Çingene Kız Erkek Çıktı

Çingene Kız Erkek Çıktı

Zeugma/Belkıs antik kentinden çıkartılan mozaikler çıkarıldığı günlerde büyük ses getirdi. Meraklılarının ilgisini hak eden mozaiklerden en dikkat çekeni ise “Çingene Kız” ismi ile meşhur olmuş mozaik oldu. Acaba bu mozaikteki kişinin cinsiyeti ne? işte bu soruyu sorduk. Ve Bir yanlışı ortaya koyduk. Cinsiyeti kadın olarak nitelendirilen mozaikteki kişi aslında bir deli kanlı. Fotoğraflara dikkatli baktığınızda bunu anlayacaksınız.

Bazıları mozaikteki asma figürlerine dikkat çekerek, çingene olarak tasvir edilen kadının GAİA olduğunu ileri sürmekte. Gaia Yunan mitolojide, içinden çıktığı ilk element olarak kabul edilmektedir.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde sergilenen mozaiklerin en küçüğü olan “Çingene kız“ büyük bir popülerlik yakaladı. Zeugma ile nerede ise özdeşti. Müzede özel bir bölümde sergilen Mozaiğin kime ait olduğu anlaşılmadı. Kazıda çalışan bir işçi mozaiğin isim babası oldu. Ona çingene ismini verdi.

İşçinin verdiği isimden sonra “Çingene Kız” ismi ile tüm medyada yer aldı. Ancak bu kadar meşhur olan mozaiğin cinsiyeti üzerinde durulmadı.

Mozaikteki kişinin üzerinde bulunan bone tarzı örtünün verdiği hava ile bir kız olduğu algılandı. Zeugmadan çıkarılan mozaiklere bakıldığında diğerlerinde de erkeklerin başlarında örtü olduğu görülüyor. Bu sebeple başında örtünün olması onun kadın olmasına bir delil sayılamaz. Saçlarının uzunluğu kadın olduğuna yorumlansa da çıkarılan mozaiklerde çoğu erkekler uzun saçlı olduğu görülüyor.

İlk bakıldığında bir genç kızı andıran mozaiğe ikinci kez dikkatli bakıp ayrıntıları incelediğimizde durumun hiçte böyle olmadığı görebilirisiniz.

Başındaki boneyi çıkartıp baktığımızda genç bir delikanlı karşımıza çıkıyor. Kalın kaşları, iri gözleri, çıkık elmacık kemiği, dolgun yüzü, geniş hatlı siması ile 27-28 yaşlarında bir erkek olduğu anlaşılıyor.

Duruşu ve adına mozaik yapılması sebebi ile saraydan bir prense benziyor.

Bölgede hakim olan Kommagene Krallığı yada Romalılara ait bir prens yada soylu kabul edilen bir kişi olabilir.

Fotoğrafları iki defa bakın. Bu gerçeği fark edeceksiniz.

Yorum sizin.


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *