Çıldırda Kral Hazinelerinin İzinde

Çıldırda Kral Hazinelerinin İzinde

Ufkun sınırlarını burada dağlar çizer. Bir kuşatılmışlık hissi verir etrafı  çepe çevre saran dağların  yüksekliği. İnsanın kaderini yağan kar belirler. Dağların ötesi hep hayaldir, umuttur yada gurbet.  Yaşlılar yada diğer deyimle eski topraklar benimsemiştir bu durumu. Onlar için gurbet yolu gözlemek, sevdikleri için hasret çekmek sıradanlaşmıştır. Yeniler kaçmak ister buradan sıcak denizlere, büyük şehirlere, umutlara….

Ardahan’ın ilçesi Çıldır’dan bahsediyorum.Çıldır tüm Anadolu’nun gelişmemiş şehirleri köyleri gibi kahvehanelerle doludur. Kahvehanelerin tahta masalarında bir ömür tüketir erkekler. Hayvanların bakımını kadınlar üstlenmiş durumda.

 

Çıldır derin bir yalnızlık şehri, bir unutulmuşluk anıtı gibi dağların arasına sığınmıştır. Şehrin etrafındaki dağlar doğal yapılmış surlara benzer, çıkmak zor, girmek zor. Şehre ötelerden selam getirip başka illere selam götüren tek tesellisi, ortasından geçen çay olsa gerek. Çaydaki suyun sesi ve çayda yüzen kazların sesi olmasa terk edilmiş bir şehri andırır.

 

Baharda bir yayladır, yeşilin üzerinde papatya, hayvanlar, çobanlar bir armoni oluşturur. Kışın ise beyazlar giymiş gelin gibi, utangaç ve bir o kadarda sessizdir. Hani bir kar yağdı mı rüzgâr savurdu mu karları boşluğa, yaslı bir gelin olur Çıldır, susar suskunluk denizinin içinde boğulur çığlıkları.

 

Tüm kuşlar Çıldır’ın uzağında, dağların arkasındaki çıldır gölüne çekilmiş yada buraları terk etmişlerdir. Çıldırın tek kuşu kargalardır.

 

Çıldır da yaşayan kargalarla, Çıldırlıların kaderini bir gördüm. Ne kargalar gidebiliyor buradan nede Çıldırlılar. Çıldır’dan ekmek parası için göçenler, leylekler, yaban kazları turnalar gibi gelir bana. Göçenler bir daha dönmezler yurtlarına.

 seytankalesi

Şeytan Kalesi

Bu yalnızlık coğrafyası soğuğun hakimiyetine rağmen, devletler arasında hep hakimiyet mücadelesinin uç noktası olarak kalmıştır. Gelen her medeniyet burada kendi eserlerini bırakmıştır.

 

Çıldır’ın iki km uzağında bulunan “ŞEYTAN KALESİ”  Anadolu’da ki kalelerden çok farklıdır. Kaleler genelde bir dağın üzerinde kurulmuş, şehirler etrafında büyümüştür. Bazı yerlerde şehir surlar içine alınmıştır.

 

Şeytan Kalesi ise bunlardan çok farklıdır. Kalenin etrafı dağlarla çevrili, yüksek dağların kuşattığı daracık vadinin içindeki çukurda kalan  bir tepeye kurulmuştur. Küçük tepeciğinde etrafından çay geçmektedir.

 

Kaleyi yapan ne amaçla yapmış bilinmez ama görülen o ki kale hudutları savunma amaçlı olarak yapılmışa benziyor. Etrafında her hangi bir yerleşim yeri yok. Olması da zaten imkansız çünkü yerleşime müsait bir alan yok.

 

Kralın Kızının Hazineleri

 

Bu kalenin etrafında şekillenen birde efsane var, dilden  dile dolaşıp durur buralarda.  Bu kaleye benzer özelliklerde iki kalede Gürcistan sınırları içinde bulunmaktadır.

           

Bu yörede yaşayan krallardan birinin kızı hastalanır. Tüm çabalara rağmen kurtarılamaz. Ölüm herkes gibi onu da yanına alır.

           

Kızını çok seven kral onu üç kaleden birine eşyaları ve altınları ile gömmek ister. Askerleri içerisinde bir gurup asker  seçer üç kaleden birine gömmelerini ister. Geceleyin yola çıkan askerler üç kaleye de mezar kazarlar ve bu kalelerden birinin içine kızı gömüp, kralın yanına dönerler.

           

Kral onlara  “Sizden başkası kızımın nereye gömüldüğünü biliyor mu?” diye sorar. “ Hayır “ cevabını alır. Bunun üzerine kızının hangi kaleye gömüldüğünü kimsenin bilmemesi için kızını gömmeye giden bütün askerlerini öldürtür.

           

Kim bilir beklide “Şeytan Kalesinde“ büyük bir hazine var. Çıldır gibi.

Hazine avcılarını bu hazineyi bulmaya çağırıyorum. Bulunacak hazinelerden biride Çıldır Gölü içerisinde kalan Alpaslan’ın yaşadığı “ Kayıp Kent”

Ve daha niceleri.

Sizler kayıp kentin coğrafyasında; baharları yeşil, kışları ak, her yanı tarih ve farklı kültürlerle dolu hazinelerin peşinde giderken, ben kralı aramaya gidiyorum.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *