Atatürk Havalimanı’ndan Son Uçuş Yapıldı

Atatürk Havalimanı’ndan Son Uçuş Yapıldı

Atatürk havalimanı son uçuşu ile beraber gökyüzüne yükselen çelik kanatlarını kaybetti. Osmanlı ile Cumhuriyet dönemi arasında bir mazisi olan havalanın sadece kargo uçaklarına hizmet edecek. Dünyanın en iyi havalanlarından birisi olarak gösterilen Atatürk Limanının kapatılması kendi içinde bir çok soruyu ve sorunu da beraberinde tarihin raflarına götürecek.
Cumhuriyetin kurucu lideri Atatürk ile ismi özdeşen havalimanı kargo uçaklarına hizmet vermeye devam edecek. Müze ve kongre merkezi olarak kullanılacağı açıklanan Havalimanı arazisinin rant uğruna imara açılmasından korkuluyor.

1912 yılında Osmanlı döneminde Yeşilköy’de askeri bir havalanı olarak kuruldu. Türk Tayyare Cemiyeti’nin kurulması ile beraber 1925 yılında sivil havacılığa ilk adımını atmış oldu.
ATATÜRK HAVALANINDAN İLK UÇUŞ NE ZAMAN OLDU
İstanbul-Ankara arasında Şubat 1933’de gerçekleştirilen ilk uçuşla, ”Yeşilköy Hava Meydanı” sivil uçuşlara açılmış oldu.
1 Ağustos 1953 de “Yeşilköy Hava Meydanı” uluslararası uçuşlara açıldı. Yeşilköy Havalimanı, 1985 yılında Atatürk Hava Limanı adını alarak Cumhuriyetin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşti.

ATATÜRK HAVALANINDAN SON SİVİL UÇUŞ NE MZAN OLDU
Atatürk havalanından son sivil uçuş, 06/04/2019 tarihinde TC-JJY” kuyruk tescilli THY uçağı, 319 yolcusuyla saat 02.40’da Atatürk Havalimanı’ndan Singapur’a hareket etti.

Atatürk Havalimanı; İstanbul havalimanı inşa edilene kadar Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy semtleri arasında 11.776.961m2’lik alan üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük havalimanı olarak hizmet verdi.
Büyük göç olarak adlandırılan göç ile ile Atatürk Havalimanındaki tüm sistemler İstanbul Havalimanına taşındı.

About author

BUNLARDA İLGİNİ ÇEKEBİLİR

1 Comment

  1. Boğazda Gezi 28 Nisan 2019 at 18:50

    Ahh Ahhh Hiç olmazsa Atatürk Havalimanını gören kullanan bir nesil olarak büyüdük. Yenisi de çok güzel oldu zaten!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *