Cevizli Köfte “Ne Çiğ Ne Pişmiş Köfte”

Cevizli Köfte “Ne Çiğ Ne Pişmiş Köfte”

 

Güney kentlerinin vazgeçilmez tatlarındandır çiğ köfte. Mardin’de başkadır, Şanlıurfa da bir başka, Gaziantep’te daha da başka. Gaziantep’te etsiz yapılan çiğ köfte yiyenlere hem çiğ köfte tadı veriyor, hem de et olmadığı için diyet yapanlar için çekinilmeden yenilebilecek bir güzel tat olarak karşımıza çıkıyor. Gaziantep’te her köşede görebileceğimiz köfteci dükkanlarından birsi var ki, o Çiğ köfte salonları zinciri kurma peşinde. “Cevizli köfte”  markası ile Türkiye’de ilk defa Tarım ve köy işleri bakanının izini ile çiğ köfte yoğuran birisi var Namık Baylar.

Namık Baylar’ın çiğ köfteyi  nasıl markalaştırdığının hikayesini dinlemek için onun dükkanına misafir olduk. Namık Baylar toptancılık işleri ile uğraşan birsi iken işleri iyi gider. Bir gün tatile çıkar döndüğün de iş yerinin ortağı tarafıkofte11.jpgndan satıldığını görür. Geriye sadece ödenecek borçlar kalmıştır. Yapacağı bir şey kalmamıştır. Hayata devem etmek için tanıdığı bir arkadaşının yanında fabrikada çalışmaya başlar.

Çiğ köfteci bir akrabası öğle aralarında fabrikanın önünde çiğ köfte satmasını önerir. İlk başata soğuk bakar ama denemekte de bir zarar yoktur. İlk gün götürür iyi satış olur. Sonraki gün biraz daha. Derken bir çiğ köfte arabası yaptırır, onda satmaya başlar. Kendi ifadesi ile insanlar köfteyi sever. Bir değişiklik olsun ister köftenin üzerine ceviz serper. İnsanlar bundan sonra ona cevizli köfteci demeye başlar. Bunun üzerine arabasını park ettiği yere Cevizli Köfteci diye bir afiş astırır. Cevizli köfte imside buradan çıkmış olur.

Araba ile Köfte sattığı  bölgede bir dükkan açmak ister. Ancak dostları dükkan açarlarsa işlerin iyi gitmeyeceğini söylerler. O fabrikanın biraz ilerisinde büyükçe bir dükkan boşalınca orayı kiralamak ister. Dükkan sahibi  kiranın pahalı olacağını bu işten vazgeçmesini söyler. O bildiği yoldan ilerlemez dükkanı kiralar.

Çiğ köfte arabasını önce kiraladığı dükkanın önüne park eder. Müşterileri oraya alıştırır. Sonra dükkanın kapısını açar. İçeriye birkaç tabure kor. Yağmurlu gönlerde insanlar dükkanın içerisine girer. Sonra arabayı içeri alır. Bu altı ay gibi bir sürede kademe kademe olur. Müşteriler dükkana alışınca güzel bir dizayn eder. Eski müşteriler yanında yeni müşterilerde kazanmaya başlar.

Bu arda boş durmaz Marka tesciline müracaat eder. Ve Köfteye ilk marka alan insanlardan olur.

Namık Baylar yaptığı işi ciddiye alır. Temiz ve nezih ortamlarda köfte yapmaya, insanımızın buna laik olduğuna inanır. Bu inancı onu haksız çıkarmaz.

Dükkanını güzel dizayn edince eski müşteriler yanında yeni üst tabakadan da insanlar köfte yemeye gelirler. Bir gün güzel bir tabağa köfte kor Gaziantep Yimpaş  Müdürüne gönderir. Ertesi gün kendisi müdürle tanışmaya gider.  Ve o günden sonra Yimpaş içerisinde güzel bir stand açar.

Yimpaş’a şehrin yönetiminde ki insanlar da gelip Çiğ köfteden tatmaya başlar.  Namık Baydar  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına üretim izni almak için başvurur. Tarım bakanlığı Sağlık bakanlığına sevk eder. Sağlık bakanlığı ile Tarım bakanlığı arasında gidip gelen dosyalar sonunda İlk çiğ köfte üretim izni alırlar.
her şeyin imaj olduğunu bilen  Namık bey  Marka tescilin ve Üretim izninden  sonra TSE ye başvururlar. Ancak  ortada bir sorun varıdır. Çiğ köftenin bir standardı yoktur. Namık bey şimdi çiğ köftenin de standardı olduğunu ispat edip çiğ köftede ilk TSE belgesi almak peşinde.

Namık bey Çiğ köfteyi fakir fukaranın yemeği olmaktan, ve el arabalı tezgahlarda satılmaktan kurtarıp, onu modern mekanlara taşıyarak sosyetenin gözde mekanı haline getirmiştir.

Bugün çok lüks yerlerde sekiz şube ve çok sayıda okul kantininde çiğ köfte satılıyor. Bir kilo cevizli köfte satışı ile başlayan Namık Baylar şimdi günlük bir ton köfte satıyor.

Başarısının arkasında nezih ortamlar, gazetelere, dergilere verilen reklamlar var. En önemlisi,insana verilen değer, sağlığa verilen önem ve farklı bir tat var. Cevizli köfte Çiğburger gibi alternatif ürünleri ile Gaziantep’te; Fas fut kültürüne karşı Gaziantep Fas fut kültürünü oluşturuyor.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. mehmet emlik 20 Mayıs 2012 at 23:22

    gercekten namik abiyi cok iyi bilen biri olarak kendisi cok taktir ediyorum zamaninda gaziantep universitesinde beraber sitant kurardik bahar senliklerinde ramazan senliklerinde bende sicakci icli koftecilik yapardim bas karakolda simdi ise italyada ograsiyoruz insallah italyanlara namik abinin koftesini kabulendirecegiz saygilar

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *