Çoruh Nehri Rafting Parkuru

coruh11Dünyada rafting için uygunluk sıralamasında il 10’un içinde olan Çoruh Nehri, toplamda 260 km’lik parkuru ve muhteşem kanyonları ile rafting tutkunları için bulunmaz bir yerdir. Billur gibi dereleri, pirinç tarlaları, tarihi kilise ve kaleleri, 4000 metreye varan dağlarının karla kaplı zirveleri, şelaleleri ile büyüleyici bir bölgedir. Çoruh Nehri zorluk derecesi 5’e kadar olan parkurları ile Mayıs-Ağustos döneminde rafting için ideal bir nehirdir. Nehrin özellikle Bayburt-Yusufeli-Oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar düzenlenir. Bölge turizm açısından az gelişmiş olmasına rağmen sıcakkanlı misafirperver halkımız sizi etkileyecektir.

Çoruh’ta Rafting
Çoruh nehri çevresi pek çok turizm aktivitesini de barındırmaktadır. Kaçkar dağlarında zirve yapmak için en uygun rota, yöre yakınındaki Yaylalar köyü üzerindendir. Yöreden yerel rehberler ve eşyaları taşıyacak katır bulmak mümkündür.
Zengin flora ve faunaya sahip Çoruh nehri, doğal özelliğini koruyan nehirlerimizden birisidir.Nehrin çevresindeki bazı kayalıklarda nesli tükenmekte olan kızıl akbaba türü koloniler halinde yaşamaktadır. Ayrıca Çoruh vadisi boyunca boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, porsuk, sansar, su samuru, tavşan, ur keklik, keklik, yaban horozu, çulluk, yaban ördeği, üveyik, sarıasma, sarısandal, ardıç kuşu, güvercin, tahtalı kuşu ve çeşitli yaban hayvanı türleri bulunmaktadır.
Parkurlar
Bayburt’tan başlayıp İspir ve Yusufeli’ni takip ederek Artvin’e kadar yaklaşık 260 km. uzunluğundaki nehirde, 4 farklı etapta rafting yapılmaktadır.
Bayburt-İspir: 0-106 km
Bayburt’tan Çoruh nehrini takip ederek Dikmetaş köprüsüne ulaşıldığında, köprünün her iki yakasında kamp kurulabilecek yerler mevcut olup parkura buradan başlanabilir, ikinci kampın yeri Aslandede veya Laleli olabilir.
Bayburt-İspir arasındaki parkur 2-3 zorluk derecesindedir. Bu parkur ortalama 3 günde alınabilir. İspir’e gelmeden hemen önce (yaklaşık 3 km.) sol tarafta kamp yapma imkanı mevcuttur. Kamp yerinin yakınındaki benzin istasyonundan ve alışveriş için İspir’den yararlanılabilinir.
İspir – Çamlıkaya: 106-134 km
İspir-Çamlıkaya arası 3-4-5 zorluk derecesinde bir parkurdur. İspir başlangıç noktasından (stabilize yol girişi km:0) 3.; 6,6.; 6,8.; 7,4. km, 8. kilometrelerdeki su akışı iyi incelenmelidir. 28. kilometrede Çamlıkaya’ya ayrılan yola gelmeden önce, nehrin sol yakasına kamp kurulabilir. İçecek suyu 200 m. ileride yolun sol tarafında dağlardan gelen dereden veya Çamlıkaya yol ayrımındaki beton köprüyü geçince trafonun bulunduğu yerdeki direğin sağ alt tarafındaki pınardan temin etmek mümkündür. Yiyecek imkanları Çamlıkaya’dan (yol ayrımından 4 km mesafede) sağlanabilir.
Çamlıkaya-Tekkale: 134-178 km
Çamlıkaya’dan itibaren Çoruh takip edildiğinde pirinç tarlaları, sebze ve meyve bahçeleri en çok karşılaşılan görüntüler olacaktır. 48. kilometrede Köprügören köyü geçilerek, 54. kilometrede Alanbaşı köyüne ulaşılacaktır. Kamp, Alanbaşı köyüne gelmeden sol tarafta Çoruh’a karışan derenin hemen yanına kurulabilir. Araba ile yakından takip etmek mümkündür.
Bu parkurda, beton köprü geçişi sonrası zorluk derecesi 3-4-5 olup, taşlık yerlere dikkat edilmelidir. Çevreli köyüne gelmeden önce tarihi bir gözetleme kulesi ilgi çekicidir. 65. kilometrede beton köprüyü geçer geçmez sağ taraftan çıkıp Çevreli Köyü içerisindeki ilkokulun önündeki bahçede veya 7 km. daha ileride Tekkale köyünde kamp yapma imkanı vardır. Tekkale’den temin edilebilecek yerel rehberlerle tarihi Dörtkilise’ye yürüyüş yapılabilir. Kilisenin yanıbaşında akan derede alabalık tutulabilir.
Tekkale-Artvin: 178-261 km

Tekkale’den parkura devam edildiğinde 6 km. sonra Yusufeli’ne ulaşılır. Yusufeli’nde konaklama ve yeme – içme imkanı mevcuttur. Altıparmak (Barhal) çayı, Çoruh’un en önemli kollarından biri olup Yusufeli yöresinde Çoruh’a karışır. Suyun debisinin daha da arttığı bu bölümde zorluk derecesi 3-4-5 dir.
Yusufeli’nden 9 km. ileride Artvin-Erzurum karayolu bağlantısında, beton köprünün arka tarafında Oltu çayı Çoruh’a karışmaktadır. Yusufeli’nden 22 km. ileride, suyun akış hızı ve debisinin yüksek olduğu aylarda Çoruh oldukça hırçınlaşır. İri ve keskin kayaların da bulunduğu parkurun 100 metrelik bu bölümüne, zorluğu belirtmek için ‘King – Kong’ denmektedir. Zorluk derecesi 5.9 olan bu bölümü geçmek, ancak Çoruh’un suyunun azaldığı aylarda mümkündür.
Zeytincik köyünden önce 33. kilometrede kamp kurulabilecek bir alan mevcut olup köyden alışveriş yapılabilir. 43. kilometrede dar bir kanyona girilmektedir. Yaklaşık 3 km. uzunluğundaki bu kanyonda parkur 3 – 4 zorluk derecesindedir. 57. kilometredeki Oruçlu köyünün bulunduğu yerdeki benzin istasyonunda botlar kıyıya çekilerek parkur tamamlanabilir. Benzin istasyonunda yeme, içme ve konaklama hizmeti verilmektedir. Oruçlu köyünden Artvin 20 km. uzaklıkta ve zorluk derecesi 1 – 2’dir. Bazı gruplar parkuru Artvin’e kadar uzatmaktadırlar
Altıparmak (Barhal) Çayı:�
Artvin İli sınırları içinde yer alan Altıparmak (Barhal) çayı, Kaçkar dağlarının güney yamaçlarından doğar, yaklaşık 40 kilometrelik bir mesafe kat ettikten sonra Yusufeli’nin 2 km. güneyinde Çoruh nehrine karışır. Altıparmak çayı, kano ve nehir kayağı için elverişli olup yüksek dağlarla çevrili son derece güzel ve etkileyici bir vadi içinden akmaktadır. Dağlardaki karların bütün yaz boyunca erimesi nedeniyle Eylül ayına kadar suyun debisi yüksektir. Vadi, yaban hayatı açısından da çok zengin bir güzelliğe sahiptir.
Altıparmak çayı havzasına Artvin veya Erzurum üzerinden Yusufeli’ne gelerek ulaşılabilir. Yusufeli’nden itibaren 6. kilometrede Öğdem deresi, Altıparmak çayına karışmaktadır.
Yusufeli’nden yaklaşık 19 km. uzaklıktaki Sarıgöl beldesinin Deftise mahallesi, Karadeniz yöresinin özgün mimari anlayışıyla yapılmış olan evleri ile dikkati çekmektedir. Kaçkar dağlarının sisli zirvesi ile dağın eteklerinde yer alan bu yerleşim yeri bölgede görülmeye değer yerlerdendir. Sarıgöl beldesine 12 km. uzaklıktaki Altıparmak (Barhal) köyü, Kaçkar dağına tırmanış rotası üzerinde ana kamp yerlerinden biridir. Köyde konaklama ve yeme içme imkanları bulunmaktadır. Altıparmak köyünden, 24 km. ileride Yaylalar köyüne stabilize bir yolla ulaşılmaktadır. Yaylalar köyünün batısında Kaçkar dağlarının bir bölümünü kapsayan “Artvin Kaçkar Turizm Merkezi ” yer almaktadır.
coruh.jpg

Parkurlar:
Altıparmak çayı üzerinde kano ve nehir kayağının başlangıcı için en elverişli nokta, Sarıgöl’ün kuzeyindeki Deftise mahallesidir. Başlangıç noktası ile Altıparmak çayının Çoruh nehri’ne ulaştığı nokta arasındaki parkur uzunluğu yaklaşık 22 kilometredir. Yer yer 3 – 4 zorluk derecesinde olan parkur boyunca çay yatağı taşlık ve kayalık olup, özellikle suyun debisinin düşük olduğu dönemlerde çok dikkat edilmelidir.
Deftise’den hareket edildikten sonra 1.5 km. uzaklıktaki Sarıgöl beldesine ulaşılır. Sarıgöl’den yaklaşık 3 km. ileride kayalar üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır. Öğdem deresinin Altıparmak çayına karıştığı yerin yakınındaki beton köprüyü geçtikten sonra Yusufeli’ne gelmeden önce sağ tarafta, kayalar üzerindeki Bahçeli kalesi dikkati çeker. Parkur, Yusufeli’nde bitirilebileceği gibi, 2 km. ileride Altıparmak çayı, Çoruh nehri’ne karışmadan önce de parkuru tamamlamak mümkündür.
Kano ve nehir kayağı için en uygun zaman, Mayıs-Ağustos ayları arasıdır.

.hilalgurbuz86@otmail.com

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. dilara 13 Ocak 2009 at 21:10

    ya bu ödevim için hiç uygun bir nehirlerle ilgili bigiler yok bu siteyi hiç sevmedim doğrusu yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *