British Museum, Dünyanın En Büyük Hırsızlık Müzesi

British Museum, Dünyanın En Büyük Hırsızlık Müzesi

İngiltere denildiğinde akla Londra, Londra denildiğin de ise akla ilk gelen British Musem’dir. Dünyamın en pahalı şehri olan Londra’da British Museum ücretsiz gezilebiliyor. Bu müzeyi gezdiğimde aklıma ilk gelen soru “Her şeyin pahalı olduğu şehirde neden British Museum ücretsiz?” oldu.

 

Yedi milyondan fazla eserin bulunduğu  British Museum Birleşik Krallık’ta en büyük müzesi aynı zamanda dünyanın da en büyük müzelerinden birisidir. Dünyada hemen her yerinden her medeniyete ait eser bu müzede bulunuyor. Müzenin en eski eseri iki bin yıl öncesine kadar dayanıyor.

British Museumfirevun

British Museum Sir Hans Sloane koleksiyonundan bağışladığı  71.000 eser ile 1753 yılında kurulmuştur.

 

Bugün British Museum Londra’nın en turistik mekanlarından birisidir. Müzeyi gezmek için en az bir günü ayırmak gerekiyor. Detaylı bir gezi için ise günler gerekiyor.

 

Her gün binlerce turistin ücretsiz gezdiği müzeyi ziyaret ettiğimizde salonlar, kafeterya, kitap satış noktaları  ve sergilenen eserler insanı büyülüyor.

 

Bu büyülü müzedeki eserleri gördüğümüzde dünyanın hemen her cm karesinden nerede ise bir eser görmek mümkün.

 

Müzenin İslam ve Anadolu ile ilgili bölümlerini gezdiğinizde hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Bizim müzelerimizde bulunmayacak bize ait eserleri görebiliyorsunuz. Bir cami minberindeki çiniden, biz bulmadan British Museum’da sergilenmiş mozaiği görmeniz mümkündür.

British Museum11

Müzede bulunan Elgin Mermerleri olarak adlandırılan eserler Atina’dan götürülmüş. Bahaneleri ise çok ilginçtir.Earl Elgin adlı diplomat bu eserlerin  Türk tarafından daha fazla zarar görmesini önlemek için, “bu eserleri sözde izin alarak ülkesine götürmüş. Koleksiyonu ilk başta kendi evinde sergilemiş. 1816 yılında Avam Kamarası satın alarak British Museum devretmiştir.

 

Uzak doğudan, orta doğuya, Mısırdan Anadolu’ya uzanan eserleri görebiliyorsunuz. Ve en ilginci Avrupa’dan özellikle İngiltere’den nerede ise eser görmek mümkün değil. Saat koleksiyonu, fabrika makine parçaları, viza kartları Avrupa’nın eserlerini oluşturuyor.

British Museum4

Peki dünyanın bu yedi kıtasından eserler buraya nasıl gelmiş. İşte burası yuvarlak bir ifade ile “Bağış” ile geçiştiriliyor.

 

Gerçek olan bir şey var ki bugün zenginliğini sömürgelerine borçlu olan Avrupa ve bunların en büyüğü İngiltere Müzelerinin zenginliğini de sömürgelerine borçludur.

British Museum10

Yıllarca sömürdükleri bölgelerden  elde ettikleri eserler British Museum en büyük eser temin mekanizmasını oluşturmuştur.

 

Yine özellikle uzak doğu ve orta doğu ülkelerine misyonerlik faaliyeti altında giden din adamları eserlerin Avrupa’ya gitmesinde büyük rol oynamışlardır.

 

Kaçak kazılarla ile bulunan eserler aracıların yardımı ile İngiltere’ye ulaştırılmıştır.

 

En büyük eser temini ise savaş bölgelerinde ki kargaşalardan yararlanarak eserler buraya taşınmıştır.

 

Savaş bölgelerindeki tarihi eserlerin korunmasına yönelik Lahey Sözleşmesi’ne imza atmayan İngiltere en son Suriye’de İŞID tarafından yağmalanan eserleri koruma altına aldıklarını açıkladı. British Museum’dan yapılan açıklamaya göre, eserler korunacak ve savaştan sonra ülkeye iade edilecek.”denildi. Koruma kılıfı ile Suriye’deki tarihi eserlerde çalınmış ve gasp edilmiş oldu.

British Museum9

 

Bugün British Museum’da bulunan eserlerin sahibi olan ülkeler eserlerini geri alsa müzede eser kalmayacaktır.

 

Bu durum gösteriyor ki British Museum ve Avrupa’da ki çoğu Müzeler hırsızlık müzesidir.

Dünyadan çalınan eserler burada sergilenmektedir.

 

Başta sorduğum soruya gelince Dünyanın en pahalı şehrinde ücretsiz müze ziyaretinin hikmeti İngiliz centilmenliğinden olsa gerek. İngilizler hal dili ile şöyle diyorlar. “Ey dünyalılar ülkemize hoş geldiniz. Bizler British Museum’da sizden çaldığımız eserleri sergiliyoruz. Ayıp olmasın diye eserleri ücretsiz görebilirsiniz. Malınız gibi ücretsiz gezin ”

British Museum8

Bugün Birleşmiş Milletler (BM) de güçlünün sesi çıkıyor. Dünya dengeleri değiştiğinde dünyalılar  eserlerini çalan İngilizlerden geri alacakları kararları çıkartmalıdır.

 

Yolunuz Londra’ya düşerse bu dev müzeyi ücretsiz gönül rahatlığı ile ziyaret edebilirsiniz. Çünkü sizi ülkenizin eserleri…

 

British Museum7

 

 

 

 

British Museum5 British Museum3 British Museum2

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *