Ayvalık ve Cunda Kapılarının Hikayesi

Ayvalık ve Cunda Kapılarının Hikayesi

Denizi, doğal güzellikleri, taş mimari yapıları farklı kültürlere ev sahipliği yapması,  ile Ayvalık ve Cunda/Alibey Adası günümüzde büyük yerli ve yabancı turistlerden fotoğraf ve ressamlardan büyük ilgi görmektedir. Bu ilginin en büyük sebebi mimari yapıların kendine özgü sanatsal  kapılarıdır.

Türk ve Rum mimari anlayışının ortak ve mirası olan evler, camiler, kiliseler, Zeytinyağı fabrikaları, Sabunluklar, Değişmenler Sarımsak taşı denilen yöreye özgü kırmızımsı renkteki taşlardan inşa edilmiştir.

Taşın sadeliği, taşa özgü kapı kenarlarında kullanılan taş işçilik ve ahşap yöreye özgü kapılarla sade binalar sıcaklık ve anıtsal bir görünüm kazandırmıştır.

Yapı sahipleri zenginliklerini, yaşam felsefelerini komşularına göstermek için kapıları kullanmışlardır.

Ayvalık evlerinde genellikle iki giriş kapısı bulunmaktadır. Kapılardan birisi İşlik olarak kullanılan dükkanlara açılırken diğeri oturma mekanına açılır.

Kapıların alınlıkları genelde kemerlidir. Bu ovallik köşeli ev mimarisine zarafet katar. Bazı evlerde kemerli bölüm camlı yapılmış gün ışığından yararlanılmıştır. Genelde kemerli bölümde binanın yapıldığı tarih yazılırdır. Üçgen alınlıklarda görülmektedir.

Kapılar gökkuşağının nerede ise her tonunu taşımaktadır. Her kapı kendisine özgü renkler ile boyanmıştır. Farklı renk tonları evlere ve sokaklara hareketlilik katar.

Kapıların üzerinde yağmurdan koruma amaçlı sundurmalar yapılmıştır.

Kapılar zeminden beş altı basamak merdivenlere sonra başlar. Sokağı daraltmamak için kapılar içeri doğru çekilmiştir.

Kapılar tek kanatlıdır. Bazı binalarda çift kanatlı kapılarda görülmektedir.

Kapılar binanın renk tonundan farklı olarak farklı tondaki taşlar veya sütunlar ile belirginleştirilmiştir.

Kapıların üzerinde perçin usulü ile yapılmış farklı motiflerden oluşan ince demir işçiliğini görmek mümkündür.

Kapılar üzerinde bulunan tokmaklarda farklı figürler ile dikkat çekmektedir. Aslan başı, Keçi, El, insan başları gibi farklı kapı tokmakları görebilirsiniz.

Kapı önlerinde bekleyen kedileri, pencerelerde gülümseyen sardunyaları farklılıkları simgeleyen kendine özgü kapıları ile meraklılarının yolunu gözlemektedir.

HASAN MAHİR

 

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Ayvalık 30 Nisan 2019 at 14:43

    Teknoloji ya da diğer tüm faktörler değişse de insan aynı insanmış dedim hakikaten. Çok güzel betimlemişsiniz, elinize sağlık.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *