Batı Ortadoğuyu Yağmalıyor

Batı Ortadoğuyu Yağmalıyor

Palmira’dan yağmalanan ve İsviçre yetkilileri tarafından Cenevre limanlarında el konulan eşyalar, üçüncü ve dördüncü yüzyıllara dayanır ve aralarında Afrodit´in bir başı ve cenaze törenine ait iki alçak kabartma vardır.

İsviçreli yetkililer, Cenevre’nin serbest limanlarında depolanan, Suriye’nin antik şehri Palmira’nın yanı sıra Libya ve Yemen’den yağmalanmış kültürel eserleri ele geçirdi.

Sorulan birkaç soru ile temelde her şeyin vergiden muaf tutulabildiği serbest limanlar, son derece güvenli ambarlar sağlar. Cenevre Cumhuriyet Savcısı “Eşyaların büyük çoğunluğu Katar üzerinden İsviçre’ye ulaştı ve yağmacılar tarafından alındı” açıklamasında bulundu. Savcılara göre bu eşyalar 2009 ve 2010’da serbest limanlarda depolandı ve alarm ilk kez Nisan 2013’te gümrük kontrolü sırasında artırıldı. Ne zaman ele geçirildikleri de belli değildi. El konulan nesnelerin beşi Yemen’dendi.

Gümrük bürosu, el yapımı eşyaların gerçek olduğunun uzmanlar tarafından doğrulanması üzerine Bern’deki kültürel yetkililer ile bağlantıya geçti ve Şubat’ta ceza soruşturmasının başlatılmasına sebep oldu. Parçalardan üçü, Mayıs 2015’te ele geçiren IŞİD gruplarının harap ettiği bir UNESCO dünya miras alanı olan Palmira’dan geldi. IŞİD merkez şehrin anıtlarını sistematik bir şekilde yıktığı için dünya çapında şok dalgaları yayıldı.

BM kültür ajansı, geçen yıl, tehlikede olan Dünya Mirası alanları listesinde, çatışmada zarar görmüş Yemen’in iki antik kenti Sanaa ve Shibam’a yer verdi. UNESCO, birçok İslami siteleri ve çok katlı sıkıştırılmış toprak evleri ile tanınan Sanaa’nın, İran destekli isyancılar ile kuşatılmış Suudi destekli hükümet arasında “silahlı çatışmalar nedeniyle ciddi hasarın devam ettiğini” söyledi.

Afrodit kalıntıları Libyalıydı ve “Kuzey Afrika’nın Helenleşmesi” olarak nitelendirildi.

Arkeolojik kaçak eşyalar kendi menşei ülkelerine geri dönmeyi beklerken, kalıntıların halka açık sergileneceği Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi tarafından göz kulak olunuyor. Geçen ay Fransız maliye bakanı Michel Sapin, İsviçre ve diğer serbest limanların terörist finansmanla mücadelede “zayıf bir bağ” olduğunu söylüyor.

https://www.theguardian.com/world/2016/dec/03/looted-palmyra-relics-seized-by-swiss-authorities-at-geneva-ports

Tagged with:

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *