Che Guevara Mevlid Kandilinde

mevlitkandiliİslam dini peygamberi hz Muhammed (SAV) doğum günü tüm İslam aleminde kutlandı. Camilerde, okunan mevlitler, edilen dualarla anıldı. Bazı camilerde sakalı şerifler ziyarete açıldı.
Müslümanların birbiri ile kaynaştığı bu gecede renkli görüntüler yaşandı. On beş yaşlarında sırtında Che Guevara bulunduğu tişörtle camiye gelen genç objektiflerimize takıldı. Cemaat arasında sonunda Che Guevara da peygamberin doğumunu kutlamak için camiye geldi esprisi yapıldı.
Tüm İnsanların Mevlid Kandilini kutlarız.
MEVLİD KANDİLİNİN TARİHÇESİ


Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, Mevlid Mevlid en-Nebi İslam dininin peygamberi olan Hazreti Muhammed’in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.
Mevlid, “doğum zamanı” demektir. İslam’da Hazreti Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerden kutlanır. Sünnilerde Rebiul-evvel ayının 11.sinden 12.sine bağlayan gece, Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.
Kandil Geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *