Bolu Yeşil Ve Mavi Dolu

Bolu Yeşil Ve Mavi Dolu

Göller diyarı olan Bolu, turizm potansiyelinin oluşmasını ve ülke çapında duyulmasını sağlayan etrafı yeşil, çam ve köknar ağaçları ile zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.

Yaz ve kış sporları için elverişli, dinlenme tesisleri ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Bolu’da kış turizmi, av turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi ve yayla turizmi alanlarında yoğun olarak faaliyette bulunulmaktadır.

 

 

 

 

GÖLCÜK

Gölcük’e Bolu’dan 15 kilometrelik asfalt yolla ulaşılıyor. Abant’tan daha küçük olan Gölcük Gölü, denizden 950 metre yükseklikte. Gölcük’ün manzarası kartpostalları aratmıyor. Doğal güzelliğiyle insanı büyüleyen Gölcük, genelde günü birlik tatilcilerin uğrak yeri. Gölcük’te Çevre ve Orman Müdürlüğüne ait bir köşk var, ancak konaklama imkanı bulunmuyor. Dar ve derin bir vadinin heyelan sonucu tıkanmasıyla oluşan Sülüklü Göl, bitki örtüsüyle yeşil ve mavinin buluştuğu bir yer. 820 metre yükseklikteki Sünnet Gölü, 18.75 hektar büyüklüğünde. Göl etrafında kızılcık, dağ nanesi, kalabak yaprağı, dağ fındığı ve böğürtlen yetişiyor. Sünnet Gölü’nde konaklamak için bir de otel bulunuyor. Göle kamp yapmak için gelmek isteyen tatilciler, yiyecek ve içeceklerini yanlarında getirmeliler.

 

ABANT

Bolu’nun gözbebeği Abant’ta beş yıldızlı iki otelin yanı sıra çadır kurmak isteyenler için kamp alanları da yer alıyor. Dört mevsim tatilcilerin akınına uğrayan Abant’ta tatilciler, temiz havada rengarenk açan çiçekler ve yeşilin binbir rengi içinde faytona ve ata binerek, göl kenarında mangal yaparak, balık tutarak ve yürüyüş yaparak tatilin keyfini çıkarıyorlar. Bolu’nun 42 kilometre kuzeyindeki milli parka, Ankara–İstanbul karayolunun 152. kilometresindeki Yeniçağa ve 190. kilometresindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu–Yedigöller güzergahı karla kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa–Mengen–Yazıcık üzerinden yapılır.

 

 

YEDİGÖLLER

2 bin 19 hektar büyüklüğündeki Yedigöller havzasında, aralarında yaklaşık 100 metre mesafe bulunan yedi göl bulunur. Yedigöller’de ayrıca, dilek çeşmesi ve gülen kaya gibi yerler de görülebilir. Yedigöller’de Çevre ve Orman Müdürlüğüne ait konaklama yerleri ve çadır kamp alanları da yer alır. Yedigöller’de konaklayanlar, sabah saatlerinde göl kenarlarında yabani hayvanları görebilirler

 

 

SEBEN GÖLETİ

Bolu’nun Aladağ Yaylası’na yapılan ve bitme aşamasına gelen Seben Göleti, Abant Gölü’nün yedi katı büyüklüğünde. Seben Göleti, piknik yapmak ve balık tutmak isteyenlere imkan sağlıyor.

 

 

GÖLKÖY BARAJ GÖLÜ

Bolu’nun 10 km. batısında, Bolu ovasını sulama amacıyla Büyüksu ve Mudurnu çayları üzerinde yapılmıştır. Su seviyesi yüksek olduğunda alanı 185 hektarı bulmaktadır. Çevresi ormanlarla kaplı olan gölde çeşitli balık türleri vardır. Şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeni ile piknik yapmak ve olta ile balık avlamak isteyenler tarafından yaz aylarında çok rağbet görmektedir. Son yıllarda yapılan çevre düzenlemeleriyle Gölköy’de; spor alanları, yürüyüş yolları , tuvaletler, kafeterya ve piknik alanları oluşturulmuştur.

 

ALADAĞ GÖLETİ

Bolu’nun 30 km. güneyinde Aladağ yaylaları ve İzcilik Kampı yanındadır. Göl çevresinde ve yaylalar arasında trekking, piknik ile su sporları ve sportif olta balıkçılığı için ideal olan gölün alanı 8 Hektardır. Doğa güzelliği ve temiz havasıyla özellikle yaz aylarında insanların akın ettiği bir yerdir.

 

YENİÇAĞA GÖLÜ

Bolu – Ankara Karayolu üzerinde, Yeniçağa İlçe merkezinde bulunan göl, bir çanak gölüdür. 990 m. yükseltideki göl, 2780 dekarlık bir alanı kaplamaktadır. En derin yeri 12 m.dir. Çeşitli göl kuşlarının olduğu göl, avcılar için uygun bir avlanma yeridir. Tatlı su balıklarından sazan, karabalık ve kerevit çıkan gölde olta ile balık avlanabilmektedir.

 

KARAMURAT GÖLÜ 

Mudurnu’nun 30 km. kuzeybatısında Akyazı yolu üzerinde olan göl, Karamurat Köyü yakınındadır. Gölün üç tarafı dağlarla çevrilidir. Dipten kaynayan ve vadilerden akan sular ile beslenir.

 

ÇUBUK GÖLÜ

Göynük’ün 11 km. kuzeyindedir. Kıyısında Çubuk Köyü bulunan, etrafı güzel çam ormanları ile kaplı Çubuk Gölü 15 hektar genişliğinde ve ortalama 13 m. derinliğindedir. Gölde çok lezzetli sazan ve alabalıkları olta ile avlamak serbesttir.

 

SÜLÜK GÖLÜ

Mudurnu İlçesine 50 km. uzaklıkta bulunan göl , Mudurnu – Akyazı yoluna 9 km.’dir. Akyokuşkavağı Köyü sınırları içerisindedir. Milli Parklarca koruma altındadır ve el değmemiş bir güzelliğe sahiptir. 6 Hektar alanı olan göl, özellikle yaz aylarında doğa severlerin akınına uğramaktadır.

 

SÜNNET GÖLÜ

 

Göynük’ün 27 km. doğusunda, Erenler ve Korudağ Tepeleri arasındaki derin vadinin heyelanla tıkanması sonucu oluşan ve 820 m. yükseltide olan Sünnet Gölünün alanı 18 hektardır. Civarındaki derelerden ve kaynaklardan beslenir. Derinliği 22 m.yi bulur. Gölde bulunan mercan ve alabalıkların olta ile avlanması serbesttir. Özel sektörce işletilen 45 oda 115 yatak kapasiteli şirin bir konaklama tesisi bulunmaktadır. Çevresinde piknik, yürüyüş ve bisikletle gezinti yapılabilmektedir. Sünnet Gölü Tesisleri Tel: 464 12 02

 

ÇAYKÖY GÖLETİ

Göynük ilçesinin 20 km. güneyinde Çayköy yakınındadır. Çevresi ormanlarla kaplı olan gölette sportif olta balıkçılığı ve piknik yapılabilir.

 

KARAGÖL

Kıbrısçık – Beypazarı yolu üzerinde bulunan Karagöl, 1 hektar genişliğinde oldukça derin bir göldür. Çevresi tamamen ormanlık olan gölde kamp yapmak için çok güzel yerler vardır

 

KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya Bolu’nun güneydoğusunda, Köroğlu Dağları’nın üzerinde yer almakta. Kayak merkezi, Alp disiplini ve Tur kayağı için uygun koşullara sahip. Kartalkaya Kayak Merkezinin kayılabilen alanı bin 850 – 2 bin 200 metre yükseklik kuşağında bulunuyor. Yarı ılıman bir iklime sahip bölge çam ormanlarıyla kaplı. Kartalkaya Kayak Merkezinde Aralık ayı başlarından mart ayı sonuna kadar kayak yapılabilmekte. Kayak merkezinde 3 metreye kadar kar görülebiliyor. Kayak merkezinde dört adet beş yıldızlı otel bulunuyor.

 

 

MENGEN

Bolu’nun Mengen ilçesinden yetişen aşçılar, sadece Türkiye’de değil, dünyada da adını duyuruyor. Bolu’ya gelenlerin tadına bakması gereken lezzetler arasında yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, acı su bazlaması, çantıklı pide, kedi batmaz, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, keşli cevizli erişte, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavı, kabak hoşafı, palize, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, Bolu Beyi tatlısı ve uğut tatlısı bulunuyor

 

 

TARİHİ YERLER

 

Antik Şehirler

 

Hisartepe, Kargatepe, Fırkatepe ve Uğurlunaip Tepesini kapsayan alanda kurulmuş olan Bithinium Claudioa Polis şehrinin tarihi ise 1978 yılı Hisartepe kazısında ortaya çıkan bulgulara göre MÖ.VII.Yüzyıla kadar gitmektedir. Helenistik dönemde Bithynia Kralı Ziaelas’ın (MÖ.255-235) doğu seferi sırasında ele geçirilerek Bithynia Krallığına bağlanan şehir o dönemde imar edilmiş ve şehre Bithinium ismi verilmiştir.

 

 

1978 yılı Hisartepe kazısında bulunan Geç Helenistik döneme ait seramik parçaları dışında, Bithynia dönemi şehrine ilişkin başka bir buluntu şu ana kadar ele geçmemiştir. MÖ.74 yılında Roma hakimiyetine giren şehrin adı Roma İmparatoru Claudius’un (MS 41-54) adına izafeten Claudio Polis olarak değiştirilmiştir.

 

 

Günümüz yerleşiminin, antik şehrin üzerinde kurulması nedeni ile ayakta kalmış hiçbir yapı bulunmamaktadır. Ancak, 1978 yılı Hisartepe kazısında, Roma İmparatoru Hadrian (MS 117-138) tarafından yaptırılmış olan Antinous Tapınağına ait mimari parçalar bulunuş, Hisartepenin güney yamaçlarında ise Antik Tiyatro’ya ait bazı izler tespit edilmiştir.

 

 

Antinous Tapınağına ait sütun, arşitrav ve friz parçaları ile Antik Tiyatro’ya ait kitabeli bir friz paçası halen Bolu Müzesinde sergilenmektedir. Geçmiş yıllarda, şehrin muhtelif yerlerinde yapılan inşaatlara ait temel harfiyatlarında Roma dönemine ait heykeller, mimari parçalar ve mezar stelleri bulunmuştur.

 

 

1995 – 1997 yılları arasında Bolu Merkez Sümer Mahallesi ve Karaçayır Mahallesinde bulunan üç ayrı parselde, Bolu Müzesince yapılan kurtarma kazılarında toplam 30 adet Roma dönemi lahit ve tuğla mezarı açığa çıkarılmıştır. Mezarlarda bronz sikkeler, pişmiş toprak koku kabı ve kandiller, gözyaşı şişeleri gibi çok sayıda mezar hediyesi ele geçmiştir.

 

 

MS.2-3 Yüzyıllara tarihlendirilen söz konusu mezarların yayılma alanları göz önünde bulundurulduğunda, Roma dönemi nekropolünün bu kadar geniş bir alanı kapsaması, antik Claudio Polis’in büyüklüğü konusunda da fikir vermektedir. Sümer Mahallesinde yapılan kazıda bulunan mezar hediyeleri, Roma dönemi yine Bolu Müzesince şehir içinde yürütülen çalışmalarda, 1995 yılında Belediye Su İşleri Binası önünde, Claudio Polis kentine ait tek örnek olan küçük bir mozaik taban döşemesi ve 1996 yılında Büyükcami Mahallesi Katlı Otopark yanında büyük blok taşlarla inşa edilmiş Roma Yolunun 15 Metrelik bir bölümü açığa çıkarılmıştır. Ayrıca, Bolu Şehir Merkezinde Erken Hristiyanlık dönemine ait içi fresk süslemeli Hypoge’lere rastlanmaktadır. Şehirde Bizans döneminden kalma izler bulunmakta ve bu döneme ait bazı eserler Bolu Müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Seben Kaya Evleri

Bolu ili, Seben ilçesinde birbirine yakın aralıklara, kayalara oyularak yapılmış çok sayıda evden oluşan yerleşim yerleri mevcuttur. Bunlardan en önemlileri Alpagut köyü – Muslar mahallesi, Çeltikdere, Karca, Solaklar, Hoçaş ve Kaşbıyıklar köylerinde bulunmaktadır. Kaya evlerinden oluşan yerleşim yerinde, kırmızı boyalı haç işaretlerine rastlanması; bazı evlerde şapel, rölik çukuru gibi uygulamalara yer verilmesi; Seben Kaya Evlerinin Erken Hıristiyanlık Döneminden, Orta Bizans Dönemine kadar kullanılmış olabileceğini akla getirmektedir.

 

 

 

 

Solaklar Kaya Evleri

Solaklar Köyü yakınında bulunan bu mağaraların ilçeye uzak- lığı 3 km civarındadır. Burada bulunan kaya evlerde 4-5 katlı birer Firik evidir. Dağ yamacında olduğundan tırmanmaya müsaittir. Ulaşımı kolaydır.

 

 

 

 

Çeltikdere Bizans Kilisesi

Seben ilçesi, Çeltikdere köyü yakınında bulunan kilise Orta Bizans Döneminin (M.S. 842 – 1204) klasik dini mimari şemasına uygun olarak haç biçiminde inşa edilmiştir. 9×13 m. ölçülerinde bir oturma alanına sahip olan kilise kesme taş ve tuğladan inşa edilmiş olup, batısındaki girişte narteski, doğusunda ise dışa taşkın 3 apsisi mevcuttur. Oldukça iyi korunmuş durumdadır.

 

 

 

 

 

Yukarı Taşhan

Aşağı Taşhan’ın kuzeyinde yer alan Yukarı Taşhan giriş kapısı üzerindeki kitabeye göre 1219 H.(1804) tarihinde Serbevvab Hacı Abdullah Ağa tarafından yaptırılmıştır. 2 katlı açık avlulu bir handır. Avlu etrafını saran kare kolon payeler ve yuvarlak kemerlerin teşkil ettiği revaklar çapraz tonoz örtülüdür. Revakların arkasında odalar sıralanmaktadır. Doğu yönünde beden duvarlarında çıkıntı teşkil eden cümle kapısı yuvarlak kemerli büyük bir eyvan şeklinde avluya açılmaktadır. Cümle kapısının iki yanında kemerli 2 dükkan bulunmaktadır.

 

 

 

 

Akşemseddin Türbesi

Göynük ilçesi, Gazi Süleyman Paşa Camisi avlusunda bulunmaktadır. Büyük ilim adamı ve Fatih Sultan Mehmed’in hocası olan Akşemseddin, 1459 tarihinde vefat ettikten sonra 864 H.(1464) yılında türbesi yapılmıştır. Altıgen planlı türbenin kesme taştan yapılmış beden duvarlarının her kenarında sivri kemerli niş içinde dikdörtgen ve ağaç söveli pencereler yer almaktadır. Pahlı saçak silmeleri ile nihayetlenen beden duvarları üstten kurşun kaplı kubbe ile örtülüdür.

 

DİĞERLERİ

 

Bolu şehrinde Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı Orta Hamam (1389), 1805’te inşa edilen Taş Han, cami, medrese ve hamamdan oluşan Yıldırım Bayezid Külliyesi (1382, 19. yüzyıl sonunda yeniden inşa edilmiş), Akçakoca ve yöresi: Akçakoca kıyılarında plajlar ve yaz turizmi, Akçakoca şehrinin 3 km kadar batısında Ceneviz Kalesi.

 

Göynük ve yöresi: Göynük şehrinde Süleyman Paşa Camii (1331-1335). Mudurnu ve yöresi: Bizans’ın Bursa tekfuru tarafından yaptırılan Mudurnu Kalesi, kasaba merkezinde cami, hamam ve medreseden (günümüze ulaşamamıştır) oluşan Yıldırım Bayezid Külliyesi (1328).

 

 

NE YENİR?

Bolu’nun fındık şekeri, çikolatası, çam balı, kaymağı, tereyağı ünlü tatlılarıdır. Kabaklı gözleme yöreye özgü hamur işidir.

Mudurnu’nun saray helvası, köpük helvası, Göynük’ün şeker fasulyesi Seben’in elması, üzümü, Mengen’in peyniri yörenin tadılmaya değer yiyecekleridir.

 

 

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. estetik cerrahi 13 Ağustos 2010 at 11:51

    çok güzelmiş.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *