Avrupaya Uymayan Sepetler

 sepet4.jpgHASAN MAHİR

Narinciye bahçelerinin yeşŸiline dalıp aracımızla Mersin Antalya yolu üzerinde denize, güneşŸe tatile dair tatlı hayaller kurup durduk. Antalya istikametinden gelirken Tece beldesinde yol kenarına sıralanmışŸ sepetçileri görene kadar düşŸ ülkesinden zaman çalıyorduk. 

GüneşŸin rengine canlılık kattığŸı kamışŸtan sepetler büyülemişŸ olsa gerek bizi, düşŸ ülkesinden gerçekler ülkesine yaklaşŸmak için aracımızla sağŸa sinyal verdik.

Yolun iki yönünde uzanan sepetler birbirinden farklı güzellikleri ile alıcılarını bekliyorlar.  Yol kenarları tezgö¢h hemen arkalarında bulunan ağŸaç gölgeleri ise atölye konumunda.

sepet1.jpg

 

Sepet yapan ve satanlar genelde kadınlar. Kadınlar ellerinde ki kamışŸları bükerek bir yandan sepet örüyor diğŸer yandan da müşŸterilerle ilgileniyorlar.

 

Dededen kalma sepetçik mesleğŸini ailece yapmayı sürdüren Nimet hanımla sohbete koyuluyoruz. Sepet ve sepetçilik üzerine.

 

Hani edebiyatımızda kamışŸtan yapılan Ney€™in  kamışŸ ile arasındaki bağŸ anlatılır. KamışŸ derdini neyle söyler. Sepetçilikte de kamışŸ derdin anlatılması için bir sebep olmuşŸ.

sepet2.jpg

 

Nimet hanım Bölgede yüzlerce kişŸinin sepetçilik ve hazırcılıkla uğŸraşŸtığŸından bahsediyor. Ancak bunlar zamanla azalmışŸlar. Daha önceleri narinciye bahçelerinde, limonlar, portakallar mandalinalar bu sepetlerle toplanı bu sepetlerle pazarlanırmışŸ. Aynı şŸekilde sebze toplanmasında da sepetler kullanılırmışŸ. AB standartları Türkiye€™ye gelince meyve ve sebzecilikte kamışŸtan yapılan sepet kullanımı yasaklanmışŸ. AB€™liler nereden bilecekler sepetin sahlıklı olmasını. Hiç sepet yapmamışŸlar ki.

 

şžimdilerde sepetlerin yerini plastik, tahta, karton vb maddelerden yapılmışŸ koliler almışŸ. Sepet yaparak geçimini sağŸlayan sepetçiler AB standartlarına kızsalar da Avrupa€™dan gelen turistleri çok sevmişŸler. sepet3.jpg

 

Sebze ve meyvecilikte sepet kullanımı yasaklanınca onlarda turistik sepetler yapma yolunu tercih etmişŸler. Yerli turistlerin yanında Avrupa€™dan gelen turistler başŸta olmak üzere ülkemize gelen insanlara ürünlerinden satıyorlar.

 

Elindeki sepetini örmeye devam eden Nimet Hanım emeğŸe saygı istiyor biraz. SepetçiliğŸin yaşŸaması gerektiğŸini bundan çok sayıda insanın ekmek yediğŸinden bahsediyor.sepet5.jpg

 

Nimet hanımla dertleşŸmemizden sonra sepetlerin nasıl yapıldığŸını da sormadan edemiyoruz. KamışŸlar büyük zorluklarla derelerden toplanıyor ve buraya getiriliyor. Getirilen kamışŸlar temizleniyor akabinde boydan boya ikiye bölünüyor. Kurumadan örülüyormuşŸ.

 

Meyve ve sebze sepetleri iptal olunca çok farklı modellerde sepetler ortaya çıkmışŸ. Küçük yaşŸ meyve sebze sepetleri, evlerde kuru soğŸan, patates saklanacak sepetler, çiçek konulabilecek vazo tarzı sepetler, kitli çamaşŸır sepetleri, bebek sepetleri, çamaşŸır seleleri€¦ Liste uzayıp gidiyor.

 

Her sepet emeğŸin ve alın terinin sonucu ortaya çıkmışŸ. Yol kenarına dizilmişŸ bu sepetler ve bundan ekmek yiyen insanların umudu sepete gösterilen rağŸbet kadar devam edecek. Yolunuz bir gün Mersin€™e düşŸerse evinize dostlarınıza bir sepet almayı ihmal etmeyin. Fiyatlarını soracak olursanız hepsi emek fiyatına satılıyor.

 

Bizde birkaç sepet alıp sola sinyal veriyoruz. Arkamızdan gülen gözler ve güneşŸ vurdukça parlayan sepetler kalıyor yol kenarında.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. kemal 05 Haziran 2009 at 17:29

    çamaşır sepeti ihtiyacımız var
    iç içe geçen şekilde üç boy
    lutfen telefon ediniz

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *