ö‡ankırı Müzesi

cankiri.jpgö‡ankırı Müzesi’nin ilk çekirdeğŸi, Eski Halk EğŸitim BaşŸkanı şžükrü Dölen ve Milli EğŸitim MüdürlüğŸü müfettişŸleri tarafından çevreden toplanmışŸ 116 parçalık eserle oluşŸturulmuşŸtur. Bunların muhafazası ve sergilenmesi için bir müzeye ihtiyaç duyulması üzerine, başŸlatılan çalışŸmalar sonucu 16 Mayıs 1972 yılında M. Ziya Kaleli tarafından Halk EğŸitim binasının alt katının bir bölümünde mevcut koleksiyon sergilenmişŸ ve böylece ö‡ankırı’nın ilk Arkeoloji ve Etnografya Müzesi faaliyete geçirilmişŸtir. ö‡alışŸmalarını 1976 yılına kadar bu binada yürüten Müze, Halk EğŸitim binasının yıkılıp yerine 100. Yıl Kültür Merkezi yapılması nedeniyle ö‡ankırı Lisesi’nin bir sınıfı depo haline getirilmişŸ ve müzenin büro faaliyetleri burada yürütülmüşŸtür. 100. Yıl Kültür Merkezi’nin yapımı tamamlanınca müze, Kültür Merkezi’nin ikinci katına taşŸınarak 23 AğŸustos 1981 tarihinde ziyarete açılmışŸtır.
Anadolu’nun diğŸer kesimlerinde yaşŸamışŸ olan medeniyetlerin izlerine bu Bölgede de rastlanmaktadır. Müzede Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi eserleri sergilenip tanıtılmaya çalışŸılmaktadır.
Müzenin teşŸhir salonunda arkeolojik ve etnografik eserler birlikte sergilenmektedir.
Arkeoloji bölümünde Eski Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında pişŸmişŸ toprak kaplar, kemik, cam, boncuk, bronz aletler ve süs eşŸyaları, gözyaşŸı ve koku şŸişŸeleri, tıp aletleri, ağŸırşŸaklar, kandiller, iğŸneler, yüzük kaşŸları ve çeşŸitli heykel parçaları bulunmaktadır.
Etnografya bölümünde ise, ö‡ankırı ve çevresine ait çeşŸitli dokumalar, el işŸlemeleri, hat sanatı örnekleri, baskı kalıpları, kıyafetler, silahlar, süs eşŸyaları ile günlük hayatta kullanılmışŸ olan çeşŸitli eserler teşŸhir edilmektedir.
Salonun doğŸusunda KurtuluşŸ SavaşŸı’nda İnebolu, Kastamonu, ö‡ankırı, Ankara hattında cephane taşŸımışŸ olan tarihö® bir kağŸnı sergilenmektedir. Cam eserler sergi salonunda ise Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çeşŸitli cam eserler bulunmaktadır.
Binanın dışŸındaki tretuvar üzerinde ise çeşŸitli medeniyetlere ait aslan heykelleri, mezar stelleri, mil taşŸları, mimari parçalar, yazıtlar ve zahire küpleri yer almaktadır.
Arkeolojik Eser: 2165
Sikke: 15540
Etnografik: 1217
Adres: 100.Yıl Kültür Merkezi Kat:2 ö‡ANKIRI
Tel: 0376 2130204
Fax:03762122563

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *