileme Hellenistik, Galat ve Roma dönemi seramik eserleri ile son bulmaktadır. Ayrıca, Hellenistik dönemden itibaren başlayan ve Roma dönemi ve bu döneme ait şehir sikkeleri ile Bizans ve İslami dönem sikkelerinden oluşan Çorum Müzesi Sikke koleksiyonu da bu katta sergilenmektedir.
Roma dönemi cam eserleri, altın ve gümüş süs eşyaları, heykelcikler, kandiller ile Bizans dönemi eserlerinin sergilendiği 4. kat ile müze teşhiri son bulmaktadır.
Arkeoloji bölümü teşhire açılan Çorum müzesinde Etnoğrafik salon ve bahçe tanzim çalışmalarına ise devam edilmektedir.

 

İletişim

Adres: Cengiz Topel Cad. No:3 ÇORUM

Tel: 0364 2131568-2138819

Fax:03642243025

Çorum Müzesini sanal ortamda gezmek için tıklayınız

http://www.corumkulturturizm.gov.tr/sanalmuze/sanalgezi.html

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

10 Comments

 1. nazmiye 01 Ocak 2008 at 14:34

  Bu tarihi eserleri gidip görme imkanım olmadı ama şŸimdi internet üzerinden gezince kendimi oralarda hissettim .
  TeşŸekkürler

 2. sude 05 Mayıs 2008 at 17:57

  ya çok korktum:D:D:D

 3. sibel 13 Kasım 2008 at 16:46

  süper müze herkese tavsiye ederim gidin gezin

 4. rumeysa 31 Mart 2009 at 14:55

  ya bende gitmedim ama ilk defa yarın gideceğim. çok heyecanlıyım. bi araştırma yapayım dedim. okul gezisi ile gidiyorum.

 5. ebru 30 Mayıs 2009 at 18:47

  ya ben okul gezisinde müzeye gitcem ama öğretmen çorum müzesindeki bir eserin hikayesini bulmam gerek ama bulamıyom

 6. emre 23 Mart 2010 at 19:29

  güzel

 7. rent a car 26 Nisan 2010 at 02:22

  İllerimizde böyle müzelerin olması güzel birşey.

 8. oto kiralama 12 Kasım 2010 at 12:58

  Çorum ilimizde böyle bir yer olduğunu bilmiyordum.Teşekkürler böyle bir paylaşım için.

 9. rentacar 12 Kasım 2010 at 13:01

  Bu müzeye emeğe geçen hekeze teşekkür etmek lazım.Teşekkürler.

 10. h 24 Mayıs 2012 at 19:29

  sürekli kazı alanları kazılardan cıkan küpleri görüyoruz ama kazıdan cıkan maden olarak ne altın ne gümüs ne bronz heykel herkesin elinde küp parcası yapıtırıyor falan digerleri nerede anlasıyorkı kazı yapanlar calıyorlar. bu sahtekarlık

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *