Buyurun şžeytan Sofrasına

ayvalik77.jpgHÜLYA KAZAN İnsan sevdiklerinin davet ettiğŸi sofraya oturmayı, onlarla ekmeğŸini çayını paylaşŸmayı sever. Ancak çağŸrılan sofra €œşŸeytan sofrası€ ise biraz düşŸünür. 

Balıkesir/Ayvalık ta şžeytan sofrasına davet edildik. Sormadık menüde neler var neler yok.Ayvalıktan Sarımsaklı istikametinde yola düşŸtük. Tabela bizi şžeytan sofrasına yönlendirdi. Denizin ve ö‡am ağŸalarının kıvrımlı yolundan yüksek bir tepenin düzlüğŸüne çıktık. 

Buraya şŸeytan sofrası denmesinin sebebi bir kayanın içerisinde bulunan ayak izinin olması. Bu ayak izinin şŸeytana ait olduğŸuna inanılmakta. şžeytanlık bu ya kaya kafes içine alınmışŸ. İçerisine gelenler para atıyor. Paraları hangi şŸeytan toplar bilinmez. 

Sofrada restoranlar, kafeler, gözlemeciler var. Ama en güzel menü deniz ve güneşŸ. Girintili çıkıntılı koyların üzerinde güneşŸ bir oyana bir buya gidip geliyor rüzgö¢rda salınan tekneler gibi. 

ö–zellikle gün batımında, tepeler, deniz ve güneşŸ birbiri ile saklambaç oynuyor. Manzara o biçim Yunanistan€™a kadar uzanıyor güzellik. 

Manzaranın yanında Tımarhane Adası’nı da buradan görüyoruz. Tımarhane Adası’nı seyrederken sol altta bir koy görünüyor.Bu koyda bulunan bir kayalık ise dikkat çekici. Bu kayalık 70-80 yıl öncesine kadar üzerinde çok küçük bir kilise bulunan, bir adacıkmışŸ. Bazı balıkçılar yaz aylarını aileleri ile burada geçirirmişŸ. Yunan fanatik şŸairi ve kilise ressamı Fonti KondoğŸlu’nun da eskide buraya gelir ilham alırmışŸ manzaradan. 

AnlaşŸılan Yunanlılarla Türklerin göz göze geldiğŸi, koyları ile diz dize uzandığŸı yer şžeytan sofrası. 

şžeytan sofrasının deniz, güneşŸ, orman, dağŸ menüsünden tatmak için yapmanız gereken tel şŸey deklanşŸöre basmak.


About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *