Bayramda baklava alırken nelere dikkat edilmeli

Bayramda baklava alırken nelere dikkat edilmeli

Bayramın vazgeçilmez tadı Baklavalar büyük ilgi görüyor. Baklavanın başkenti Gaziantep’te  Bayramlık baklava günler öncesinden sipariş ediliyor.

Baklava fiyatları Gaziantep’te 6 TL’den başlayıp 40 TL’ye kadar değişiyor. Baklavadaki bu fiyat farkı kullanılan malzemelere göre değişiyor.

Kaliteli baklavada bol fıstık ve sade yağ kullanılırken, ucuz baklavalarda margarin fıstık yerinede bezelye kullanılıyor.

Bayramda ağzınızın tadının kaçmaması için kaliteli baklava almanızı ve bayram öncesinden sipariş vermenizi öneririz.

BAKLAVANIN İYİSİ NASIL ANLAŞILIR ?

 

Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir.

Görme duyusu ile test
İyi baklava, daha vitrinde, tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Eski ustalar, buna 24 ayar altın rengi derlermiş. Ayrıca baklava diri görünmeli, iştah çekmeli.
Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir. İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı.

İşitme duyusu ile test              
İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiğine işarettir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur.

Koku alma duyusu ile test
Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmeli. İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur.

Tat alma ve dokunma duyusu ile test
Baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *