ö‡anakkale Vazgeçilmez şžehir

canakkale2.jpgö–KKEşž ANALIK YüreğŸinde sevda bulunan, toprak aşŸkıyla yanan, Türkiye€™nin can damarı olan memleketler diyarı ö‡ANAKKALE YE doğŸru yol alıyorum. Gaziantep€™ten başŸlayarak 1 gün boyunca süren yolculuk ö‡anakkale€™nin tarihini düşŸünmekle geçiyor. ևanakkale€™ye ilk ziyaretim bu. Oraya varmanın heyecanıyla sohbete dalıyor, biran önce varmak istiyordum. Yollar bir şŸiir gibi insanlar ise roman gibi geliyordu.. Ve nihayet ö‡anakkale€™ye vardığŸımda, vapurla Gelibolu yarımadasına gidiyorum. ևanakkale bir deniz rüzgö¢rı gibi. Gelibolu şŸehitliğŸinin kuzeyinde gördüğŸüm DUR yolcu şŸiiri;
Bir devrin yattığŸı yerdir,
EğŸil de kulak ver bu sessiz yere
Bir vatan kalbini yattığŸı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
GördüğŸün bu tümsek Anadolu da
İstiklal uğŸruna, namus yolunda
Can veren MehmetçiğŸin yattığŸı yerdir.
İşŸte bu dizeler her şŸeyi anlatıyordu bize. ևanakkale€™nin  tarihini€¦Kara topraklarına adım attığŸımda ise ağŸır geliyor havası, suyu, insanları. Yürüyerek adım attığŸımda kurşŸun yemişŸ dağŸlar ve şŸehitlerin topraktaki ayak izi dikkati çeken ilk durum oluyor. Sokaktaki meraklı insanlarla karşŸılaşŸtığŸımda yüzlerinde tebessümle hoşŸ geldiniz ö‡anakkale evlatları diye sesleniyorlardı bize. HoşŸuma gidiyordu. Sanki bu ziyaret onlar için yıllardan beri beklenen bir ziyaretmişŸ gibi.
GüneşŸin denize de batışŸını izlemek çok güzel oluyor. Artık akşŸam olmuşŸtu. KaldığŸım otelde balkona çıkıyor, çayımı yudumlarken çevreyi de seyir etmeye doyamıyorum. Ay tepede, akşŸamın karanlığŸı, araba sesleri ile ö‡anakkale€™yi seyrediyorum. ևok güzel ö‡anakkale şŸehit sesleriyle yankılanıyor. Kendimi sokağŸa atıyor sessiz bir şŸekilde yürürken yağŸmur aniden yağŸıyor, ıslanmışŸım ama umurumdan değŸil. Karanlık havada kulağŸıma gelecek şŸekilde duyulan söz (ö‡ANAKKALE GEÇİLMEZ)sözü ruhumu sarıyor ellerim titreyerek derin duygulara dalmama yol açıyor. İlk kez böylesine karışŸıyordu aklım. ևanakkale savaşŸından kalma duvardaki kan izlerini gördükçe daha da etkileniyorum. Aklıma bu savaşŸ gerçekten Vatan ve Hürriyet aşŸkı için yapılmışŸ diyorum. Çünkü toprağŸa bastıkça bedenim titriyor ruhum sarsılıyordu. Duvardaki kan izleri bunu açık bir şŸekilde gösteriyor.
GüneşŸin doğŸmasıyla, ö‡anakkale yeni bir günüde beraberinde getiriyordu. Sokaklarda koşŸan çocuklar, okula giden öğŸrenciler, doktur, bakkal ı manavı ö‡anakkale ye ayrı bir hava katıyor. DoğŸal güzelliğŸi; dar sokaklar, yemyeşŸil dağŸlar, kültür özellikleri ile başŸka bir güzel ö‡anakkale. TaşŸların içleri oyuk, ağŸaçları yemyeşŸil, Sokaklarda yavaşŸ adımlarla ilerlerken, tozlu yolların arasında ufak bir lokanta dikkatimi çekiyordu€¦ Uzaktan bakılınca çok hoşŸ görülen yer, yaklaşŸınca tarih kokuyordu. Çünkü o yer adeta ö‡anakkale yi anlatıyordu bana. SavaşŸta kurşŸunlanmışŸ ve tamir edilememişŸ olsalda, halkı tamir etmesini biliyordu kalpleri, içine girince sıcak bir bakışŸla karşŸılıyorlardı insanı. Hele birde damak tadı veren yemekleri yok mu; onlara ne demeli. pilav üstü yemekler, dolmalar, börekler,un çorbası v.s Anladım ki yemek ö‡anakkale€™de yenirmişŸ. Bu yemeklerin ayrı bir yeri vardır. Bunu ben tadınca  anladım. ֖nüme getirilen ikramları ile doğŸrusu ağŸzımın tadı da ilk defa böyle bir lezzete şŸahit oluyordu. .

bozcaada.jpg18 Mart 1915 yılında yarım milyon insanın öldüğŸü her metre karede de yüzlerce insanın yattığŸı içinde TÜRK ÜN yanında ARAB IN, KÜRT ÜN LAZ IN ve çeşŸitli Milletlerin askerlerinin bulunduğŸu şžehitler MezarlığŸı Abidesini ziyaret ediyorum.
Mezarların arasında dolaşŸırken isimsiz mezarlar dikkatimi çekiyordu. KışŸın bitmesi ile yumuşŸayan havalarda şŸehitlerin yerlerdeki kemiklerinin görülmesinde etkili oluyordu.. Ve o arada bir ses duyuyordum. Adım atamıyorum, ağŸızım kilitleniyordu€¦ şžehitlerin her biri bana da dua et diyordu sanki. Anneler hala mezarların peşŸinde dua ediyor, şžehit çocukları buruk bir şŸekilde babalarının ölümünden habersiz dalgın gözlerle bakıyorlar€¦ ö‡anakkale ezan sesleri ve dualarla yankılanıyor.
Tarihi çeşŸmelerini, camilerini ve birde SoğŸanlı Dereyi Sokaklarını bir bir dolaşŸıyorum, Kalbimdeki vatan sevgisi ve atalarımıza duyduğŸum saygı ile. Küçük bir ara yerdeki küçük yıkık ev dikkatimim çekiyor. Oraya vardığŸımda toprağŸın arasında kalmışŸ mermi, metal kaşŸık ı buluyorum. şžaşŸkınlık içinde inceliyorum. Ve birde TÜRK bayrağŸı anlaşŸılan savaşŸ esnasında güvenlik için burada barınılmışŸ. Ama şŸimdi bomboşŸ. Eski bir yer gibi kaderine terkedilmişŸ. Ama ö‡anakkale halkı onu da çare bulmuşŸ. Kalplerindeki  vatan sevgisi ve atalarına duydukları saygıdan dolayı.
Kanlı dere merkezini ö‡anakkale savaşŸının bittiğŸi yer olan bu yerde gezimi farklı bir duygu katıyordu. ևanakkale savaşŸında 14 bin askerin barındığŸı önemli yer olarak kabul ediliyor. Burası şžehitlik aşŸkının yaşŸandığŸı tarihi bir yer. SavaşŸ tan kalma en eski yerlerden birisi .Evlerinde savaşŸtan kalma resimler ve vatan sevgisi.
Bir başŸka ziyaret ettiğŸimiz yer Seyit onbaşŸının kaldırdığŸı tonlarca ağŸırlığŸındaki mermi, savaşŸta kullanılan silahlar, manevi eşŸyaların bulunduğŸu müze ziyaret ettiğŸimiz başŸka bir yer oluyor. Yine şŸaşŸkın gözlerle bakıyorum. bir durum dikkatimi çekiyor. SavaşŸta korunmak için kazan kapağŸından yapılan alet tahtadan kılıç ı nasıl yapmışŸlar. İmkansız  ö‡ok şŸaşŸırıyorum. Anlıyorum ki; toprak uğŸruna her şŸeyi yapmışŸlar, Bizim için ö‡anakkale için vatan uğŸruna€¦
Gezimin 3. gününde şŸehir halkını ve ö‡anakkale sevdalısı Hasan Dedeyi ziyaret ediyorum. Kendi üslubuyla karşŸılıyor beni içten bir şŸekilde sarılarak sevgisini belirtiyor. Evini en güzel köşŸesine oturtturuyor. Ne kadar misafirperver olduğŸunu gösteriyor. Odanın içi
Kıyafeti ve  madalyonlarla dolu. Eski elbiselerde var. Derin sohbetlerle Hasan dedeyi dinlerken keşŸke diyorum bende kurtuluşŸ harbi ö‡ANAKKALE de olsaydım vatan için yapılan mücadeleyi görseydim diyorum. Bu kutsal yerleri insanları o dönemde görseydim, yaşŸasaydım. Saatler ilerlerken Hasan dede ö‡anakkale€™nin meşŸhur yemeğŸi olan UN çorbasını ikram ediyor. Sakın ha küçümseme diyor, bu çorba sayesinde bugün yaşŸıyoruz diyor. Soruyorum Hasan Dedeye  ö‡anak kalede ne saklıdır, ö‡anakkale senin için neden bu kadar önemlidir? Cevap veriyor Hasan dede bak diyor evin başŸka odasına göstererek, babasının miras ettiğŸi saati gösteriyor, Babam ben doğŸmadan önce ölmüşŸ diyor. Annem kucağŸımda öldü, Gözlerinden yaşŸlar akmaya başŸlıyor. Elleri titriyor€¦ kardeşŸim sokakta oynarken öldü, Amcam kucağŸında mermi taşŸırken Halam TÜRK evlatlarına yemek taşŸırken öldü diyor. Dedem torunuyla gezerken öldü€¦ İşŸte bu yüzden ö‡anakkale€™nin gönlümde özel bir yeri vardır. Benim için küçük bir yerdir ö‡ANAKKALE. ևanakkale Babamın bana emanetidir diyor. Mahalle aralarındaki İnsanlarla konuşŸuyorum uzun sohbetlere dalıyor ve gözlerinde hala toprak aşŸkını görebiliyordum. Canlarını hala ö‡ANAKKALE için vereceklerini söylüyorlardı. ևanakkale bayram kültüründen bahsetmeye başŸlıyorlardı. Bayramlarda ilk önce şŸehitler mezarlığŸı ziyaret edilir, büyüklerin elleri öpülür diyor.Misafirlere tatlılar ve pastalar ikram edilir.İnsanlar diğŸer zamanlarda ise ö‡anakkale kültürünü en iyi şŸekilde uygularlar.Misafirleri en iyi şŸekilde ağŸırlarlar bu sadece burada değŸil tüm Türkiye de öyledir diyor.
Mecidiye Tabyasına doğŸru yol alıyorum. Yol kenarlarındaki yemyeşŸil ağŸaçlar kırmızı topraklar ve birde uzun yollar€¦ Seyit OnbaşŸının ismiyle yankılanıyor. Seyit OnbaşŸı ö‡anakkale savaşŸında 276 kğŸ. ağŸırlığŸındaki mermiyi kaldıran Kahraman TÜRK evladıdır. İnsanlar büyük bir misafir perverlikle karşŸılıyorlar.  ö‡anakkale€™ye Seyit OnbaşŸına duydukları sevgiyi anlatıyorlar. Bunu da kanıtlamak için bulundukları yere Seyit OnbaşŸının ismini vermişŸler.
Yine akşŸamdan sabaha günüm dolanmakla geçiyor. Elimde çanta  defter.  FotoğŸraf makinesi. ևanakkale€™nin doğŸal coğŸrafi konumunu hakkında bilgi ediniyor bir bir her yeri geziyordum. ևanakkale€™nin ev kültürünü araşŸtırıyordum.  DağŸları,beton ve kiremitli evleri müstakil evler, kubbeli pencereler.Ve birde küçük dar sokaklarını görüyordum Bunların yanında  bahçeleri de  unutmamak lazım. ևanakkale€™nin geleneksel ev yapısını oluşŸturuyor. Ya giyim kuşŸamları  giyilen elbiseler onlara ne demeli KUMAşžLI ELBİSE ,ipekli dokumalar€¦ Takım elbiseli beyefendiler ve etekli, sarışŸın esmer hanım efendiler. İnsanların hepsi  birbirinden güzel. Bakkal Münir, manav Ahmet, doktor ali bey, Seyit onbaşŸı çocuk ökkeşŸ anne elif, şŸehit asker ö‡ana kaleyi ö‡anakkale yapan kişŸiler oluyor… ևanakkale DoğŸasıyla, güneşŸi ile doğŸan sessiz sokakları ile insana farklı bir duygu katan, çocuk sesleri ile inleyen, duvarları ile atalarımızın yeri olan ö‡ANAKKALE gerçek sevginin olduğŸu, şŸehitler diyarı, toprak aşŸkının, vatan sevgisinin yaşŸandığŸı, yere dünya destanının yazıldığŸı yerde bulunmanın sevinciyle mutlu oluyordum. Ve bu duygunun herkesin yaşŸamasını istiyordum. şžimdi soruyorum size ö‡ANAKKALEYE bir kezdi olsa gitmek istemez miydiniz? Bence burada iki şŸey olmalıdır. Dualar ve Kırmızı güller€¦

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

8 Comments

 1. selma 23 Eylül 2007 at 12:26

  cok llllll ne dıyelım bızde gezıp goremedık ama senın sayende okkes beyfenddı gezmıs gıbı olduk sagolun her sey ıcın

 2. başŸak altun 02 Kasım 2007 at 10:53

  selamlar ben basak altun yazı diziniz çok güzel olmuşŸ geröek çanakkale kahramanlığŸı anlatmışŸınız. Herkes adına teşŸekkürler.

 3. BİLAL CAN 24 Kasım 2007 at 14:40

  selam yazınızı çok beğŸendim.çanakkale bir destan şŸehri. ona yaskısır şŸekilde yazmısımız

 4. BİLAL CAN 24 Kasım 2007 at 14:40

  .çanakkale bir destan şŸehri. ona yaskısır şŸekilde yazmısımız

 5. BİLAL CAN 24 Kasım 2007 at 14:41

  tek kellimeyele mükemmel

 6. ESRA 23 Şubat 2008 at 15:05

  ya güzel ama bana çanakkalenin meşŸhur olan yiyecekleri lazım yani benim hiçbir işŸime yaramadı ama yinede elinize sağŸlık…

 7. seda 28 Şubat 2008 at 19:37

  ya üf ben ne yazıyorum siz ne veriyorsunuz biraz dikkat edin yaparken yaaaaaaa ben çanakkale savaşŸındaki yiğŸitlerimizin hayatlarını istiyorum üfffffffffffffffffffffffffffffffffffff

 8. özge 28 Mayıs 2008 at 21:53

  çok güsel ellerinise saglik çok güsel

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *