Ashab-ı Kehf EskişŸehir’de Mi?

magara.jpgCEYDA FİDAN Kur’an-ı Kerim’de konusu anlatılan ve yedi inanan gencin (Ashab-ı Kehf) 309 yıl uyuması ile ilgili olarak Han ve Yazılıkaya’da bir mağŸarada kaldıkları yönünde izler olduğŸunu belirten ESOGÜ İlahiyat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet MaksutoğŸlu’nun bu söylediğŸi ispatlanırsa EskişŸehir hem İslam hem de Hıristiyan ö¢lemi için önemli bir yer olacak.Ashab-ı Kehf ile ilgili birçok söylenti oldu şŸimdiye kadar nerede oldukları ile ilgili. Kimisi Tarsus, kimisi AfşŸin kimisi Efes’te dedi. Ancak mağŸaranın yeri kesin olarak bir türlü bulunamadı.

Kur’an-ı Kerim’de o dönem Hak dini olan HıristiyanlığŸı benimsemeyen baskıcı guruplardan kaçan7 inanmışŸ gencin bir mağŸaraya sığŸındığŸı ve bu mağŸarada bir gece uyumak için gözlerini kapattığŸı daha sonra ise 309 yıl sonra uyandıkları açık olarak anlatılıyor.Bu mağŸaranın EskişŸehir’de olduğŸunu ifade eden ESOGÜ İlahiyat Fakültesi eski dekanı MaksutoğŸlu, “Han’da yeraltı şŸehri olduğŸu ve Ashab-ı Kehf’in orada söylemleri üzerine Han’a gittik, baktık. Bunun ispatlanması için bir ekip kurulmalı.1 yıl boyunca güneşŸ takip edilmeli. İslam’a göre tek bir din var. Hz. ւdem€™den Hz. Muhammed’le son şŸeklini almışŸtır. Kendine Hıristiyan diyenler Hz. İsa’ya tabi idi. Hz. İsa’da Müslüman€™dı, O da Müslüman peygamberdi.

İslam yayılırken o inananlar baskılar sonucu mağŸaraya sığŸınıyorlar ve 309 yıl kalıyorlar. En az1 yıl çalışŸma yapılmalı çünkü Kur’an-ı Kerim’de güneşŸi size dokundurmuyorduk eğŸip geçiyorduk diye bir ayet-i kerime geçiyor. Yani güneşŸ onları rahatsız etmesin diye çünkü 309 yıl mağŸarada kalıyorlar. O hangi tarafa bakıyor, hangi mağŸaranın ağŸzı o tarafa doğŸru bunları belirlemek gerekir.Ayrıca Kur’an-ı kerim’de yedi uyuyanlara Ashab-ı Kehf vel-Rekim deniyor.

 Rekim yazılı, Kehf mağŸara gibi bir yer anlamına geliyor. Frigya vadisi tüm olarak bu Bölgede olduğŸu ifade ediliyor önemli olan 1400 sene önce İstanbul’u fethetmeye giden İslam Orduları o Bölgeden geçmişŸler ve Ashab-ı Kehf burada diye dua etmişŸler. şžu anda orada kazılar devam ediyor. Han ayrıca ipek yolu üzerindedir. bu mağŸaralar yer altında olacak. fiziki değŸişŸimler nedeniyle toprak altında kalmışŸtır.hoşŸa gitmeyen bir durumda o Bölgede yabancılar çalışŸma yapıyor.yabancılara güvenmiyorum.” dedi..Umarım gerekli yerler en kısa zamanda üzerlerine düşŸen görevleri yaparlar da bir tarihimiz daha elimizden uçup gitmez. EğŸer bu iddia doğŸru ise EskişŸehir bir kültür ve turizm kenti olma da öne geçebiliri ve bu da biraz daha fazla turist demek en önemlisi de açık hava müzesi olan Anadolu’nun kendini ortaya koyması demektir€¦

cecefdn_hehe@hotmail.com

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *