Bursa’da Bir Yabancı

Bursa’da Bir Yabancı

Ara sokaklarda bir saat tamircisi vitrininde, akreple yelkovanı susmuş, antika saat gibidir eski Bursa. Tophane’den şekerli çayın eşliğinde izlendiğinde insan yeşil kaplı kalınca bir Osmanlı tarih kitabını okur gibi oluyor.

Bursa’nın kalbinin attığı Tophane’ye ilk ayak bastığımda ağaç dallarında ki yeşil tonların arasına turuncu, sarı yapraklarında sızmış olduğunu görmek biraz hüzünlendirdi beni. Bir yanımda bahar bir yanımda hazan vardı sanki. Tophane’de ağacın dallarından sıyrılıp yere dökülen yaprakları belediye görevlisi süpürüp çöp kovasına attıkça mevsimsel olsa gerek bir hüzün nezlesine tutuldum.

Bursa’ya kuşbakışı göz gezdirdiğim de içimdeki hüzün derinliğim bir o kadar daha arttı. İlk kez görmeme rağmen şehir tamamen tanıdık, bense şehre bir o kadar yabancı geldim.

Her şeyi ile “biz” kokan şehirle tanışmakta geç kalmışlığımın telaşı ile çayımı yarım bıraktım. Ve daldım “Bursa’da zaman ”na nispetle “Bursa’da Mekân”ın arasına.

Beni kendine çağıran şehrin her köşesinde bir tanıdığa rastladım. Her köşede bir cami, bir hamam, bir türbe yâda çeşme çıkıverdi karşıma. Ve hemen hepsinin yanı başında asırlık çınar ağaçları bulunmakta.

Üç kıtaya dal salan Osmanlının bütün ulu çınarları sanki burada toplanmışlar. Sonsuz bir rüyanın düşüne dalmış genç delikanlı Osman Bey hala rahlesinde edeple Kur’an okuyor. Hemen yanı başında Orhan Bey kulak vermiş o sonsuz çağrıya. Öte tepeden Yıldırım Beyazıt bir başka tepeden II. Murat cüz sürüyor Osman beyi dinlerken.

Topraklardan çok gönülleri fetheden Sultanlar sultanı Emir Sultan, peygamberin vasiyetini yerine getirmenin huzurunu yaşıyor. Hz Muhammed (SAV) açtığı ışık kapısından gelip konmuş Bursa’ya. Onun Bursa ve Yıldırım Beyazıt’ın kızı ile nikâhı Hz Muhammed (SAV) tarafından kıyılmış mana âleminde.

Ateş olmayan fırında ekmek pişiren Somuncu babanın sırrı ortaya çıkınca çekip gitmiş uzaklara. Ancak o gitmesini bilmiş biz kalmasını bilememişiz bu topraklarda.bursa22

Her taşı ile Osmanlı kokan Ulu camiinin peygamber sevdalısı mevlit şairi Süleyman Çelebi’nin Kabrini ararken anladım geçmişe yabancı kalışımızı. Çekirgede bir yabancı olarak bir bankanın güvenlik görevlisine “Buralarda Süleyman Çelebinin Türbesi varmış. Tam olarak nerede?” Diye sordum. Koca bir “bilmiyorum” kelimesi dökülüverdi ağzından. Biraz hüzünle daha bir kaç adım atmıştık ki bankanın yanı başındaki Süleyman Çelebi’nin türbesini gördük. Türbe oysa bize ne kadar yakınmış/uzakmış sonradan fark ettim. Yanı başındaki değeri bilmemesi bir neslin hüzün verdi bana.

Önceden görmediğim tanıdık bu şehrin yabancısı olmak ağır geldi bana. Yorgun çınarlar, başı dumanlı Uludağ’a inat bakımlı ve dimdik ayakta duran minareler, hanlar, hamamlar hüznümün bir yarsını aldı götürdü. Her yerde dimdik ayakta duran geçmişin taş duvarlarına yaslanıp Bursa’yı yaşamak arzusu geldi içime.

Hani bilirsiniz Bursa Kadısı iken mahkemede görüşülen bir davadan sonra “Yokluk kapısının” üstadı Üftade hazretlerinin dergâhına koşar Aziz Mahmut Hüdai hazretleri. “Dünyalıklarını çıkar gel” Der yolun yokuşunu bilen üstat.
Çıkarır dünyalıklarını dalar kaftanı ile Bursa sokaklarına, omzunda ciğer arkasında kediler yıkılır nefis, yükselir Hüdai. Yokluk kapısından girip varlık sarayına girer gönül insanı.bursa23

Mimarisi, tarihi dokusu ile küçük bir İstanbul’u andıran büyük tarih şehrini gördükten sonra. Yokluk kapısını çalmak, Dünyalık urbasını çıkartıp Yeşil Bursa dergâhına kurulmak istedim. Bursa’yı yaşamak ve yazmak, yazmak ve yaşamak istedim.

Yeşil Türbenin duvarlarında tutunan turkuaz mavisi bir çini olmayı, Bursa’da zamanla, mekânın kucaklaşmasını her gün ne kadar izlemek isterdim.
Dünyalıklara takılıp kaldım. Olmadı. Kim bilir belki bir gün diyebildim.

Bursa’da birkaç günlük gölge oyununda ne bilge Hacivat ne hayatı alaya alabilecek Karagöz olabildim. Gönül defterimde iliştirilmiş birkaç not, Tophanede yarım kalan çay, geçmişle doya doya yaşanamayan bir aşk-ı ukde kaldı.

bursa24

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *