BURSA BİR KÜÇüK İSTANBUL

bursa3.jpgosman gazi türbesiDağŸınböğŸrüne serpişŸtirilmişŸ binlerce camii, türbe, han hamam motifleri ile süslenmişŸ bir Osmanlı halısı gibi durur karşŸımızda Bursa. Her sokağŸında, her taşŸında bir Osmanlı motifi görmek mümkün tarih denizi bu şŸehirde.
Sonbahar hüznünün yapraklardan düşŸtüğŸü mevsimde karşŸılıyor bizi şŸehir. Üzerlerine basılıp geçerken incindiklerini düşŸündüğŸüm çınar yaprakları, çizilmişŸ bir plağŸın çıkardığŸı acıklı ses gibi ayaklar altında inliyor.
Ulu cami müezzininin okuduğŸu ezan karşŸılıyor bizi. ևağŸrıya uyarak camii kapısından giriyoruz içeri. Kapı denildiğŸinde sıradan bir kapı anlaşŸılmasın. Dört kapısı olan caminin her kapı portalı başŸlı başŸına bir sanat eseri. Camii içindeki mimarinin heybetini ve ince zevkli dekorlarını da taç kapıdan anlamak mümkün.
Alınların secdeye gittiğŸi bu mabet görkemi ve mütevazı işŸlemeleri ile karşŸılıyor bizi. Ortasında ki şŸadırvan suyunun çıkardığŸı ses fatihalara karışŸıyor. DışŸardan caminin pervazlarına konan güvercinlerin €œhu€ları namaz sonrasındaki dualara eşŸlik ediyor.
Sultan Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılan camiinin içerisinde görülen şŸadırvanın anlatılan birde öyküsü var. Cami yapılırken arsalar sahiplerinden alınmışŸ. Ancak bugün ki şŸadırvanın bulunduğŸu arsanın sahibi olan kadın arsasını vermek istememişŸ. İbadetin amacının yaratıcının rızasını kazanmak olduğŸunu bilen padişŸah, €œRıza olunmayan yerden rıza alınmaz€ diye düşŸünerek kadının arsasının bulunduğŸu yere şŸadırvan yaptırtmışŸ. Bu olaydan sonra iç mimarisinde şŸadırvan bulunan camiler inşŸa edilmişŸ. Hayattaki her zorluk aslında bir sanata dönüşŸmüşŸ.
Camii çıkışŸında ulu caminin hemen altındaki Emirhan€™dan gelen güzel kokuları takip  ederek  hana giriyoruz. Kitapların ve hediyelik eşŸyaların ortasında çayını yudumlayan insanlar çekiyor dikkatimizi. Kaybedecek zaman olmayınca çayı içme arzumuzu başŸka bir güne saklıyoruz.
Uzunca bir dağŸın eteğŸine dizilmişŸ eski Bursa€™nın her sokağŸında bir Osmanlı karesi yakalamak mümkün. Bursa eserleri ve tarihteki Osmanlı başŸkentlerinden olması sebebi ile küçük bir İstanbul olarak duruyor karşŸımızda. Bu özelliğŸinden olsa gerek biraz daha hürmetle eğŸiliyoruz şŸehrin tarihi önünde.
Bursa€™yı gezenlerin en çok dikkat ettiğŸi noktaların başŸında elbette türbeler gelmekte. Türbeler varlıkları ile her yanı kuşŸatmışŸ. Bursa€™daki Osmanlıdan kalma türbe yoğŸunluğŸunu görünce ister istemez geleceğŸin tarihçilerine şŸu tespiti bırakmak geliyor içimizden, €œOsmanlının Türbeleri, Cumhuriyetin heykelleri kalmışŸ yorgun zamanların ardına hediye€ ister istemez gelecek Osmanlıyı Türbeleri, cumhuriyeti ise heykelleri ile anımsayacak.
Her türbenin yanına bir camii yapılmışŸ ya da her caminin avlusuna bir türbe yapılmışŸ gibi Bursa€™da. Bütün türbeler bugün bir tepeden Bursa€™yı gözetliyorlar.bursa2.jpg
Burada türbelerde belki kendi içinde guruplara ayrılmakta. İstanbul€™dan sonra Osmanlı PadişŸahlarının kabrinin en çok bulunduğŸu şŸehir Bursa. Osmanlıya adını veren Osman bey ve Orhan bey€™in türbeleri şŸehrin en orta yerinde zirvede bulunmakta. Tophane Parkı olarak bilinen tepeye çıkıyoruz. Park girişŸinde sol tarafımızda Osman bey sağŸ tarafımızda oğŸlu Orhan beyin türbeleri duruyor. Osman beyin türbesine sığŸınmışŸ kurtuluşŸ savaşŸı şŸehitlerinin kabirlerini de görmemiz mümkün. Hemen karşŸımızda saat kulesi zamanların insanlar ve Bursa için nasılda ilerlediğŸini gösteriyor.
Bursa kuşŸatmasının devam ettiğŸi sırada Osman Gazi oğŸlu Orhan Bey’e şŸehir içindeki kubbeli yapıyı göstererek “OğŸul; ben öldüğŸüm vakit beni Bursa’da şŸol gümüşŸlü kubbenin altına koyasın” diye vasiyet etmişŸtir. Bu kubbeli yapı Hıristiyanlara ait şžapelmişŸ. Bursa Fethedilince burası mescide çevrilmişŸ Osman bey ölümünden sonra buraya defnedilmişŸtir.
Orhan bey€™in türbesi de şžehrin metropolit manastırı olan Saint Elias manastırı olan binana da gömülüdür.
Osman gazi ve Orhan bey in bulunduğŸu türbeler 1855 depren neticesinde yıkılmışŸ, Osmanlı padişŸahlarından 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından bugün ki hali ile yeniden yaptırılmışŸ. Osmanlı çınarını tohumunu Anadolu€™ya atan baba ve oğŸul yan yana istirahat etmektedir.
Tophane parkındaki çınar yapraklarını, süpürgesi ile temizleyen görevlinin süpürdüğŸü yapraklar değŸil sanki zamanmışŸ gibi geliyor insana.
Bursa€™nın en iyi görüntülendiğŸi bu tophane parkındaki saat kulesinin hemen altında gelecekleri ile ilgili bilgiler arayan liseli öğŸrencilerin falcılardan medet umar durama düşŸtüğŸünü görmekte bizi bir hayli üzüyor.
Her yanına tarih sinmişŸ şŸehri birde bu Tophane parkından izliyoruz. şžehir en iyi buradan görünüyor dersek yanlışŸ olamaz.
Tophane parkından sonra görülmesi gereken Yıldırım Beyazıt ve I. Murat Türbeleri var. Onlarda adları ile anılan camilerin bahçelerindeki türbelerinde sonsuzluğŸa uzanmışŸlar. Gününü denk getiremediğŸimiz için türbeleri dışŸardan görmek durumunda kalıyoruz.
PadişŸahlarının türbelerinin olduğŸu Bursa€™da aynı zamanda PadişŸahlardan daha büyük ilgi gören YeşŸil Türbe ve Emir Sultan Türbesi şŸehrin mana padişŸahları olmuşŸ. Mübarek kabul edilen gece ve günlerde buralar Bursalılar tarafından dolup taşŸmakta.
Onların yanında Üftade hazretleri, Mola Fenari hazretleri, Mevlit şŸairi Süleyman Çelebi hazretlerinin türbelerini de geziyoruz.
Her birinin kendine göre farklı bir özelliğŸi var. En güzeli ve en öenmlisi insanlar türbelere sahip çıkarak geçmişŸine saygı duyuyor. Dikkatimizi çeken noktaların başŸında ise batıl inanışŸlara yer yok burada.
Bursa camileri, türbeleri yanında; Koza Hanı, Fidan Hanı, Pirinç Hanı, İpek Hanı, Geyve Hanı, Emir Hanı gibi hanları da Osmanlı medeniyetinin estetik ve ihtişŸamını yansıtıyor. ևoğŸu bugün alışŸ verişŸ merkezi, çay bahçesi olarak kullanılan hanlar Bursa€™ya gelecek yolcularını beklemekteler.
Her sokağŸın başŸında karşŸımıza çıkan Osmanlı mimarisi evler ise şŸehre derinlik katarken bize de huzur veriyor. İnsanı yormayan mimarisi ile hala canlılığŸını sürdürüyor.
Bursa diyince kışŸ aylarında akla gelen yerlerin başŸında UludağŸ gelse de kar henüz dağŸlara düşŸmediğŸi için Uluda🀙ı başŸka bir kışŸa bırakıyoruz.saat kulesi
Her attığŸımız adımda bir başŸka tarih sayfası açılıyor önümüze. Bursa sokaklarında dolaşŸırken dik ve yokuşŸ sokak aralarındaki gördüğŸümüz eserler önce bize kendimizi kaybettiriyor. Sonrasında o eserlerin varlığŸında tekrar kendimizi buluyoruz.
Bursa€™ya ne zaman ve hangi yaşŸta gidilirse gidilsin, her gidişŸ geç kalınmışŸlık hissi veriyor insana. Neden daha öncesinde gelmedim derken, neden daha fazla kalamadığŸımın da hüznünü yaşŸıyorum içimde.
Her mevsim kendine özgü güzellikler taşŸıyor yüreğŸinde Bursa. Ben Bursa€™ya çınarlar yaprağŸını dökerken vardım. Sizler belki çınarlar yeniden filizlenirken baharda uğŸrarsınız küçük İstanbul€™a.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. sercan 27 Şubat 2007 at 20:26

    yeşŸil bursa harika bir şŸehir. uludağŸdan bahsetseydiniz keşŸke.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *