Cennetten Bir KöşŸe BUCAK

bucak.jpgTRUVA Bucak, Burdur ilinin en büyük ilçesidir. Burdur Antalya karayolunun üzerinde kurulması Bucak ilçesinin hızla gelişŸmesinde en önemli faktör olmuşŸtur. Bucak ilçesinin geçmişŸi çok eski zamanlara dayanır. Bucak yakınlarında bulunan Höyücek höyük€™te  Prof.Dr. Refik Duru tarafından yapılan kazılarda  Mö–. 6 bin ve 7 binli yıllara ait eserler bulunmuşŸtur.

 

Bucak ilçesinde tarih öncesi çağŸlara ait pek çok höyük bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Tepecik Höyük(ilçe merkezinde), İkizce Höyük (Ürkütlü Kasabası) UğŸurlu Höyük (UğŸurlu Köyü), Yuva Höyük (Yuva köyü), Höyücek Höyük (ilçe merkezi)         

 

Bucak ilçesi Antalya ulaşŸım yolu üzerinde bulunması nedeniyle  ticarete önem veren Selçuklularında dikkatini çekmişŸtir. Bucak ilçesi sınırları içinde Selçuklular tarafından yapılmışŸ iki adet kervansaray yer almaktadır. İncir hanı ve Susuz kervansarayları.

       

İlçenin diğŸer önemli bir tarihi yapısı ise, kremna antik kentidir. Kremna uçurum anlamına gelir. Kent üç tarafı kayalıktır. şžehre girişŸ ancak batıdan mümkündür. ևamlık köyü yakınlarında bulunan Kremna antik şŸehri Aksu vadisine doğŸru uzanmaktadır. Kremna tarihi Mö– II.yy kadar uzanmaktadır. Kremna, Aksu (Kestros) Nehri€™nin aktığŸı derin vadiye bakan 1200 metrelik bir tepenin üzerine kurulmuşŸ. AşŸağŸıdan bakıldığŸında, şŸehrin konumlandığŸı tepenin kartal yuvalarına ev sahipliğŸi yaparcasına sarp ve heybetli bir görüntüsü var.  Kentin en yüksek noktasından  Aksu vadisinin harika manzarası görülebilir.

7-8 metre yüksekliğŸindeki dev surlar, şŸehrin ilk habercisi olarak çıkar karşŸımıza. Yamaçları çevreleyen ve bir kısmı ayakta kalabilen bu surlar, zamanında Kremna€™nın zaptedilemez oluşŸunun simgesiymişŸ adeta. 

 

1971-73 yıllarda kazısı yapılan kütüphane binasının tabanında Bizans dönemine ait mozaik ve Roma dönemine ait dikdörtgen prizma şŸeklinde yazıtlı kaideler açığŸa çıkarılmışŸtır. Bu kaideler üzerinde 10 adet mermer tanrı ve tanrıça heykelleri bulunmaktaydı. Bu heykeller bu gün Burdur Arkeoloji Müzesinin Kremna Salonunda sergilenmekte olup, hepsinin başŸları kırıktır.Bu heykeller, Büyük ve küçük Atena, Leto, Hygeia, Nemesis, Giyimli kadın, Apollon, Asklepios ve Herakles ve Aphroditedir.

 

Bucak ilçesin doğŸu kısmı ormanlarla kaplıdır. Aksu çayı üzerinde kurulan barajların oluşŸturduğŸu baraj göllerinin maviliğŸi ormanların yeşŸili ile kucaklaşŸmaktadır.  DoğŸanın güzelliğŸi ve gölde bulunan lezzetli balıklar amatör balıkçıların   ilgisini çekmektedir.El değŸmemişŸ bir doğŸa yeşŸilin yüzlerce tonu, çam ağŸaçlarının enfes kokusu.

   

Bucak İlçesi dünyada sadece Rodos adası ve Türkiye€™nin güneybatısında yetişŸen sığŸla ağŸaçlarına ev sahipliğŸi yapmaktadır. Nesli tükenmekte olan sığŸla ağŸaçları koruma altına alınmışŸtır. SığŸla ormanı koruma alanı 88 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Tedavi edici özellikleri ve güzel kokusu nedeniyle tarih boyunca sığŸla yağŸı önem taşŸımışŸtır. Batık Fenike gemilerinde içi sığŸla yağŸı dolu amforaların çıkması, sığŸla yağŸının Akdeniz ticaretinde önemli bir yer tuttuğŸunu göstermektedir. SığŸla koruma alanı Karacaören I barajı yakınlarındadır.                                                                   

 

Karacaören baraj göllerine ilçe merkezinden doğŸuya doğŸru uzanan yoldan ulaşŸılabilir. Yol etkileyici güzellikteki ormanların arasından geçerek baraj göllerine ulaşŸmaktadır.

 

Karacaören baraj (II) gölü içerisindeki balık çiftliklerinde yetişŸtirilen balıklar göl etrafındaki tesislerde isteğŸe uygun olarak servis edilmektedir. Amatör balıkçılar göl etrafında balık avlayabilmektedir. İstenirse göl üzerinde gezintide yapılabilmektedir.

 

Bucak şŸehir merkezi yakınlarında bulunan İncirhanı€™nın hemen yakınında bulunan SeferyitiğŸi henüz turizme kazandırılmamışŸtır. Tavan ve duvarlar emsalsiz, dantele benzeyen sarkıtlarla bezenmişŸtir. Ayrıca buket, su altı süngeri, muz hevengi, salkım, demir parmaklık, tül perde, dorik ve iyonik sütunlara benzeyen dikitler bulunmaktadır.

 

 

 

KAYNAKLAR: 

Skylife Aralık 2006

http://www.showtvnet.com/gezi/alternatif/Magracilik/index.shtmlhttp://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/article.aspx?mkl=222

OğŸuzdan DoğŸan şžehir Bucak, KONU Hasan, Kremna Yayınları 2000

www.blogcu.com/bucakilcesi

ANTİK CREMNA KENTİ.htm..odtu arkeoloji sitesi

AYAKIZI__ psidia.htm

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. dilek dilek özer 06 Ağustos 2014 at 10:47

    bekle beni bucak geliyorum.son 45 gün <3

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *